Mediji već neko vrijeme pišu u tome kako Ana Vintur napušta kompaniju Conde Nast, u kojoj je od 2013. na mjestu umjetničke direktorice, a to bi značilo da više neće biti ni glavna urednica slavnog časopisa Vogue. Vinturova će, navodno, u penziju nakon završetka septembarskog broja, mada odgovorni iz kompanije Conde Nast negiraju tu informaciju. Mnogo je onih koji želju za odlaskom povezuju s vjenčanjem njene kćerke Bi Šafer, koja će se u julu udati za Frančeska Karocinija, sina bivše urednice italijanskog izdanja časopisa Vogue, pokojne Franke Socani.
Mnogi se pitaju kako će modni svijet izgledati kada u njemu ne bude učestvovala žena koja je na mjestu urednice najprestižnijeg modnog časopisa 30 godina. Žena koja je pomogla mnogim dizajnerima u stvaranju karijere, npr. Marku Jakobsu da postane dio brenda Louis Vuitton, Tomu Braunu da radi za Brooks Brothers, Džonu Galijanu da se vrati u biznis nakon otkaza iz Diora zbog rasističkog skandala, itd. Žena koja je bila u svijetu mode prije nego su stekla diplome danas mnogobrojna slavna dizajnerska imena.
Činjenica je da je časopisu Vogue nije nimalo koristio skandal sa producentom Harvijem Vajnštajnom, naprotiv. Uz mnogobrojne optužbe za njegove seksualne napade na glumice, u javnosti su se oglasili i mnogobrojni modeli, optužujući na isti način i fotografe časopisa Vogue. Ana Vintur je zbog toga prestala da sarađuje sa slavnim fotografima Marijom Testinom, Brusom Veberom, Patrikom Demaršeljeom, što je i te kako štetilo reputaciji časopisa. Da li Conde Nast zarađuje manje, jer je narušen ugled imena Vogue, te je prisiljen da slavnu urednicu zamijeni mlađom koju će manje plaćati, s obzirom da na račun Ane Vintur godišnje uplati dva miliona dolara?
FRONT ROW Dok ne dobijemo konačan odgovor na pitanje o odlasku moćne urednice, upoznaćemo se s nekim detaljima iz njenog života, a najzanimljiviji su oni iz neautorizovane biografije iz 2006. Front Row, Džerija Openhajmera koji je želio da otkrije neke Anine tajne. Nećemo nikada sa sigurnošću znati šta je istina, a šta izmišljotina, jer Ana nikada nije mnogo govorila o privatnom životu. Ali, nešto o njoj ipak znamo.
Kćerka Eleanor Bejker iz dobre bostonske familije i Engleza Čarlsa Vintura rođena je 3. novembra 1949. u Londonu, gdje je sa 16 zaradila i prvi novac, zaposlivši se u najpoznatijem londonskom butiku Biba. Dobivala je 15 dolara dnevno. Anin otac Čarls bio je poznati direktor Evening Standarda. Kada se 1964. porodica Vintur uselila u luksuznu četvorospratnicu u Kensingtonu, čitavo prizemlje kuće pripalo je petnaestogodišnjoj Ani. Postala je nezavisna. Sa svojom svijetlom puti boje slonove kosti, vrlo mršavim nogama (u školi, za vrijeme časova gimnastike nije htjela da trči da joj noge ne postanu mišićave) i veoma stidljiva, bila je slatka kao bombon. Uobičajeni su tada bili mnogobrojni pozivi i udvarači, uglavnom novinari i pisci stariji od nje. Kada je zbog ljubavi htjela da ode na antivijetnamsku manifestaciju, lijevo orijentisani aktivista dovodi u tešku situaciju kraljicu stila: trebalo joj je dva sata da odluči šta da obuče!
ISPADI Ana je bila izbačena iz škole (North London Collegiate). Mrzila je školske uniforme i zavrtala je suknju, želeći da je skrati. Stara upravnica, očeva prijateljica, pretvarala se da ništa ne primjećuje, ali dolaskom nove stvari su se promijenile. Jednog dana je natjerala Anu da se popne na sto i zaurlala: “Gledajte je! Nije dostojna ove velike škole, opsjednuta je odjećom. Može da ide kući!” Godinama kasnije, tačnije 1976. izbačena je, tj. otpuštena je iz Harper‘s Bazaara zbog neprestanih sukoba sa modnim urednikom, uz objašnjenje da “mnogo troši i da su njene fotografije preerotske”. Nekoliko godina poslije radi za Savy, sofisticirani časopis za žene menadžere, a njene “umjetničke” zamisli sa kosom koja potpuno prekriva lica ili obezglavljenim modelima, ponovo im se ne dopadaju.
TRAGEDIJA Anin stariji brat Džerald bio je očev ponos: sa deset godina se igrao tako što je zamišljao da je novinar i urednik izmišljenog magazina Wintour Daily. Imao je skoro 11 godina kada ga je, dok je vozio bicikl na putu prema školi, oborio i usmrtio automobil. Vijest o smrti sina, prekinula je jedan od očevih sastanaka sa šefovima Evening Standarda, ali je otišao kući tek po njegovom završetku. Od tada je postao “Chilly Charlie”, Čarli Hladni. Tamna sjena je prekrila njihovu porodicu i uprkos rođenju još dvoje djece, kćerke Nore i Sina Džejmsa, brak Eleanor i Čarlija se tog dana završio, pod točkovima tog automobila. Ona se bavila životima beskućnika, a on se zatrpao poslovima, sve do razvoda, 1979. godine. Ostaloj djeci zauvijek je zabranjeno da voze bicikl.
MUŠKARCI Rano je otkrila kakvu moć ima nad muškarcima i voljela je da flertuje. U ženama je uvijek vidjela suparnice i imala je malo prijateljica. Bila je ljubomorna na djevojke svojih prijatelja i bivših mladića. Jednom ju je prijatelj zamolio da izabere neku od Chanelovih kreacija za njegovu djevojku. Ana, poznata po nepogrešivom osjećaju šta kome stoji a šta ne, bira haljinu koja ni krojem, ni bojom, ni stilom ne odgovara ukusu te djevojke. Razočarana djevojka posvađala se sa svojom mladićem, a haljinu je, izrezanu na komadiće, vratila Ani uz kratku poruku sa riječima zahvalnosti.
Džon Bredšou, možda Anina jedina velika ljubav, bio je pravi bad boy iz dobre familije koji sanja da postane pisac. Pije, puši tri kutije cigareta dnevno (dok Ana vodi zdrav život), kocka, ali ima stila i harizmu koja očarava i žene i muškarce, nježan je i pažljiv. Upoznali su se dok je Ana još bila djevojčica, a postaju nerazdvojni kada je njoj bilo 23, a njemu 34 godine. Njihova veza podsjeća na odnos oca i kćerke. Ledena kraljica postaje ranjiva, nezaštićeno i umiljato jagnje. Džon je obožava, ali neprestano putuje po svijetu i na glasu je kao veliki zavodnik. Džon je savjetuje, štiti i ostaje njena osoba od povjerenja i nakon prekida, 1977. Ana osjeća potrebu za čvrstim i stabilnim odnosom da bi realizovala svoj san – upravljanje časopisom Vogue.
Dejvid Šafer je potpuno različit od muškaraca koji su prije njega bili s Anom u vezi. Nije lijep, zvali su ga E.T. zbog ćelavosti i ogromnih očiju. Razveden, sa dvoje djece, dječiji psihijatar, rođen u Južnoj Africi u veoma bogatoj porodici. Ana i Dejvid vjenčali su se 1984. u njihovoj kući od crvenih cigli u Grinič Vilidžu, na skromnoj ceremoniji uz prisustvo samo dvadeset zvanica. U braku sa Dejvidom rođeni su sin Čarli (33) i kćerka Ketrin “Bee” (30). Šafer je racionalan i jasan, veliki strateg, savršeno je vodi kroz realizaciju njenih snova i ideja. Njegovu profesiju mnogi koriste da bi na Anin račun pravili ružne šale. Jedna od najčešćih je: “Sreća da je u kući čeka psihijatar!”.
Godine 1999. Ana se zaljubila u teksaškog bogataša Džona Šelbija Brajana. Izbija skandal jer su oboje u braku, te se Ana razvodi od Dejvida godinu poslije, a 2004. udala se za Šelbija, s kojim je i danas u srećnom braku.
ELEGANCIJA Usvojila je neka pravila oblačenja Elizabete II: nikada ne oblačiti crno, birati uvijek svijetle i pastelne tonove. U svijetu mode koji neprestano insistira na crnom, Ana se ističe svojim bež bluzama i postavljenim kaputima boje karamela. Kada samo bacite pogled na prvi red tokom bilo koje modne revije, prvo ćete ugledati nju. Ne mogavši da se razmeće krunama ili šeširima kao kraljica Elizabeta II, Ana je izabrala najuredniju paž frizuru i poznate Chanelove crne naočare. Zašto stalno nosi naočare, čak i u tami bioskopa? Jer predstavljaju vrstu filtera, a stidljiva je, jer sakrivaju podočnjake, jer ima osjetljive oči… Istina je da slabo vidi, a sunčane naočare su glamuroznije od onih za vid. Osim toga, kako sama priznaje, niko ne vidi gdje gleda, što je prilično korisno u slučajevima kada revija nije pretjerano zanimljiva.
Anina prepoznatljiva frizura potiče još iz daleke 1963. godine, kada je otišla kod tadašnjeg najpoznatijeg londonskog frizera Leonarda, u Mayfair, kojeg je posjećivala i Morin Kliv, urednica iz očevog Evening Standarda, prva koja je napravila veliki intervju sa Bitlsima, uvjerena da su je izabrali baš zbog njene neobične frizure. I tako se Ana ugledala na Morin, a njena opsesija kosom počela je nešto kasnije, kada joj je očev prijatelj dr Filip Kingsli, triholog – stručnjak za kosu, rekao: “Nemoj da napraviš grešku kao ja, počni da brineš o svojoj kosi sada dok je još zdrava.” Početkom šezdesetih se pojavila kod Kingslija, koji je kasnije postao triholog slavnih (Šer, Mik Džeger, Kejt Vinslet), te joj je pravio posebne šampone, losione i balzame za njen tip kose. Sedamdesetih se često družila s njim, posebno u periodu kada je bila pod velikim stresom.
Već 20 godina vjerna je istom modelu cipela s potpisom Manola Blahnika, ustvari sandalama u boji kože, koje je izradio posebno za Anu, prema otisku stopala i dizajnirao ih prema njenim željama, a nazvao ih je jednostavno – AW.
POSAO Anin studio sa fantastičnim pogledom na Njujork najveći je u cijeloj zgradi Conde Nasta. Izgleda da postoji jedan dizajner plaćen samo da svaka dva ili tri mjeseca nanovo rasporedi fotografije i slike. Od ulaznih vrata pa do radnog stola ide se dugim putem koji veoma podsjeća na modnu pistu. Alan Buksbaum je 1984. godine, specijalno za Anu, dizajnirao radni sto od mahagonija i čelika. Jednostavnih je linija, bez detalja i fioka, i uzak, jer Ana ne voli da bude mnogo udaljena od sagovornika. Za svojim radnim stolom uvijek sjedi u “muškoj pozi”, nikada ne prekrsti noge… Asistenti ostaju po nekoliko mjeseci i onda bježe. Što su slabiji, to Ana prije pokaže svoje najgore osobine. Naveče moraju da pospreme i usjaje njen radni sto tako da sljedećeg jutra bude besprijekorno uredan i bez ijedne mrlje. Neki od asistenata koriste određene količine deterdženta za staklo, dok neki probaju sa vodom Perrier. Jednog dana joj je saradnica u povratku sa Haitija ostavila poklon – lutkicu koja donosi sreću. Ana je odmah pomislila najgore, bojala se da se radi o voodoo lutki. Jasno, okrivila je dežurnu asistentkinju, prigovarajući joj što je dopustila da joj poklon ostave na radnom stolu.
Sa kćerkom ispred Bakingemske palate u maju 2017, kada joj je kraljica uručila počasnu titulu dame za zasluge u modi i novinarstvu
GRACIJA 130/27. april 2018.
Priredila Snežana Crkvenjaš