ARISTOTEL ONAZIS Nesrećni milijarder

U Argentinu je krenuo sa samo 250 dolara u džepu, a s ovog svijeta otišao kao jedan od najbogatijih ljudi. Na kopnu je vladao trgovinom duvana, na moru teretnim brodovima, a na nebu avionskom kompanijom. Nezasitni milijarder, ženskaroš koji je osvojio srca Žakline Kenedi i Marije Kalas, umro je nesrećan

spot_img

Kada je u martu 1975. godine u Parizu preminuo jedan od najbogatijih ljudi svijeta, kontroverzni brodovlasnik Aristotel Onazis, u 69. godini, na računu je imao milijarde dolara. Dobio je nadimak Zlatni Grk jer je sve što je dotakao pretvarao u zlato, odnosno novčanice, a na tom putu nije birao sredstva i često je zaobilazio zakone. Ipak, najveću slavu nije mu donio novac, već jedna žena – glamurozna Žaklina Kenedi, udovica američkog predsjednika Džona F. Kenedija, s kojom je bio u braku.

BIJEG U GRČKU Rođen u Smirni, današnjem Izmiru, luci na obali Egejskog mora, Aristotel Onazis odmalena se suočavao s teškim životnim okolnostima. Mamu Penelope izgubio je kao šestogodišnjak, a otac Sokrat, uspješni trgovac duvanom, od kojeg je mladi Ari pokupio mnogobrojne tajne zanata, ponovo se oženio i dobio dvoje djece. Ari nije bio dobar učenik i izbačen je iz nekoliko škola te je radio u očevom uredu, a odrastao u strogom pravoslavnom okruženju. Zbog etničkih tenzija koje su uslijedile nakon što je Turska ponovo osvojila današnji Izmir, nekoliko članova Arijeve porodice je ubijeno, čak i pred njegovim očima, a otac zatvoren pod optužbom da je izdajnik. Tinejdžer je uspio da porodici obezbijedi bijeg u Grčku, gdje je i sam krenuo s novčanicama zalijepljenim na nogama.

PRVI MILION Ariju Grčka nije bila posljednja destinacija, te se s 250 dolara u džepu i jednosmjernom kartom za izbjeglički brod zaputio u novi svijet – Argentinu. Radio je fizičke poslove u Buenos Ajresu, a zatim postao električar. Siromašni stranac zarađivao je 25 centi na sat kao operater telefonske kompanije, a jezik je učio slušajući tuđe razgovore. Ali, nije samo učio jezik, već i tajne poslovanja te je i sam počeo da ulaže na berze u Londonu i Njujorku, o čijim se trendovima redovno informisao preko novina. Odmah se ispostavilo da posjeduje odličan njuh za novac. S prvim zarađenim novčanicama kupio je nekoliko svečanih odijela kako bi uspostavio kontakte u svijetu koji je za jednog imigranta bio nedostižan i pridružio se bogatom veslačkom klubu. U novom odijelu, Ari je zaradio prvi milion dolara tako što je očev posao proširio na Argentinu, a kasnije i sam počeo da proizvodi duvan. Čak je i uspio da nagovori političare Grčke i Argentine da promijene zakon i potpišu ugovor na osnovu kojeg on ne bi morao da plaća porez. Međutim, prodaja duvana nije mogla da zadovolji njegove ambicije, te se uputio na mjesto koje je u njemu uvijek budilo nostalgiju za rodnim krajem – luku. 

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Ruben Hundepool (@travelinggentleman)

OSVAJANJE KOPNA, MORA I NEBA Prvi Arijevi teretni brodovi nosili su imena preminulih roditelja. Nakon Drugog svjetskog rata, kupovinom nepotrebnih ratnih brodova, Aristotel je sagradio najveće carstvo na moru pod nazivom Olympic Maritime S.A i postao je poslovni genije. Sve što je uradio, isplatilo se, a naročito onda kada je izbjegavao zakon. Na Arijevom putu nalazili su se suparnici i pravda, koju je često zaobilazio da bi došao tamo gdje su mogli samo lukavi, narcisoidni i hrabri. Ari se ne bi toliko obogatio da nije uvijek pronalazio načina da ne plaća carinu, zbog čega su ga često optuživali. Optužen je da je prevario SAD, kršio je zakon koji je zahtijevao da svi brodovi s američkom zastavom budu vlasništvo osoba s američkim državljanstvom, zbog čega je platio kaznu od sedam miliona dolara, što ga nije zaustavilo da se i dalje bavi ilegalnim radnjama. Veoma uspješno je zarađivao i lovom na kitove, prva ekspedicija mu je donijela 4,5 miliona dolara, ali je prestao kada su ga norveške novine optužile da nemilosrdno ubija mladunce. Nakon što je osvojio kopno i more, postojalo je samo jedno mjesto iz kojeg nije izvukao deblji kraj – nebo. Ari je od grčke nacionalne avionske linije National Airline stvorio prvu privatnu avionsku kompaniju, Olympic Airways of Greece. Onazis je posjedovao hotele, banke, brodove, avione, kuće u Atini, Montekarlu, Montevideu i Parizu i jahtu Kristina, na kojoj je provodio veliki dio vremena. Novac za Arija odavno je prestao biti cilj, bila je to samo nezasitna igra.

-

PROFITABILNI BRAK Ari je bio snalažljiv, lukav i harizmatičan. Često je izlazio u luksuzne noćne klubove širom svijeta, pravio raskošne zabave, a svojom osobnošću uspio je da očara i nagovori sve oko sebe, naročito bogate žene. Govorio je: “Da biste bili uspješni, morate da imate preplanuo ten, da živite u otmjenoj zgradi, izlazite u dobre restorane i ako možete sebi da priuštite samo jedno piće, a ako posudite pare, posudite mnogo.”  Čak je i ljubavni život koristio za svoju dobit. Imao je aferu s Ingeborg Dedihen, bogatom nasljednicom švedskog brodograditelja, zbog koje je dobio ugovor s Geteborgom i izgradio najveći teretni brod na svijetu pod imenom Ariston, što na grčkom znači najbolji. Za ruke je vodao glumice Veroniku Lejk i Polet Godar, a nekada čak i više žena u isto vrijeme. U njegovom naručju našla se i tinejdžerka Atina Livanos, kćerka bogatog brodograditelja Stavrosa Livanosa, za koju se borio s poslovnim rivalom Stavrosom Niarosom. I pobijedio. Stavrosu je pripala njena sestra, a njih dvojica zajedno sa svekrom stvorili su moćan savez. Ari je rekao: “Da žene ne postoje, novac ne bi imao smisla.” 

Onazis i Atina imali su dvoje djece, Aleksandera i Kristinu. Živjeli su raskošno i putovali oko Evrope na luksuznoj jahti koja je nosila kćerkino ime. Ari je u svemu bio nezasitan, pa tako i u ljubavi, te je brak počeo da propada kada je započeo aferu s grčkom opernom pjevačicom Marijom Kalas, jednom od najpoznatijih žena svijeta. Od supruge se razveo 1960. godine. Marija Kalas je takođe ostavila muža, ali njih dvoje se nikad nisu vjenčali, jer se Onazis tada zaljubio u lijepu Žaklinu Kenedi, 23 godine mlađu. Upoznali su se 1963, nekoliko mjeseci prije nego je Žaklina postala udovica, a očarao ju je svojom harizmom, ali i plovidbom na jahti.

NEVOLJE DŽEKI O. Aristotel Onazis i bivša prva dama Amerike vjenčali su se u oktobru 1968. godine u maloj crkvi na grčkom ostrvu Skorpiosu, koje je Onazis posjedovao. Vijest je uzdrmala svijet, jer je udovica bila katolkinja i nije se smjela udati za razvedenog muškarca. Uzeli su se nekoliko mjeseci nakon što je ubijen Robert F. Kenedi, a ona je tražila utjehu i sigurnost, što joj je samo ogromno bogatstvo moglo ponuditi. Ali, bogatstvo nije moglo obezbijediti dugotrajnu sreću. Iako je prvih nekoliko godina bračni par živio sretno, glasine su kružile da je Onazis nastavio aferu s Marijom Kalas i da je Žaklina trošila velike količine novca na garderobu i starine, a nekad mu nije dozvoljavala da dolazi u njen stan na Petoj aveniji. Arijeva djeca bila su razočarana nakon što rastave roditelja i nisu bili prijateljski nastrojeni prema slavnoj maćehi, a ni s ocem nisu bili u dobrim odnosima. Život je postao tragedija, te se njihova majka Atina udala za udovca vlastite sestre. Strogi i patrijarhalni otac Ari pokušavao je da upropasti vezu između sina Aleksandera i Fione Tajsen, bivše žene moćnika koja je nekoliko godina bila starija, a nije mogao spriječiti udaju kćerke Kristine za 27 godina starijeg Jozefa Bolkera, brokera iz Los Anđelesa. 

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Rolla Wazni (@rollawazni)

KRAJ Kako ni sam nije vodio srećan bračni život, Ari je planirao da se razvede od Žakline kada je Aleksander u 24. godini poginuo u avionskoj nesreći. Gubitak jedinog muškog nasljednika potpuno ga je porazio i do kraja života je za to optuživao CIA-u i grčke vojnike. Onazisovo fizičko i psihičko zdravlje se pogoršavalo, patio je od miastenije gravis, mišićnog oboljenja, i preminuo je u martu 1975. u Parizu. Kćerka Kristina naslijedila je najveći dio bogatstva, ali je bila sama, nesrećna i stalno na meti tabloida. Preminula je u 37. godini od droge i poremećaja ishrane. Ostali dio bogatstva otišao je Fondaciji Alexander Onazis, koju je Ari osnovao nakon sinovljeve smrti, a Žaklina je naslijedila 10 miliona dolara, iako neki tvrde da je ta suma mnogo veća. Godine 2003, kada je napunila 18, Kristinina kćerka Atina postala je najbogatija tinejdžerka na svijetu, naslijedivši 2,7 milijardi dolara od djeda kojeg nikad nije upoznala. Nedavno je u medije procurila vijest da je ruskom milijarderu prodala slavno ostrvo Skorpios za 100 miliona funti, a informacija nikad nije potvrđena. Grčka javnost zgrožena je ovom viješću, jer na ostrvu počivaju tijela Aristotela Onazisa, njegove kćerke Kristine i sina Aleksandera. 

GRACIJA 67/novembar 2015.

Možda vas zanima

PRATITE NAS I NA INSTAGRAMU

spot_img

NEDAVNO OBJAVLJENO