Blagotvorna dejstva bundeve
Zdrava i ukusna bundeva sadrži obilje vitamina i minerala, bogata je vlaknima, ima malo kalorija, lako se vari, a koristi se u liječenju brojnih oboljenja
Kraljica jesenje trpeze – bundeva, pored toga što je neizostavni sastojak brojnih ukusnih jela, pritom je i niskokalorična, a obiluje i ljekovitim svojstvima. Gotovo da nema masnoća, u 100 grama ima tridesetak kalorija, a 90% ploda čine voda, brojni vitamini i minerali, zbog čega idealna za one koji žele da smršaju. Zbog pozitivnih dejstva preporučuje se osobama sa bolesnom jetrom i muškarcima koji imaju probleme sa prostatom. Bundeva se pokazala kao odličan diuretik za izbacivanje suvišne vode iz organizma, naročito kod oboljelih od reume, gihta, zapaljenja bubrega i bešike. Ukusna i zdrava bundeva savjetuje se u vidu ploda ili soka osobama sa psorijazom. Plod sadrži i aminokiselinu koja podstiče izlučivanje serotonina u organizam, poznatog kao hormon sreće. Zato u narodnoj medicini postoji preporuka da je bolje pojesti krišku kuvane ili pečene bundeve umjesto tablete, a i stručnjaci tvrde da svakodnevno konzumiranje sprečava anksioznost i pojavu depresije. Pored ploda, koriste se i sjemenke, kao i ulje koje se pravi od njih. Ulje je bogato omega 3 i omega 6 esencijalnim masnim kiselinama koje povećavaju energiju organizma, poboljšavaju zdravlje reproduktivnih organa i obezbjeđuju lijep izgled kože, kao i bolju funkciju centralnog nervnog sistema. Stručnjaci tvrde da bundevino ulje reguliše nivo holesterola, preventivno djeluje kod funkcije mokraćne bešike i pomaže u liječenju sindroma iritiranih crijeva. Istraživanja su potvrdila da ovo ulje smanjuje rizik od pojave nekih vrsta kamena u bubrezima.
Samo jedna čaša bundeve sadrži do 200% dnevne doze vitamina A, koji utiče na oštrinu vida, posebno u uslovima slabije svetlosti, doprinosi zdravlju očiju, smanjuje rizik degenerativnih promjena i stvaranja katarakte. Pored toga, bundeva je izvor luteina i zeaksantina, karotenoida koji obezbjeđuju efikasnu zaštitu očiju.
Komentari