spot_img
spot_img

Bolest kože 21. vijeka

Preko 45 miliona ljudi u svijetu ima rozaceu, a među njima i Kameron Dijaz, Miranda Hobs, Bil Klinton, Rene Zelveger, princ Hari, Maraja Keri…

spot_img

Rozacea (rosacea) je hronično oboljenje kože koje se ispoljava u vidu crvenila na obrazima, bradi i čelu, a povremeno zahvata i predio oko očiju. Nekada mogu biti zahvaćene samo oči, bez promjena na koži. Sam naziv potiče od latinske riječi rosaceus (ruža), a često se upotrebljava i termin kuperoza; značenje je potpuno isto, ali je porijeklo riječi iz njemačkog govornog područja. Pravi uzrok bolesti nije poznat, ali je ustanovljeno da se radi o uticaju niza faktora okoline i nasljeđa.

OKIDAČI NASTANKA

Učestalija je kod osoba svjetlije puti, sa pojačanom osjetljivošću kapilara kože lica, kod osoba sa krvnom grupom Rh A+ i koje imaju migrenu. Uglavnom se javlja između 40 i 50 godine, češće kod žena. Najvažnije je prepoznati provocirajuće faktore, takozvane “okidače”, koji ne moraju biti isti kod svakoga, i izbjegavati ih kako ne bi došlo do daljnjeg razvoja bolesti uprkos terapiji. Najčešće do pogoršanja stanja dovode vrela hrana i pića, jaki začini, izvori toplote, hladnoća, sunce i solarijum, alkohol, kozmetika koja sadrži alkohol, stres i sredstva za njegu s agresivnim sastojcima. Kapilari lica se naglo šire i izazivaju crvenilo, vrelinu lica, peckanje, a kada često dolazi do ovakvih situacija kapilari ostaju trajno prošireni i vidljivi na licu. Rozacea nema nikakve veze s aknama, iako ponekad simptomi slično izgledaju. Ako mislite da imate rozaceu, što prije zakažite pregled kod svog ljekara ili dermatologa, jer su istraživanja pokazala da je lakše kontrolisati bolest ako na vrijeme krenete sa liječenjem.

ČETIRI KLINIČKA OBLIKA

-

Rosacea eritemoteleangiectatica – crvenilo i vidljivi kapilari na centralnom dijelu lica, čest osjećaj toplote i peckanja, koža osjetljiva, bolna i otečena; Rosacea papulopustulosa – osjetljiva koža, simptomi podsjećaju na bubuljice sa crvenilom; Rosacea phymatosa – rijetka vrsta rozacee čiji simptomi uključuju zadebljanje kože, najčešće na nosu, a može se pojaviti i na čelu i obrazima; Rosacea ocularis – zahvata predio oko očiju te postanu crvene, osjetljive na svjetlo, suzne, a vid je zamagljen.

Veoma je važno izbjegavati gore navedene “okidače” koji pogoršavaju simptome bolesti, biti strpljiv i koristiti preparate koje preporuči dermatolog. Za liječenje rozacee koriste se specifični losioni, gelovi i kreme, a u nekim slučajevima potrebna je laserska terapija kako bi se ublažilo crvenilo izazvano uvećanim krvnim sudovima. Sa današnjim sredstvima i metodama za liječenje postižu se odlični rezultati, a konačan uspjeh najviše zavisi od samog pacijenta, njegovog ponašanja i saradnje sa dermatologom.

Možda vas zanima

PRATITE NAS I NA INSTAGRAMU

NEDAVNO OBJAVLJENO