spot_img
spot_img

Čudesna snaga gline

Glina pozitivno djeluje na crijevnu floru, obnavlja ćelije, tkiva, organe, obogaćuje ih energijom i pomaže kod zarastanja rana. Smiruje upaljenu kožu, ublažava probleme s aknama te pospješuje nastanak elastina i kolagena, veoma važnih za svjež i mladalački izgled kože

spot_img

O ljekovitim osobinama zelene gline pisao je još Hipokrat, Kleopatra ju je koristila za čišćenje tijela i kozmetiku, a Rimljanke su nekada odjeću prale i dezinfikovale u mješavini vode i gline. Mnoge civilizacije su vjekovima koristile ljekovita svojstva gline. Moderna medicina potvrdila je njena čudesna svojstva, pozitivan uticaj na odbrambene mehanizme organizma te na zdravlje i ljepotu kože, a unazad nekoliko godina ponovo je otkrivena njena djelotvornost. Glinu u prodaji nalazimo u prahu i u granulama, a zavisno od sastava može da bude zelena, crvena, žuta i bijela. 

Zemlja koja se jede i pije 

Zelena glina je najcjenjenija, organskog je porijekla sa prirodnom koncentracijom raznovrsnih minerala: silicijum, magnezijum, kalcijum, fosfor, natrijum, kalijum, cink, selen… Pored toga, glina sadrži čitav niz mikronutrijenata, katalizator je vitalnih funkcija, što znači da aktivira imunitet i djeluje na obnavljanje tkiva. Zahvaljujući prirodnom porijeklu, ima sposobnost prilagođavanja, te prema specifičnim potrebama djeluje u svakom organizmu, bez obzira na njegovu starost… Glina djeluje iznutra i izvana, a za nju kažu da je “zemlja koja se i jede i pije”. Glina upija, drenira, a zatim odstranjuje nečistoće iz tkiva, limfe i krvi, očisti organizam u tolikoj mjeri da se može izgubiti i neugodan miris znoja. Glina pozitivno djeluje na crijevnu floru, omogućavajući bolju apsorpciju hrane, obnavlja ćelije, tkiva, organe, obogaćuje ih energijom i pomaže kod zarastanja rana. Posebno se njena upotreba preporučuje poslije ili između dva zračenja, jer uspostavlja radioaktivnu ravnotežu u organizmu, povećava smanjenu radioaktivnost, a apsorbujući preveliku. Unošenjem gline u organizam povećava se njegova otpornost na sve vrste otrova. Osim primjene kod različitih bolesti (anemija, arterioskleroza, trovanje, višak želučane kiseline, crijevna i oboljenja disajnih organa), takođe se koristi kod promjena na koži i kod opadanja kose. Kao maska za lice i pakung za kosu kombinuje se s maslinovim, bademovim ili uljem pšeničnih klica. 

Kako koristiti glinu za unutrašnju upotrebu 

Iz gline koju ćemo konzumirati mora biti odstranjen pijesak. Potrebno je naveče prije odlaska na spavanje razmutiti kašičicu gline u prahu s 1,5 decilitar prokuvane ili mineralne negazirane vode, te je uvijek piti ujutro, na prazan stomak. Prve nedjelje popije se samo voda bez prethodnog miješanja sadržaja, dakle – talog ostaje na dnu čaše. Druge nedjelje sadržaj treba promiješati drvenom kašikom i popiti nakon što malo odstoji. Treće nedjelje glinu treba popiti odmah nakon što ste je promiješali drvenom kašikom. Poslije sedmodnevne pauze možete da ponovite cijeli postupak. Kure glinom primjenjuju se prilikom smjene godišnjih doba, kada je imunitet u laganom padu. Obavezno je treba baciti nakon jednog korištenja i ne koristiti metalne posude i pribor. Ukoliko koristite neke ljekove, vodite računa da između njihovog uzimanja i konzumiranja gline treba proći najmanje dva sata. Negativni efekti korištenja gline nisu poznati.

-

PROTIV BOLOVA U ZGLOBOVIMA Pomiješati zelenu glinu s maslinovim uljem dok se ne dobije kremasta smjesa, nanijeti je na željeno područje i držati oko pola sata. Ponavljati svakog dana sve dok se bolovi umanje, a zatim svakog drugog dana tokom jednog mjeseca. Možete napraviti i kupku, u vodu dodajte glinu, decilitar čaja od ruzmarina (100 g ruzmarina kuvati 15 minuta u pet litara vode).

PROTIV GLAVOBOLJE U decilitar vode umiješati tri kašike gline, po kašičicu maslinovog ulja i limunovog soka. Smjesu nanijeti na zadnji dio vrata, prekriti lanenom krpom i držati pola sata.

Glina u kozmetici 

Obloge, pakovanja i maske od gline smiruju iziritiranu i upaljenu kožu, ublažavaju ili rješavaju probleme s aknama i miteserima, sprečavaju fleke i crvenilo, a takođe pospješuju nastanak elastina i kolagena, veoma važnih za svjež i mladalački izgled kože. Treba pomiješati 2-3 kašičice gline u prahu s malo negazirane mineralne vode i nekoliko kapi limunovog soka, dok ne dobijete homogenu smjesu. Možete joj, takođe, dodati nekoliko kapi bademovog ili maslinovog ulja, te smjesu nanijeti na čisto lice. Nakon 20-30 minuta komadićem vlažne vate ili vlažnom spužvicom pažljivo ukloniti smjesu, umiti lice mineralnom vodom i namazati ga hidratantnom kremom. Glinu možete dodati u kupku: kadu napuniti vodom, dodati 2-4 kašike gline te se opustiti najviše 15 minuta. Kupka s glinom blagotvorno djeluje na cijeli organizam, otklanja umor i stres, a koži poklanja mekoću i elastičnost. 

Protiv celulita Pomiješati decilitar negazirane mineralne vode s pola čaše gline u prahu, dodati kašiku maslinovog ulja i miješati dok smjesa ne postane ujednačena. Nanijeti na željeno područje i ostaviti da djeluje 15 minuta. Koža će biti zategnutija i čvršća, te će bolje upiti specifičnu anticelulitnu kremu.

Maska za masnu kožu Za nečistu, masnu i kožu sklonu aknama potrebno je pripremiti sljedeću masku: pomiješati čašu negazirane mineralne vode, čašu zelene gline u prahu, kašičicu maslinovog ulja, kašičicu meda i kašičicu limunovog soka. Homogenu smjesu nanijeti na lice i nakon 10 minuta ukloniti (kod akni 30 minuta) i umiti se mineralnom vodom. Da bi efekat bio što djelotvorniji potrebno ga je provoditi tokom mjesec dana.

GRACIJA 60/avgust 2015.

Priredila Snežana Crkvenjaš

Možda vas zanima

PRATITE NAS I NA INSTAGRAMU

NEDAVNO OBJAVLJENO