Razgovarala Danijela Đonović/Foto Nikola Pejović
Međunarodni festival muzike Kontrasti, koji je prvi put održan 21. i 22. decembra u Podgorici, okupio je neka od najistaknutijih imena savremene muzičke scene. Ovaj prestižni događaj, održan u koncertnoj sali Umjetničke škole za muziku i balet Vasa Pavić, ne samo da afirmiše vrhunske umjetničke standarde, već se pokazao i kao izuzetna platforma za edukaciju, razmjenu iskustava i razvoj kulturnog dijaloga. Uz podršku i viziju organizatora, festivali poput Kontrasta imaju ključnu ulogu u jačanju imidža Podgorice kao grada kulture i umjetnosti.
Novljanin Boris Kraljević, renomirani pijanista koji je svoje studije završio na Državnom konzervatorijumu Čajkovski u Moskvi, osvajač brojnih nagrada, koncertirao je širom svijeta i sarađivao s uglednim orkestrima, poput Praških virtuoza. Poznat je po masterklas seminarima i radionicama koje pohađaju pijanisti iz cijelog svijeta. Kraljević je i umjetnički direktor festivala Dani Muzike u Herceg Novom, Zlatni zvuci na Zlatiboru i Kontrasti u Podgorici, a njegova muzička inteligencija, energičnost i kreativnost čine ga istaknutim umjetnikom u svijetu muzike.
Idejni tvorac i direktor festivala Kontrasti i Zlatni zvuci na Zlatiboru, Dušan Aksentijević, diplomirani je i master pijanista sa završenim studijama na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu. U Norveškoj je pohađao Osnovnu školu i Muzički institut (Barratt due Institute of Music) u Oslu, gdje je stekao međunarodno iskustvo koje je doprinijelo njegovom profesionalnom razvoju. Podjednako efikasan kao pijanista i kao nastavnik, zaposlen je u Muzičkoj školi Stanković u Beogradu. Stekao je bogato iskustvo učestvujući na međunarodnim majstorskim kursevima i osvajajući nagrade na muzičkim takmičenjima, uključujući prva mjesta na državnim i međunarodnim takmičenjima. Učestvovao je na nekoliko majstorskih kurseva u Srbiji, Vijetnamu, Sardiniji, Singapuru, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori kod profesora i mentora Borisa Kraljevića s kojim sarađuje posljednjih desetak godina. Nakon uspješno završenog festivala Kontrasti, umjetnici su s nama podijelili iskustva i ideje o organizaciji festivala, njegovom značaju za regionalnu i međunarodnu kulturnu scenu, kao i planovima za budućnost ovog nesumnjivo značajnog muzičkog događaja.
Šta je bila inspiracija i ideja za vodilja za osnivanje festivala Kontrasti?
DUŠAN: Inspiracija su uvijek mladi ljudi, njihov napredak, proširenje vidika, kao i želja da se budućim mladim umjetnicima pruži prilika da sadržaj, koji možda nije dostupan, učinimo dostupnim. Ideja nije nastala sama od sebe, već je zahvaljujući svijetlom primjeru mog profesora i mentora, profesora Borisa Kraljevića, uvijek bilo lakše kanalisati želju za stvaranjem novog kvalitetnog sadržaja.
BORIS: Želja i volja da zajedno osmislimo i da, uz pomoć spremnih da podrže naš entuzijazam, realizujemo umjetnički festival, sa programima, koji će biti interesantni Podgoričanima i gostima glavnog grada.
Od kada datira vaša saradnja?
DUŠAN: Prvi naš susret dogodio se prije 25 godina, na prvom internacionalnom takmičenju mladih pijanista Gradus ad Parnassum u mom rodnom Kragujevcu, kada je prof. Kraljević bio član žirija, a ja osvojio prvu nagradu u kategoriji u kojoj sam se takmičio.
BORIS: Već dugi niz godina sam prijatelj sa porodicom Aksentijević, a Dušan nije propuštao priliku da se usavršava na mojim majstorskim kursevima.
Koliko je značajno da se poklapaju senzibiliteti ljudi koji rade zajednički na ovakvom projektu?
DUŠAN: Moja pozicija je specifična, relativno mlad sam počeo da se bavim organizacijom festivala, samim tim sam i morao i želio da se prilagodim svima, želeći da festival koji pravimo bude zbir svih dragocjenih iskustava i zajedničkih razmišljanja.
BORIS: Veoma je značajno. Međutim, najvažnije su prav(iln)e i iskrene namjere i ciljevi, uz, jasno je, podršku relevantnih institucija i pojedinaca. Ako je tako, biće i uspjeha pri realizaciji i kod publike. Bez toga, ali i bez različitosti, svakodnevno funkcionisanje i saradnja sa ljudima ne bi bila zanimljiva i inspirativna.
Kako ste birali izvođače i program festivala?
DUŠAN: Umjetnički odabir izvođača i prijedlog forme programa, u ozbiljnoj organizacionoj strukturi, pripada umjetničkom direktoru koji o svemu, svojim iskustvom, poznanstvima, višedecenijskim interesovanjem i bavljenjem umjetnošću najviše doprinosi da festivali formiraju svoj program. Velika je čast, što uvijek i svuda ističem, da je tako ozbiljnu ulogu prihvatio profesor Boris Kraljević.
BORIS: Kao što ih vjerujem bira svaki umjetnički direktor – na osnovu ideja i želja, koga da predstavim poštovanoj publici, naravno u skladu sa uslovima.
Koja tematska nit je povezivala nastupe?
DUŠAN: Ove godine nit, koja povezuje koncerte bila je kamerna muzika, jedan od najčešćih formata koji je mladim umjetnicima najbliži i na koji se uglavom odluče, inspirisani ovakvim konceratima.
BORIS: Suština festivala je široka muzička slika, koju prije svega čine umjetnici istinski visokog renomea. Naravno, interesantno osmišljen repertoar koncerata, u izvođenju vrsnih umjetnika.
Koliko festival Kontrasti može da doprinese popularizaciji klasične muzike i kakva je bila reakcija publike?
DUŠAN: Veliko zadovoljstvo i priznanje je činjenica da je dio publike zapravo stručna publika. Čini me ponosnim da je tokom trajanja festivala koncertna sala bila puna, što dokazuje da je želja Crne Gore i glavnog grada Podgorice za kulturnim sadržajem velika.
BORIS: To je, uz edukaciju mlade publike, glavni cilj – predstavljanje kvalitetnog sadržaja i, po mom mišljenju, najbolje muzike.
Koji su najveći izazovi s kojima se festival suočavao u organizaciji i kako ste ih prevazišli?
DUŠAN: Izazovi su uvijek prisutni, nikada ih nije malo. Smatram da, kada su iza nas, ne treba se osvrtati nego raditi na novom projektu koji, sa sigurnošću tvrdim, nosi neke od starih ali i nove, potpuno neočekivane. Da bih uvažio Vaše pitanje, reći ću da je možda najveći izazov uskladiti obaveze umjetnika, kako bi sa različitih strana svijeta mogli da doputuju i pored nastupa uživaju u ljepotama i širokoj turističkoj ponudi predivne Crne Gore.
BORIS: Sve ili skoro sve je izazov, dok se koncert ne dogodi i sve prođe onako kako smo zamislili mi koji smo pravili festival. Uvijek je tako, sa umjetničkim sadržajima, koji se dešavaju “ovdje i sada”.
Kakvu podršku je festival dobio od institucija i sponzora?
DUŠAN: S obzirom na to da je ovo prva godina, godina nastajanja festivala Kontrasti, od velikog značaja je bila podrška Sekretarijata za kulturu grada Podgorice, Centra za muziku i balet Vasa Pavić, kao i NVO Centra za podršku lokalnog i regionalnog razvoja iz Herceg Novog, koja je nosilac projekta, odnosno producent. Festival je podržao i magazin Gracija, a zahvalni smo i na interesu i podršci medija. Vjerujem da će važnost za kulturni doprinos festivala razumjeti mnogi, koji su već pokazali zainteresovanost.
BORIS: Vremena nikad nisu bila (pre)laka za finansiranje umjetnosti i manifestacija, poput festivala. Znam to otkad umjetnički uređujem hercegnovske Dane muzike, kao i Zlatne zvuke, festival Srbiji… i zato, iskreno cijenim i zahvalan sam na pruženoj podršci onih koji razumiju i podržavaju naš entuzijazam i napore.
Koliko je važno uključivanje publike u kreativni proces, na primjer, kroz interaktivne događaje ili edukativne programe?
DUŠAN: Širok je spektar mogućnosti za razne sadržaje, prije svega majstorske kurseve, edukacije. Smatram da treba biti otvoren za interaktivne sadržaje kako bi se ovakav format približio široj publici.
BORIS: Nije obavezno, jer je samo prisustvo umjetničkom programu vid edukacije. Međutim, ako se organizuju programi koji dodatno obrazuju i motivišu, najprije mlade, to je sjajan podstrek i za organizatore, i za publiku. Mnogo puta sam, na festivalima na pet kontinenata, bio pitan da uz koncert održim i masterklas. Razumije se, sa radošću sam prihvatao poziv uvijek kada sam bio u prilici.
Da li planirate da festival pozicionirate na međunarodnoj muzičkoj sceni i šta je ono što ga izdvaja od drugih festivala klasične muzike?
DUŠAN: Najlakše je izdvojiti se kvalitetnim sadržajem, što je u isto vrijeme i najveći izazov organizacije festivala. Kada imate taj preduslov, uz podršku i veliko zalaganje umjetničkog direktora, sve je moguće. Uvjeren sam da je festival muzike Kontrasti na samom početku trasirao svoj put ka samom vrhu festivalske scene regiona.
BORIS: Kad god sam umjetnički uređivao festivalske programe, tu najprije mislim na Dane muzike Herceg Novi, a takođe i na Zlatne zvuke i Kontraste, cilj mi nije bio izdvajanje, već veza s onim manifestacijama, na kojima sam lično prisustvovao (na mnogima i učestvovao) i koje smatram kvalitetnim i podsticajnim. Kad već pominjemo izdvajanje, za to najmanje treba brinuti – sredina, kao i sama lokacija, gdje se umjetnički program održava, uvijek daju osobenosti i jedinstvenost, publiku dodatno zainteresuju i zadovolje i istovremeno ne zasjene samu umjetnost, odnosno sadržaj programa.
Koji su planovi za budućnost festivala i da li planirate proširenje programa i vrijeme trajanja festivala?
DUŠAN: Tokom trajanja, sa velikom pažnjom analizirate elemente festivala. Istovremeno, razmišljate i postajete svjesni prostora za proširivanje sadržaja i unapređivanja identiteta festivala. Uvijek je neophodno proširivati sadržaj. Ukoliko to ne činite, suočeni ste sa neminovnom stagnacijom koja nije prihvatljiva.
BORIS: Postoji optimizam, zasnovan na razumijevanju i podršci koju smo dobili u Podgorici, najprije u Sekretarijatu za kulturu, kao i školi Vasa Pavić. Nastavimo li tako, biće mnogo više odličnih koncerata, kao i saradnje s uvaženim kolegama.
GRACIJA 231/februar 2025.