Sa Korovićem, koji je završio horsko i orkestarsko dirigovanje na Sorboni i koji predvodi brojne orkestre i horove širom Evrope, CSO je nastupio peti put, a na repertoaru su bila djela autora: H. Litolfa – uvertira “Maksimilijan Robespjer”, K. Sen-Sansa – “Ples mrtvih”, simfonijska poema, J. Sibelijusa – “Finlandia”, simfonijska poema i “Per Gint” svite br. 1 i br. 2, E. Griga.
Korović je kazao da su utisci nakon koncerta predivni.
„Mislim da je orkestar imao fantastičan performans, sa dosta energije i strasti, ali takođe i ujedinjenosti u izrazu. Djela koja sam izabrao puna su energije i na neki način su talas duboke strasti i okupljaju ljude. Mislim da su članovi orkestra isporučili ono što muzika zahtjeva“, rekao je Korović.
Istakao je da primjećuje napredak u sviranju CSO.
„Uvijek su imali volju za napretkom. Cijelo vrijeme oni uzimaju sve što mogu. Svaki put su zreliji i bolji, a tokom ovog koncerta je bio fantastičan performans. Možemo primjetiti i odnos između članova orkestra, slušaju se, žele da sviraju zajedno. To je predivno. Ako uporedim period od prije pet godina, sad su mnogo bolji“, kazao je Korović.
Govoreći o repertoaru koncerta koji je izabrao, Korović je istakao da se radi o četiri različita djela, od kojih su dva djela iz Francuske i Skandinavije.
„Ove dvije države su mi bliske, jer sam Francuz, iako su moji korijeni crnogorski, a radim u Švedskoj. Želio sam da donesem ovdje upravo ono što radim, da donesem novu, ali drugačiju tradicionalnu muziku“, kazao je Korović.
Pojasnio je da su sva djela, koja su se našla na repertoaru, veoma energična, da ukazuju na okupljanje ljudi, što je bitno, kako je istakao, pogotovo u ovim trenucima rata.
Korović je rekao da se u Crnoj Gori osjeća kao kod kuće.
„Moja krv govori. Svi znaju da krv ne može da laže. Kad sam ovdje, osjećam vezu ljudi, način na koji govore, način na koji grle, prave muziku. To je veoma blizu mog srca i potpuno moja krv“, istakao je Korović.
Prvi fagot CSO, Antonio Nasevski, kazao je da im je nakon koncerta bilo potrebno vrijeme da saberu emocije.
„Sa maestrom Korovićem sarađujemo peti put. Uvijek jedva čekamo da osjetimo njegovo iskustvo i njegovu energiju. Voljeli bismo u bliskoj budućnosti da se opet vidimo sa njim i sarađujemo. Mislim da da ga publika u Crnoj Gori izuzetno cijeni i najviše ga voli zbog harizme i energije koje posjeduje“, rekao je Nasevski.
Vanja Drašković, koja svira violu u CSO, rekla je da su utisci nakon koncerta fenomenalni.
„Izvođenje na koncertu je bilo kao da izvodimo cijeloj planeti, a ne samo u sali. Maestro Korović je osoben, jer osjeća muziku svom dušom, srcem, tijelom, pokretom. Dojmio mi se njegov temperament. Kada nam diriguje i objašnjava, sve odmah ukapiramo. Cijeli repertoar je osmišljen na pravi način, a izdvojila bih Sibelijusovo djelo“, navela je Drašković.