spot_img

Predstavljen luksuzni hotelsko-rezidencijalni beachfront kompleks Porta Rai

Izgradnja jednog od najznačajnijih turističkih projekata u posljednjoj deceniji u ovom dijelu Evrope počeće u novembru, a procijenjena vrijednost investicije iza koje stoje hotelska grupacija Karisma Hotels & Resorts i međunarodna kompanija Dobrov & Family Group iznosi 170 miliona eura.

“Ponosni smo na ovu investiciju, ali i na podatak da ćemo na zahvaljujući Porta Rai unaprijediti domaće preduzetništvo, povećati broj radnih mjesta i donijeti svjetski know how. Posebno bih istakao da će lokalne kompanije biti angažovane na izgradnji ovog kompleksa, što dodatno potvrđuje našu posvećenost razvoju crnogorske privrede, a napomenuo bih i da ćemo platiti 65 miliona evra poreza na dodatu vrijednost u narednih 10 godina, zatim, porez na dobit u istom period iznosiće 25 miliona evra, a porezi i doprinosi na zarade iznosiće oko 7 miliona evra. Kada se na to doda porez na imovinu, što je oko 11 miliona evra za narednih 10 godina, dolazimo do cifre od dodatnih 108 miliona eura koje ostaju u Crnoj Gori zahvaljujući projektu”, rekao je Nemanja Kostić, direktor Karisma Hotels & Resorts za Evropu i Bliski istok.

Porta Rai će biti smješten na Velikoj plaži, najdužoj pješčanoj plaži na Jadranu, pružajući posjetiocima i stanovnicima jedinstveno iskustvo uživanja u luksuzu na obali mora. Hotelsko-rezidencijalni beachfront kompleks kategorizacije sa pet zvjezdica nudiće ekskluzivne restorane i barove, wellness i spa centar, sedam bazena, padel, teniski i košarkaški teren, mini golf, raznovrsne dječije sadržaje sa promenadom i ekskluzivnu retail zonu.

“Projekat Porta Rai na Velikoj plaži će dodatno da učvrsti poziciju Crne Gore na svjetskoj mapi kada je riječ o luksuznim hotelsko-rezidencijalnim kompleksima i na to smo ponosni. Riječ je o objektu koji će ispuniti najviše standarde kvaliteta i predstavljaće novu adresu luksuza na jednoj od najljepših lokacija na Jadranu. Istovremeno, zadovoljstvo mi je da istaknem da će kompleks da bude okrenut porodici, ispunjen zelenilom, parkovima, brojnim sadržajima za djecu, jer želimo da stvorimo ambijent po mjeri čoveka”, rekao je Kostić, koji se zahvalio svim državnim institucijama na efikasnom rješavanju svih neophodnih procedura: “Profesionalizam na koji smo naišli u Crnoj Gori je izuzetan, i želim da pohvalim nadležna ministarstva i lokalnu samoupravu na podršci, savjetima i usmjeravanju, kako bismo sve uradili na najkvalitetniji mogući način.”

Foto: Saša Vujanović

Djeca na selu su spretnija od gradske

Finski istraživači posmatrali su djecu u dobi između tri i sedam godina, te zabilježili da djeca u Helsinkiju u većoj mjeri učestvuju u organizovanim sportskim aktivnostima i vježbama u odnosu na drugu djecu. Međutim, istraživanje pokazuje da su njihove motoričke sposobnosti lošije od djece koja rastu u ruralnim područjima. Smanjenje motoričkih sposobnosti može da dovede do slabije ravnoteže, povećanog rizika od povreda prilikom vježbanja i drugih oblika povreda u starijoj dobi.

Djetinjstvo, prođi pored mene. Ja imam telefon

Vakcinacija i redovna higijena ključne za zaštitu zdravlja djece u vrtiću

Ljiljana Đurović je u intervjuu za PR Centar podsjetila da nas vakcine štite od mnogih zaraznih bolesti.

“Sve obavezne vakcine se nalaze u ‘kalendaru vakcinacije’. One nam omogućavaju izgradnju kolektivnog imuniteta koji nas čuva od epidemija, a djeca su najugroženiji dio populacije kada su pandemije u pitanju. I to ne smijemo da zaboravimo. Zato je vakcinacija djece neophodna za očuvanje njihovog zdravlja i zdravlja cijele zajednice.”

Pojasnila je da su potvrde od ljekara neophodne, jer su one medicinski dokument koji daje uvid u zdravstveno stanje djeteta. “Na potvrdama se uglavnom nalalazi vakcinalni status i neke napomene kao što su alergije ili neka hronična oboljenja”, dodala je Đurović.

Upitana zašto roditelji treba da traže opravdanje nakon odsustva, Đurović je kazala da je opravdanje kao i potvrda medicinski dokoment kojim ljekar odobrava ponovni boravak u vrtiću odnosno potvrđuje da je dijete ozdravilo i da ponovo može da boravi u kolektivu.

Govoreći o najčešćim zaraznim bolestima u vrtiću, kako ih prepoznati i kako se boriti protiv njih, Đurović je kazala da su najčešće zarazne bolesti u vrtiću respiratorne infekcije i stomačni virusi.

“Periodično se jave i neka druga zarazna oboljenja kao što je konjunktivitis, bolest ‘usta, šaka i stopala’, boginje (varicella). Rijetko se jave neka druga zarazna oboljenja poput mononukleoze, šarlaha i šuge. Najčešći simptomi su povišena temperatura, kašalj, curenje iz nosa, crvenilo očiju, tečne stolice, kožni osipi i sl”, rekla je Đurović.

Istakla je da je prevencija najbolja odbrana protiv zaraznih bolesti. “U vrtiću se sprovodi redovna higijena, presvlačenje posteljine, dezinfekcija radnih površina (krevetića, igračaka..). Kada je u pitanju šuga, neophodno je presvlačenje posteljine, otkuvavanje na visokim temperaturama i peglanje. Takođe peru se i peglaju zavjese ukoliko ih ima u prostoriji. Sve ovo se obavlja odvojeno od ostalog rublja”, rekla je Đurović.

Pojasnila je i da je obavezna dezinfekcija cijele prostorije, podova, radnih stolova, kvaka, tepiha, kao i dezinfekcija igračaka. “U slučaju sumnje na zaraznu bolest medicinska sestra obavještava roditelje, I čeka povratnu informaciju od ljekara pedijtra ili IJZCG. Lanac komunikacije u slučaju zarazne bolesti je veoma bitan radi pravovremenog reagovanja i prevencije širenja zarazne bolesti”, rekla je Đurović te istakla da je saradanja vrtića sa zdravstvenim institucijama neophodna i gotovo svakodnevna. “Na taj način dobijamo nove informacije u slučaju zaraznih bolesti. Takođe, imamo saradnju sa ljekarima koji prate djecu koja borave kod nas. Sa zdravstvenim institucijama se organizuju brojna predavanja i edukacije za zaposlene”, navela je Đurović.

Prema njenim riječima, podaci koje roditelji dostave vrtićima moraju biti tačni da bi u svakom momentu mogli obavijestiti roditelja u slučaju potrebe (povišena temp., povraćanje, proliv, povreda i sl). “Takođe, važno je naglasiti u slučaju da dijete ima bilo kakav zdravstveni problem, roditelj je obavezan dostaviti medicinsku dokumentaciju koju medicisnka sestra uredno čuva I postupa po njoj ukoliko je potrebno”, navela je Đurović.

Ukazala je da se dobrom komunikacijom između roditelja i medicinskih sestara stiče povjerenje, saznaje sve što je potrebno o djetetu, razmjenjuju mišljenja i savjeti.

“Dobrom komunikacijom gradi se povjerenje između roditelja i medicinskih sestara, pravovremeno se prepoznaju problemi i na njih reaguje”, dodala je Đurović.

Upitana da li su zadovoljene dnevne potrebe za hranom i tečnošću u toku boravka u vrtiću, Đurović je pojasnila da nutricionista-dijetetičar sastavlja mjesečni plan ishrane na osnovu “Normativa”, koji je urađen u saradnji sa Institutom za javno zdravlje.

“Ishrana u vrtiću zadovoljava 75 odsto ukupnih potreba za hranom na dnevnom nivou. A što se tiče unosa tečnosti pored redovnih napitaka i termina za davanje vode, svakom djetetu u skladu sa potrebama se dodatno daje tečnost. Takođe, u ljetnjem periodu djeci se češće nudi voda”, rekla je Đurović.

Govoreći o preporukama za ishranu i ukidanje kašaste hrane, Đurović je kazala da su opšte preporuke da djeca, kada je u pitanju mlađa jaslena grupa, već u drugom polugođu radi razvijanja akta žvakanja, pređu na čvrstu hranu, ali da je potrebno uzeti u obzir indivudalne potrebe djece.

Đurović je kazala da se rast i razvoj djeteta u vrtiću prati redovnim mjerenjem tjelesne težine i tjelesne visine djeteta, dva puta godišnje, a da se podaci unose u portfolio djeteta.

Govoreći o odvikavanju pelena u vrtiću, Đurović je kazala da se pelene mijenjaju najmanje tri puta u toku boravka, a u zavisnosti od potrebe djeteta češće.

“Svako dijete je individua za sebe, ali na medicinskoj sestri je da prepozna njegove potrebe i da u saradnji sa roditeljima uči dijete o samostalnom obavljanju fizioloških potreba (koristeći tutu)”, rekla je Đurović.

Odgovarajući na pitanje o režimu dana u vrtiću, Đurović je kazala da ustanova ima vidljivo istaknut režim dana u svim vaspitnim jedinicama. “Prijem djece je od 6 do 8 sati nakon čega slijedi doručak. Svako odstupanje od satnice odnosno kašnjenje, dovodi i do kašnjenja u režimu dana. Djeca kasnije dobijaju doručak, a poštovanje režima dana je bitno i za djecu jer na taj način razvijaju zdrave navike.”

prcentar.me

Jedite kao beba i ubrzajte metabolizam

Treba jesti svaka tri sata kao novorođenče. Koliko vam god čudno zvučalo, to je tajna načina ishrane koji je odavno popularan u Americi, a preporučuje ga fitness ekspert Horhe Kruz, “guru” onih koji se bore protiv viška kilograma. Njegov program ishrane učiniće da izgubite 1,5 kg za 7 dana, ako tokom dana jedete mnogo mini obroka. Uzimanje obroka u kratkim vremenskim intervalima najbolji je način da se metabolizam održava aktivnim. Ako ne jedemo u određenim vremenskim intervalima, naš organizam, u strahu da će mu rezerve biti uskraćene, nastoji da sačuva energiju. Praktično rečeno, prestane da sagorijeva kalorije, tako da jastučići masnoće ostaju na svome mjestu. Međutim, otkriveno je sljedeće: ako između obroka ne prođe više od 3 sata, mršanje će biti mnogo efikasnije jer taj ritam, ustvari, omogućava ujednačenost metabolizma.

Da biste znali tačno odrediti količinu hrane koju treba da pojedete bez straha od pretjerivanja, olakšaćemo vam na sljedeći način: jedna porcija povrća treba biti veličine CD-a, kada pripremate meso ili ribu neka porcija bude u veličini jednog špila karata, a šolja za čaj neka vam bude mjera za obrok pirinča ili tjestenine. Dnevno dozvoljena količina ulja je jedna supena kašika.

PRIMJER JEDNODNEVNOG MENIJA SA ŠEST OBROKA

U 7h: 1 šolja nemasnog (obranog) mlijeka sa integralnim žitaricama, ili 1 šolja čaja sa 2 komada prepečenog hljeba i 1 kašičica meda, ili 1 šolja kafe sa 3 čajna keksa i 1 kašičica marmelade.

U 10h: 1 mala jabuka, ili 1 kivi, ili 2 mandarine, ili 2 dl soka od cijeđenih agruma, ili 2 dl voćnog soka bez šećera.

U 13h: špageti ili pirinač u paradajz sosu, ili tjestenina sa pečurkama/miješanim povrćem ili pizza bez sira, ili tikvice i patlidžan sa grila, ili velika porcija miješane salate.

U 16h: voćni ili obični jogurt, puding od soje ili vanile.

U 19h: hamburger sa grila ili oslić pečen u foliji s malo limuna uz miješano sirovo povrće po želji, ili pečena piletina bez kožice sa kuvanim karfiolom, ili kajgana od dva jajeta i salata od buranije.

U 22h: komad čokolade za kuvanje, ili jedan čajni keks sa malo meda, ili 1 kašika suvog voća, ili šolja čaja od matičnjaka sa kašičicom meda, ili kašika corn flakesa sa dodatkom čokolade.

Priredila Snežana Crkvenjaš

Nespavač po sopstvenom izboru

Ako u svijetu postoji sekta koju čine žene i muškarci svih uzrasta, rasa, religija i društvenih slojeva, onda je to sekta – nespavača. Njeni pripadnici kažu: ako ne možeš da spavaš, uvijek možeš da čitaš, gledaš televiziju, učiš ili radiš bilo šta drugo. To iritira one koji pate od nesanice čija je jedina opsesija – zaspati. Istraživanja su pokazala da od deset osoba jedna pati od nesanice, a svaka druga osoba povremeno ima taj problem. Ali, ono što zabrinjava je pojava fenomena koji je u stalnom porastu, da je sve više osoba koje ne žele da spavaju.

Kao da ljudi žele da spavaju manje kako ne bi gubili vrijeme ili kako bi radili više, što je ozbiljan zdravstveni poremećaj, svojevrsna bolest. Iako ne treba generalizovati jer postoje različiti tipovi nesanice, glavni uzrok je uglavnom današnji način života. Malo je onih koji poslije završetka radnog vremena prestanu da rade: kontrolišemo mejlove, provjeravamo sutrašnje obaveze, vodimo poslovne razgovore, nekad i do kasno u noć. Neko jer je slabo organizovan, a neko jer želi da bude uspješniji, da napreduje i da zaradi više. S vremenom takav način života prelazi u naviku, teško ga je kontrolisati i postaje hroničan. Nije slučajno da u zemljama najpogođenijim ekonomskom krizom rastu problemi ljudi sa spavanjem. Manje se spava da bi se više radilo. Mada je to paradoksalno, jer smo manje sposobni za rad ako manje spavamo.

Krivac je tehnologija

Sve se više spominje da je tehnologija veliki krivac za to što se sve manje spava, što je posebno izraženo kod adolescenata. Facebook, Twitter i ostale društvene mreže kreiraju čitavu jednu generaciju tinejdžera-nespavača. Istraživanje provedeno u Americi pokazalo je da se kod 30% učenika i studenata javlja nedostatak sna kao kod osoba koje rade u smjenama, te zamijene noć i dan. Zbog videoigara, surfanja ili komunikacije preko interneta sve se kasnije odlazi na spavanje, a jutarnje obaveze počinju uvijek u isto vrijeme. Te i slične aktivnosti preopterete mozak, kojem su potrebni određeni sati odmora i sna za svakodnevne aktivnosti. Sve navedeno vrijedi i za odrasle. Osobe koje pate od nesanice najprije treba da pronađu njen uzrok. Problem povremene nesanice uglavnom  može da se riješi opuštanjem uz pomoć meditacije, tople kupke, dubokog disanja ili masažom. Ali, hronična nesanica (od koje najviše pate poslovni ljudi zbog dosta sati prekovremenog rada, osobe koje rade u smjenama i učenici zavisni od društvenih mreža) zahtijeva stručnu pomoć. Ni u kom slučaju se ne preporučuje uzimanje sredstava za spavanje bez konsultacije sa ljekarom.

High tech zavisnici trebaju sami da preduzmu prvi korak, istovremeno najteži i najjednostavniji, a to je isključivanje svih aparata najmanje dva sata prije odlaska na spavanje. Dakle, zaboravite mobitele, kompjutere i slušanje muzike. Ali i prezahtjevnu literaturu i učenje. Odlazak u krevet treba da ima samo jedan cilj – odmoriti se. A odmaranje je veoma ozbiljan zadatak i mnogo važniji nego što mu se posvećuje pažnja. Važno je odmoriti mozak, dozvoliti pamćenju da funkcioniše, da pohrani potrebne podatke, da omogućimo regeneraciju svakom neuronu i svakoj ćeliji u organizmu. Postoji određena povezanost evolucije i REM faze sna, važne za aktivnost neurona. Ako ne spavamo dovoljno, smanjuje se tjelesna temperatura i imunitet slabi, povećava se rizik od kardiovaskularnih bolesti, gubimo pamćenje i brže starimo. Djeca sporije shvataju školsko gradivo samo zbog toga što nedovoljno spavaju. Da su naši preci spavali malo kao mi, možda ljudska vrsta ne bi dostigla današnji stepen evolucije.

Iako se čini da žene češće imaju problema sa spavanjem, nije tako. Nesanica, pogotovo takozvana noćna apnea, uglavnom pogađa muškarce. U pitanju je ozbiljan problem jer su muškarci skloniji kardiovaskularnim bolestima povezanim sa nedostatkom sna. Kod žena su uzroci nespavanja uglavnom vanjski, kao na primjer buđenje tokom noći zbog bebinih potreba, bolest djece ili ostalih članova porodice, brige zbog nedostatka novca ili određene situacije na radnom mjestu koja je izazvala stres, itd. Ako dođe da nakupljanja više navedenih uzroka i periodi nespavanja postanu duži, problem može da postane hroničan. Osim toga, žene su podložne hormonalnim promjenama tokom ciklusa jer višak progesterona može negativno da utiče na kvalitet sna, a tokom menopauze se izjednačava nivo rizika žena i muškaraca po pitanju srčanih oboljenja. Opasnija je nesanica žena u klimaksu od nesanice tokom fertilnog perioda.

Da bismo izbjegli zdravstvene probleme koji mogu da nastanu kao posljedica nedovoljno sna, važno se pridržavati određenih pravila ili, još bolje, rituala. Obavezno provjetriti sobu prije spavanja, naveče izbjegavati obilne obroke i velike količine alkohola, nabaviti udoban krevet, mijenjati redovno posteljinu, iz spavaće sobe izbaciti kompjuter, televizor, telefon, upražnjavati vježbe disanja… I, prije svega, shvatiti koliko je kvalitetan san važan za zdravlje.

Priredila Snežana Crkvenjaš

Musaka od patlidžana i tikvica

POTREBNO:
Po 600 g patlidžana, tikvica i paradajz pirea
2 kašike koncentrata od paradajza
1 luk
350 g mocarele
100 g parmezana
2 jaja
malo bosiljka
maslinovo ulje
šećer
so i biber
PRIPREMA: Patlidžane izrezati na kriške debljine oko pola centimetra, posoliti, ostaviti da se ocijede, oprati i posušiti. Tikvice izrezati na kriške kao i patlidžan, zajedno ih ispržiti bez ulja. Propržiti isjeckan luk na maslinovom ulju, dodati paradajz pire i koncentrat, malo tople vode, so, biber i malo šećera. Kuvati 20 minuta, dodati isjeckan bosiljak. U dublju tepsiju usuti malo dobivenog sosa od paradajza, zatim jedan red patlidžana i tikvica, pa malo parmezana, nekoliko listića bosiljka, malo umućenih jaja, sos od paradajza i kriške mocarele, dok se ne potroše svi sastojci. Završiti parmezanom i s malo ulja, peći 40 minuta na 180 stepeni.