U Americi su je proslavili njeni zdravstveni savjeti, a neki je se sjećaju kao vegetarijanke i pomalo usiljene djevojke Morgana Sparloka, koji se za potrebe dokumentarnog filma Supersize me (2004) cijeli mjesec hranio isključivo hamburgerima i prženim krompirima. Nakon što je osmonedjeljnom dijetom liniju i jetru svog mladića natjerala u šestu brzinu za potrebe bestsellera The Great American Detox Diet, nutricionistica i holistička zdravstvena savjetnica Aleksandra Džemison nastavila je da dijeli savjete o organskoj i prirodnoj prehrani na svom sajtu, nudila recepte, menije, holističke tretmane, 2015. je objavila knjigu Women, Food and Desire: Honor Your Cravings, Embrace Your Desires, Reclaim Your Body, a potom se počela baviti i umjetnošću… Sjajne kože, slične onoj kojom se uglavnom mogu da se pohvale samo prirodne plavuše (ne sve, naravno), Aleks kaže da pije mnogo vode, umjereno se sunča, izbjegava alkohol, prženu hranu, kofein i previše šećera, bavi se sportom, a dva-tri puta mjesečno na lice stavi masku za čišćenje kože od zelene gline.
Godine 2009. objavila je i knjigu Living Vegan for Dummies. Da li je potrebno biti vegetarijanac da bi nam koža bila savršena kao njena? Naravno da ne, ali povremeni green detox godiće svakom, bez obzira da li je vegetarijanac ili ne. Nisu potrebna velika odricanja, u svakodnevnu ishranu treba uključiti mnogo lisnatog zelenog povrća (svježeg i kuvanog), mahunarki, sezonskog voća, žitarica, svježih sokova (najbolje mješavine svježe izmiksanog voća i povrća), koji su bogati antioksidansima te savršeni za poboljšanje izgleda kože i opšte blagostanje. Važno je, barem neko vrijeme, izbjegavati rafinirano bijelo brašno, šećer, alkohol, industrijski pripremljenu hranu. I, ako je moguće, hranu životinjskog porijekla. U tradicionalnoj kineskoj medicini, naprimjer, zeleno je povezano s proljećem i energijom promjene: hrana biljnog porijekla stimuliše funkciju jetre i pomaže organizmu da što bolje podnese promjenu godišnjih doba. Sem toga, zeleno lisnato povrće je bogato hlorofilom koji ima detoksikacijska svojstva i vlaknima koja čiste probavni trakt, sastojcima često zaboravljenim u zapadnjačkom načinu prehrane. Proteini su veoma važni za zategnutost tkiva i kompaktan izgled kože, a ne nalaze se samo u mesu kako mnogi misle. Uz pomoć jedne zelene dijete možemo u organizam da unesemo sasvim dovoljnu količinu. Dovoljno je jesti mahunarke i integralne žitarice, dakle, jesti pirinač, grašak, salatu od žitarica i mahunarki, orahe, lješnike i sjemenke suncokreta i tikve.
PRIMJER DNEVNOG MENIJA OD SVJEŽIH SASTOJAKA
Za doručak jedan smoothie (frape bez mlijeka): dvije banane, šolja šumskog voća (može i smrznuto), kašika badema, šolja svježih brokula i četiri šolje vode. Dobro izmiksati, da dobijete jednoličnu smjesu. Za ručak velika salata od avokada, maslina, barenog pasulja, svježeg graška, paradajza, šargarepe i krastavaca, začinjena djevičanskim maslinovim uljem i limunovim sokom. Za večeru čorba od bijelog pasulja i integralnog pirinča sa paradajzom, kupusom, šargarepom, lukom, bijelim lukom i aromatičnim biljem po želji.
View this post on Instagram
Najbitniji su kvalitet i svježina upotrijebljenih namirnica, stoga uvijek treba kupovati sezonske proizvode lokalnog porijekla. Sve ono što je zaista svježe, čvrsto, organsko sadrži mnogo više hranjivih sastojaka i enzima. Kako biste svježe ubrane plodove maksimalno iskoristili najbolje ih je izmiksati, dobiveni sok pun je vitamina i minerala. Najvažniji od svih je vitamin C, pomaže tkivima da poprave štetu nastalu oksidacijom; nalazimo ga u agrumima, kiviju, jagodama, kupusu… Zatim, vitamin A, kako bi se što lakše odvijali procesi obnavljanja (salata, zeleno lisnato povrće, šargarepa, paradajz) te karotenoidi, važni za zaštitu kože (likopen u paradajzu, betakaroten u narandžastom voću i povrću). Na kraju, vitamini grupe B, koji pojačavaju iskorištavanje ulja i masnih kiselina, veoma važnih za kompaktnost tkiva (kvasac, mahunarke, orašasti plodovi…).
ODRICANJE NE DJELUJE
“Mislim da ćete put prema zdravom odnosu sa samim sobom (i svojim tijelom) pronaći kad odlučite da prestanete s dijetama i umjesto toga počnete da slušate svoje žudnje. Odricanje ne djeluje. Uskraćivanje ne djeluje. Ali reći DA svojim žudnjama, svojim pravim potrebama, to djeluje. Otkrijte za čime najstrastvenije žudite i to će vas otkriće naposljetku osloboditi”, piše Aleks u knjizi Women, Food and Desire, savjetujući ženama da osvijeste i prihvate svoje žudnje te nauče da živje u skladu s njima, jer negiranje i potiskivanje žudnje za hranom, seksom ili spavanjem ne čine dobro ni tijelu ni umu.
Priredila Snežana Crkvenjaš