Zapaliti cigaretu usred brodvejskog teatra dok predstava traje može da se smatra nemarom. Nešto je ozbiljnije ako cigaretu odbijate da ugasite nakon opomene redara, a neoprostivo je kada se ne obazirete i još počnete da galamite i ometate glumce na sceni. Jasno je kako se radi o osobi pod dejstvom alkohola koju ne zanimaju pravila lijepog ponašanja. Ako je u pitanju anonimus, priča može da se završi jednom noći iza zatvorskih rešetki, ali su posljedice mnogo gore ako je u pitanju holivudska zvijezda. Neizbježno je da takvo ponašanje negativno utiče na daljnju karijeru, pogotovo ako se ne radi o samo jednom incidentu.
View this post on Instagram
Šta se to desilo da glumac Šija Lebuf sa lisicama na rukama bude izveden iz teatra zbog narušavanja javnog reda i mira? Nekoliko dana prije uhapšen je i u poznatom njujorškom Klubu 54. Da li je nekadašnja tinejdžerska zvijezda Disney Channela završila u “krugu prokletih” poslije snimanja Nymphomaniaca Larsa von Trira, na čijoj se premijeri u februaru pojavio sa papirnom kesom na glavi, na kojoj je pisalo “Nisam više poznat”. U ovom i sličnim slučajevima, žrtva mora da odgovara za svoja nedjela pred cijelom zemljom, treba javno priznati da ima problem sa zavisnošću i svima izložiti svoj plan o tome kako će se protiv nje boriti. Tako je postupio i Lebuf, najavio je putem CNN-a preko svojih agenata da dobrovoljno odlazi u centar za rehabilitaciju kako bi pobijedio alkoholizam. Uz priznanje, naravno, kako je svjestan da je njegovo ponašanje posljedica mnogo većeg zdravstvenog problema.
View this post on Instagram
Druga vremena
Frenk Sinatra, poznat kao veliki ljubitelj dobre kapljice, govorio je kako je pijanstvo jadna zabava i da niko ne bi trebao popiti toliko da se ne može kontrolisati. “U Frenkovom slučaju radilo se o litrima žestokog pića konzumiranih od sumraka do zore”, riječi su Tonija Beneta, džez pjevača koji ga je veoma cijenio, ali nikada nije uspijevao da ga prati u noćnim pijankama. Za Sinatru je dobro podnošenje alkohola bilo znak muškosti, mrzio je gledati pijane glumce. Početkom 50-ih čak je testirao Pola Njumena divljim noćima sa dosta viskija i djevojaka (kako bi ustanovio da li je Njumen gej, kao što se govorkalo), a plavooki Pol, notorni biseksualac, briljantno je položio oba testa. Druga vremena… Holivud je uspijevao da prikrije određene negativnosti, moć medija bila je ograničena, tabloidi manje agresivni, a paparaci na sigurnoj udaljenosti. A, osim toga, tolerisanje alkoholizma bilo je mnogo veće. Nije bila tajna, ali nije se ni pričalo o tome da se Hemfri Bogart ne odvaja od flaše, da Meri Pikford pije viski kao vodu, da je pijanog Erola Flina nemoguće kontrolisati, da je Rita Hejvort od majke, koja je umrla od posljedica alkoholizma, naslijedila naviku skoro svakodnevnog opijanja… Klinika Beti Ford redovno je fakturisala milione dolara zahvaljujući Robertu Mičamu, Elizabet Tejlor i Ričardu Bartonu. Alkoholizam i promiskuitet nekada su u Holivudu bili samo neznatno gori od nekog poremećaja u ishrani. Novinari su se više bavili bračnim nevjerstvima ili očitijim primjerima poroka, problemima sa teškim drogama, kakve su imali naprimjer Bela Lugoši, Džudi Garland i River Feniks, zbog kojih su mnoge zvijezde završile tragično.
View this post on Instagram
Alkoholizam i promiskuitet nekada su u Holivudu bili samo neznatno gori od nekog poremećaja u ishrani. Novinari su se više bavili bračnim ili očitijim primjerima poroka, problemima sa teškim drogama
A danas je samo jedno pijanstvo u javnosti dovoljno da nekom glumcu uništi reputaciju. Još na internetu postoje svjedočanstava poznate lude noći Metjua Mekonahjua iz Nikaragve 2008. godine, fotografije pijane Lindzi Lohan, a čak je i neporočni Mel Gibson uhapšen pijan 2006, u vrijeme kada je bio pod pritiskom zbog neopreznih seksističkih i antisemitskih izjava. Danas je izgleda nemoguće sakriti bilo šta kada si zvijezda, mada je nekima to uspjelo. Tako je Ben Aflek priznao u nekom talk showu da je svojevremeno posjećivao Klub anonimnih alkoholičara, a Kristin Dejvis je u 48. godini priznala kako je kao mlada djevojka toliko pila da je mislila da neće doživjeti tridesetu. Drju Barimor je izjavila kako je počela da pije sa 11 godina, Kifer Saterlend i boca viskija bili su godinama nerazdvojni, Robin Vilijams je sam sebe javno linčovao priznanjem da je često konzumirao alkohol i kokain. Isti ili sličan problem imaju Melani Grifit, Keri Fišer, Robert Dauni Mlađi, te otac i sin Šin, Martin i Čarli, koje zlobnici nazivaju maskotama anonimnih alkoholičara. Sve to ima i svoje posljedice: u 31. godini umro je Kori Montit, glumac iz serije Glee, zbog smrtonosnog koktela alkohola i heroina, a sličnu sudbinu doživio je Filip Sejmur Hofman, koji se godinama opijao pokušavajući se držati dalje od teških droga.
Glumačka šizofrenija
Uzroci? Često se radi o stresu zbog pretjeranog posla, o “glumačkoj šizofreniji” tokom rada na ulogama, o unutrašnjoj borbi koja nastaje prilikom poistovjećivanja sa likovima koje tumače, o odsustvu zdravog društvenog života i nefunkcionalnim vezama. Ili, kao što je to slučaj sa glumcima koji su odmalena pod svjetlima reflektora, o teškoćama da se prilagode svemu onome što se zahtijeva život slavne osobe. Šija Lebuf je tipičan primjer, a natpis – Nisam više poznat, koji je nedjeljama poslije jednog Berlinskog festivala bio svakodnevni status na njegovom Twitter profilu, očito je njegova želja, a možda i vapaj za anonimnošću. Jer, kako je 2013. po završetku rehabilitacije izjavio njegov vršnjak, glumac Zak Efron: “Borba protiv alkoholizma nikada ne prestaje.”
Priredila Snežana Crkvenjaš
Cover IG