spot_img
spot_img

Kako da izliječite mamurluk

Nakon aspirina, rasola i vitaminsko-mineralnih tableta, mnogi će se složiti da pravog lijeka jednostavno nema! Moguće je tek ubrzati čišćenje organizma od alkohola, djelimično ublažiti pojedine simptome i pričekati da prođe

spot_img

Stručno govoreći, mamurluk je fizičko i emocionalno stanje koje nastupa nakon prekomjerne upotrebe alkoholnih pića. Odnosno, ime za posljedice trovanja alkoholom. Simptomi su dehidracija, mučnina, bolovi u želucu, glavobolja, preosjetljivost na svjetlost i zvukove, proliv, lupanje srca pri najmanjim naporima, oslabljene motoričke sposobnosti, koncentracija i pamćenje.
Mamurluk je tek najsrećnija varijanta trovanja jer kod vrlo velikih koncentracija
alkohola (3-4 promila i više) ni poziv hitnoj pomoći nije garancija preživljavanja, a i kod manjih doza moguće je gušenje pri povraćanju ili opasno ozljeđivanje pri padu.

Vitaminska bomba

Za dobro podnošenje i samog partijanja i posljedica bitno je naoružati se vitaminima B kompleksa, A i C te magnezijumom i cinkom. Pripremite vitaminsko-mineralnu bombu od dva aspirina, 600 mg vitamina C, 1-2 tablete B kompleksa, banane, male konzerve bilo kojeg energetskog napitka, šest velikih jagoda, dvije velike kašike meda, šolje soka od narandže, pola šolje mlijeka, četvrtine čajne kašike soli te prstohvata mljevenog muškatnog oraščića – sve smiksajte i popijte!
Ako ikako možete, kući se vratite šetajući. Svjež vazduh će vam pomoći. Pošto lijeka za mamurluk nema, strpljivo se prepustite vremenu. Suprotno mnogim tvrdnjama, unos svega osim vode i elektrolita treba bitno smanjiti, što znači da ne pretjerujete s aspirinima i drugim ljekovima protiv bolova. Sada je važno da rasteretite jetru, sistem za varenje i srce, odnosno tijelu dati šansu zavdetoksikaciju i oporavak.

Pomoć narodne medicine

Od narodnih ljekova mnogi se kunu u rasol (sadrži dosta soli i C vitamina) i domaću supu od povrća. Jače je posolite i jedite polako. Vodu takođe pijte polako, gutljaj po gutljaj, tokom čitavog dana. Često praznite bešiku. Jedite voće i povrće ili pijte prirodne sokove: paradajz i narandža su dobar, a grejp loš izbor. Izbjegavajte kafu i crni čaj – diuretici samo pojačavaju dehidraciju. Zaboravite masnu i tešku hranu. Nije loše popiti vodu sa rehidromiksom, preparatom koji sadrži elektrolite, a može da se kupi u apoteci. Tuširajte se isključivo mlakom vodom. Zamračite sobu, eventualno olakšajte glavobolju hladnim oblozima, a kad budete mogli da ustanete i kada se mučnina povuče, rastegnite mišiće i oznojite se jednostavnim vježbama. Ako vam svi pokreti stvaraju problem, mirujte u krevetu koliko je potrebno, u tišini ili uz ugodnu muziku. Čim vam bude bolje, izlazak iz depresije i mrzovolje olakšaće dobro društvo, smiješna knjiga ili film.

-

Većina simptoma nestaće za 24 do 48 časova, no to što više ništa ne osjetite ne znači da je sve u redu. Naime, tijelu treba čak šest ili sedam dana potpune apstinencije da bi se vratilo u normalu. Za dugoročne posljedice, poput rupa u sjećanju i stida zbog gluposti koje ste napravili pod uticajem alkohola, ne postoji lijek, pa ćete to morati sami da riješite. (S.C)

Možda vas zanima

PRATITE NAS I NA INSTAGRAMU

NEDAVNO OBJAVLJENO