Ali, iza ove svakodnevne navike kriju se neka pitanja i sumnje. O sredstvu koje koristite, o temperaturi vode i o idealnom vremenu za tuširanje, kako biste uživali u svim blagotvornim efektima vode na kožu.
Da li koristiti sapun? Da, kvalitetan sapun je odličan za tuširanje. Ali, ipak je neko tečno sredstvo pogodnije jer se nanosi i ispira bolje i lakše, a manje isušuje kožu. Ako imate veoma osjetljivu kožu, možete da koristite delikatne sapune koji manje pjene i ne ugrožavaju prirodnu odbranu kože. Jedan od takvih je sapun sa maslinovim uljem.
Pjena za kupanje ili tuširanje? Radi se o dva različita proizvoda. Pjene za kupanje su veoma bogate različitim sastojcima, jer su napravljene kako bi u vodi proizvele bogatu, gustu i mekanu pjenu. Dok su pjene za tuširanje mnogo blaže, kako bi se što lakše mogle sprati sa tijela.
Kada i kako koristiti piling? Sigurno prije sredstva za tuširanje. Potrebno je specifičnim proizvodom izmasirati cijelo tijelo – dok je koža vlažna. Zatim dobro isprati te upotrijebiti neko delikatno sredstvo za tuširanje. Nakon pilinga kožu je najbolje omekšati bademovim uljem ili uljem od pšeničnih klica. I zapamtite: eksfolijaciju ne treba praktikovati više od jednom nedjeljno. Najbolji način je da stavite malu količinu na rukavicu za tuširanje ili na spužvu, kako bi doprlo do svih djelova tijela. Pravite lagane, kružne pokrete – od ekstremiteta (ruku i nogu) prema srcu. Na taj način podstičete cirkulaciju. Posebno obratite pažnju i više puta ponovite postupak na onim djelovima tijela gdje je koža grublja: pete, koljena i laktovi.
Idealna temperatura vode Generalno, za jedno osvježavajuće tuširanje temperatura vode treba biti 32-34 stepena. Ukoliko želite da se opustite pod mlazom vode, neka bude nešto toplija, oko 37 stepeni. Kako biste pojačali efekt, mlaznice tuša prije tuširanja premažite sa 3-4 kapi esencijalnog ulja: ružmarin ili limun za dodatnu energiju, lavanda ili ruža za opuštanje.
Ulje za tuširanje To je proizvod kojeg čine prirodna ulja i još neki sastojci, koji savršeno otklanja nečistoću i odumrle ćelije, a ne djeluje agresivno, nego istovremeno čuva zaštitni sloj kože. Iz tog razloga je preporučljivo za one koji imaju suvu kožu. Sem toga, ne sadrži supstance koje stvaraju pjenu i dehidriraju epiderm.
Pravi trenutak za tuširanje To je jutro, pogotovo u slučaju ako se teško budite. Tuširanje djeluje bolje od kafe: za samo nekoliko trenutaka pokloniće vam energiju i vitalnost. Mlaz vode treba usmjeriti prvo na stopala, lagano idući prema glavi, a zatim ga zadržati na licu nekoliko sekundi. Večernje tuširanje je odlično ako je iza vas težak i naporan radni dan, a planirate izaći. Potrebno je usmjeriti mlaz tople vode na vrat i pustiti je neka teče. Brojite do sto i lagano dodajite hladnu vodu. Na kraju, cijelo tijelo energično istrljajte peškirom.
Sredstvo za intimnu higijenu? Da. Za delikatnije zone potrebno je upotrijebiti specifičan tečni sapun, kako ne bi došlo do neugodnog iritiranja. Sredstva za tuširanje imaju previsoku pH vrijednost u odnosu na ona koja odgovaraju sredstvima za higijenu intimnih djelova koje treba biti lagano kiselo.
Depilacija pod tušem? Naravno. Može se reći da je to idealno vrijeme, jer topla voda lagano širi pore na koži, olakšavajući depilaciju. Potrebno je samo nanijeti dovoljnu količinu posebnog sredstva za depilaciju i brijač će, jednostavno, kliziti. Tako možete da se depilirate svakog dana, kao Amerikanke, koje iskoriste svakodnevno tuširanje kako bi obrijale i noge.
Šampon za kosu i tijelo? Ne. Jedinstveni proizvod koji se koristi za pranje i kose i tijela dobar je nakon gimnastike, fitnessa ili kupanja u bazenu. Ali, ako imate naviku da perete i kosu kada se tuširate kod kuće, bolje je da koristite dva različita proizvoda. Prečesto korištenje jedinstvenog proizvoda može da isuši kosu.
Pod tušem ili u kadi Generalno gledano, to je samo pitanje ličnog ukusa i navike. Ali, ako je vaša koža pretjerano osjetljiva, opredijelite se za tuširanje. Motiv je sasvim jednostavan: sredstvo za kupanje, često odgovorno za iritacije, na ovaj način je manje u kontaktu s kožom. Sem toga, lakše je ukloniti i isprati s kože svaki trag pjene. Ne samo to, kamenac prisutan u vodi može da izazove netolerancije, crvenilo i koži oduzme tako potrebnu vlažnost. Što kraće ostanete uronjeni u vodu, to bolje za vas.