Svaki kozmetički proizvod ima rok trajanja i uvijek je naznačen na pakovanju proizvoda, najčešće u vidu crteža otvorene kutijice. Kako ne bismo previdjeli datum od kojeg smo počeli da koristimo određeni proizvod te nastavili da ga upotrebljavamo, uz rizik neželjene reakcije na koži, najbolje ga je zapisati.
I krema za sunčanje, naravno, ima ograničen rok trajanja te je nikada ne bismo trebali koristiti nakon isteka. Kao i kada je hrana u pitanju, krema za sunčanje i sastojci od koje je napravljena mogu se pokvariti, a uglavnom se najprije mijenja konzistencija te postaje vodenasta. Može, takođe, postati zrnasta ili promijeniti boju i miris. Pored toga što takva krema za sunčanje postaje manje efikasna, značajno se i povećava rizik od oštećenja kože, opekotina od sunca, nastanka smeđih mrlja.
Većina krema za sunčanje imaju rok trajanja do tri godine, pod uslovom da ste je čuvali na hladnom i suvom mjestu. Ali, ako ste je otvorili prošlog ljeta i stajala je na toplom, naprimjer na plaži, u tašni ili u automobilu, vrlo je vjerovatno da će se pokvariti mnogo ranije. Bez obzira na datum isteka, prije upotrebe najprije provjerite postojanost kreme, ima li promjena u teksturi i mirisu. Promijenjen miris uglavnom znači da je zagađena bakterijama, a one u kremu dospiju preko poklopca i naših ruku, jer na plaži nisu uvijek besprijekorno čiste. Stoga je najsigurnije kremu za sunčanje promijeniti jednom godišnje, a ne bi ni trebalo da vam traje duže od nekoliko mjeseci, s obzirom da se zaštita od sunca preporučuje tokom cijele godine.
Kako biste bili sigurni da ste kožu pravilno zaštitili od sunca, imajte na umu nekoliko jednostavnih pravila: koristite dovoljnu količinu kreme za sunčanje, redovno je nanosite na sve izložene dijelove tijela te u svakodnevnu skincare rutinu dodajte antioksidans, naprimjer C vitamin, koji će kožu zaštititi od oštećenja usljed UV zračenja, ojačati je i ublažiti hiperpigmentacije.