spot_img
spot_img

Kazna kao metoda vaspitanja?

Roditeljstvo je izazovno putovanje ispunjeno mnobrojnim odlukama, a tema koja često nailazi na podijeljena mišljenja je korištenje kazni

spot_img

Neki roditelji su protiv oštrih disciplinskih mjera, dok se drugi za njih zalažu. Ali, evo nekoliko razloga zašto roditelji ne bi smjeli da kažnjavaju svoju djecu.

Prkos i agresija Kažnjavanje, poput oštrih i fizičkih ukora, može nenamjerno potaknuti prkos i agresiju kod djece. Moguće je da ovakav način samo pogoršava problem te pokreće začarani krug iz kojeg će biti teško pobjeći.

Povjerenje i komunikacija Povjerenje i otvorena komunikacija između roditelja i djece čine osnovu snažne veze. Kazna, nažalost, ima potencijal da razbije ovu vezu. Kažnjavanje može dovesti do komplkovanih odnosa, otežavajući djeci da se povjere roditeljima ili traže pomoć kada su suočeni s izazovima.

Uticaj na mentalno zdravlje i razvoj Kada se uzmu u obzir dugoročni efekti, kazna može negativno uticati na mentalni razvoj djece i njihovu opštu dobrobit. Kasnije u životu postoji povećani rizik od zloupotrebe supstanci, anksioznosti i depresije, piše The Times Of India. Kada koristimo kaznu kao sredstvo disciplinovanja, možda nenamjerno žrtvujemo dugoročnu dobrobit naše djece kako bismo ih trenutno natjerali da poslušaju.

Nasilje dovodi do još više nasilja Djeca se često ugledaju na starije, a korištenje straha ili nasilja kao oblika kažnjavanja uči ih da su to prikladna sredstva za rješavanje sporova. Ova pogrešna lekcija mogla bi povećati vjerojatnost da će oni maltretirati druge ili postati mete maltretiranja.

Možda vas zanima

PRATITE NAS I NA INSTAGRAMU

NEDAVNO OBJAVLJENO