spot_img

Ko se boji ženskog tijela?

Zašto je zabranjena reklama sa pjevačicom FKA Tvigs, a ona s glumcem Džeremijem Alenom Vajtom je bukvalno svuda?

spot_img

Džeremi Alen Vajt protiv FKA Tvigs. Oboje u središtu pažnje kao lica i tijela brenda Calvin Klein. Ali iz različitih razloga. Prvi je postao viralan zbog fotografija u boksericama na krovovima Njujorka, oduševivši milione fanova i generišući 12,7 miliona dolara u toj medijskoj eksponiranosti za Calvin Klein u roku od 48 sati. Drugoj su, pak, plakati zabranjeni u Velikoj Britaniji zbog toga što je prikazuju kao “stereotipni seksualni objekt”. Ipak, fotografije su slične, prikazuju glumca i pjevačicu polunage, s pokojim komadom odjeće na sebi. Ono što se mijenja je percepcija, prosuđivanje i cenzura muških i ženskih tijela.

Kampanja skandala

Prošlog marta Calvin Klein lansirao je kampanju za proljeće i ljeto 2023. u kojoj su manekenka Kendal Džener, pjevačice FKA Tvigs i Dženi te glumci Majkl B. Džordan i Aron Tejlor-Džonson lično i intimno interpretirali koncept Calvins or Nothing noseći ili donje rublje ili komad odjeće, uglavnom farmerke. Sad, oko godinu kasnije, Velika Britanija ima šta da kaže o novim crno-bijelim fotografijama čiji su autori fotografi Mert Alas i Markus Pigo, ali samo o onima koje uključuju FKA Tvigs. Konkretno, skandal je izazvala slika britanske pjevačice s golom lijevom stranom tijela, a desnom prekrivenom košuljom. Sve je počelo pritužbama nekih građana koji su tvrdili da su slike “pretjerano seksualizovane” i da žene predstavljaju kao objekte. Advertising Standards Authority (ASA), tijelo koje reguliše oglašavanje u Velikoj Britaniji, tada je podržalo pritužbe i odlučilo da zabrani oglašavanje.

-
Kendal Džener u prošlogodišnjoj reklami brenda Calvin Klein

ASA je smatrala da bi reklama mogla izazvati ozbiljnu neprijatnost objektivizacijom žena. U saopštenju se navodi da takva fotografija “privlači pažnju gledalaca na tijelo modela, a ne na odjeću koju reklamira”. Takođe su zaključili kako su fizičke karakteristike pjevačice predstavljene kao “stereotipni seksualni objekt”. “Stoga smatramo da je oglas neodgovoran i da će vjerovatno izazvati ozbiljne uvrede.” Zbog toga je reklama povučena. U središtu pažnje bile su i snimke Kendal Džener, koja, uprkos tome što je snimljena samo u farmerkama, u toplesu, prekrivajući grudi rukama, nije bila podvrgnuta cenzuri jer je, prema ASA-i, bila u skladu s očekivanom dozom golotinje za reklamiranje donjeg rublja. Međutim, kada je u pitanju FKA Tvigs, bili su oštri, ističući da su “njena golotinja i izraz lica, uključujući direktan pogled i otvorena usta, slici dali opštu seksualnu otvorenost”.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by FKA twigs (@fkatwigs)

Odgovor FKA Tvigs

Nakon odluke ASA-e, FKA Tvigs objavila je svoj odgovor na Instagramu. “Umjesto toga, vidim lijepu i snažnu obojenu ženu čije je nevjerovatno tijelo izdržalo više boli nego što možete zamisliti”, napisala je. Nakon što je precizirala da na toj slici ne vidi “nikakav stereotipni seksualni objekt”, pjevačica je fokus usmjerila na pravi problem, “dvostruke standarde”, odnosno dvostruki standard koji različito prosuđuje muško i žensko tijelo. Tim više ako tijelo o kojem je riječ nije bijelo i nije u skladu s opšteprihvaćenim stereotipom ljepote u društvu. Prije nego što je zahvalila CK-u te Mertu i Markusu, “koji su mi dali prostora da se izrazim tačno onako kako sam htjela”, ponosno je i odlučno ponovila: “Neću mijenjati svoj narativ”, ali i da je ponosna na svoju tjelesnost te da vjeruje da je umjetnost koju stvara “u rangu sa ženama poput Džozefine Bejker, Erte Kit i Grejs Džons koje su svojom seksualnošću srušile barijere na polju emancipacije”.

Muško tijelo bez osude

Pretjerana reakcija ASA-e podsjeća na roman (i film) Skerletno slovo, na svijet u kojem je zbog preljube žigosana samo žena, iz kojeg kao da nismo uopšte evoluirali. Žensko tijelo gledamo, prosuđujemo, komentarišemo, analiziramo i cenzurišemo drugačije od muškog. A to je upadljivo, pa čak i uznemirujuće kad uzmemo u obzir da ovih dana svi (ili gotovo svi) obožavaju kampanju SS2024 sa Džeremijem Alenom Vajtom, u kojoj je on uglavnom bez majice i nosi samo bokserice brenda. Teško je među glumčevim viralnim slikama i videima pronaći ijedan negativan komentar ili osudu koja govori o komercijalizaciji ili obezvređuje njega kao osobu. Još manje je ikome palo na pamet pokrenuti cenzuru protiv njega. Koliko god se kože vidi na slikama Alena Vajta i FKA Tvigs, prizor žene koja slavi svoje tijelo prema vlastitim zamislima uvijek je uznemirujući.

Kada ćemo prestati da se plašimo žena koje se pokazuju kako hoće, ponašaju kako hoće i govore ono što misle? I kada ćemo prestati da govorimo o tijelima drugih ljudi, i ženskih i muških…

Možda vas zanima

PRATITE NAS I NA INSTAGRAMU

NEDAVNO OBJAVLJENO