Jedna od najčešćih zabluda je izjednačavanje suve i dehidrirane kože. U pitanju su dva potpuno različita problema: suvoća je tip, a dehidracija stanje kože. Da bismo izbjegli problem, potrebno je da znamo razlike između dehidrirane i suve kože, a potom izaberemo proizvode koji nam odgovaraju. Malo ko od nas se svakodnevno posveti hidrataciji kože cijelog tijela, ali uz pomoć kvalitetne hidratantne kreme smo korak do spašavanja situacije.
Spoljni sloj kože, epiderma – pokrivena je emulzijom vode i lipida (masnoća) poznatom kao hidrolipidni film. On pomaže koži da zadrži svježinu, djeluje kao dodatna barijera protiv bakterija. Kada koži nedostaje lipida, može postati suva, zbog čega imamo osjećaj da je zategnuta i gruba.
Bez potrebnih ulja koža zapravo gubi vlagu, a bez vlage izgleda hrapavo i crvenkasto, mrlje su vidljivije, a bore često izraženije. Suva koža takođe može dovesti do oštećenja zaštitne funkcije, a time i do dugotrajne osjetljivosti i upala te biohemijskih reakcija poput gubljenja kolagena. Uzroci suvoće mogu biti različita zdravstvena stanja (najčešće problemi s hormonima), kao i spoljni uticaji, kozmetika koji sadrže alkohol, mirise i adstringense; određeni ljekovi takođe mogu uzrokovati suvoću kože. Dehidrirana koža je ona kojoj nedostaje vlage, ali još uvijek može da proizvodi ulje. Dehidraciju mogu da ubrzaju metabolički i genetski faktori, ali i klima-uređaji, vremenski uslovi i upotreba određenih proizvoda koji sadrže alkohol. Dehidrirana koža uobičajena je kod osoba s masnim i problematičnim tenom koji je sklon aknama, zbog čega koriste grube preparate. Dehidrirana koža vodi do pojave simptoma kao što su podočnjaci, svrab, tanke linije i površinske bore.
TRETIRANJE SUVE KOŽE
Koristite blaga, a izbjegavajte sapun i gruba sredstava za tuširanje. Koristite piling s nježnim mikrogranulama koje će da odstrane izumrle ćelije kože, ali je neće oštetiti. Piling pomaže u obnavljanju kože, ključan je za njen sjajan i zdrav izgled jer poboljšava prirodnu proizvodnju intercelularnih lipida. Tokom zimskog perioda koristite ovlaživače vazduha u prostorijama u kojima boravite i, što je još važnije, hidratantnu kremu i losion za tijelo obavezno nanesite odmah nakon tuširanja/čišćenja lica kako biste spriječili da voda koju je koža upila ispari na suvom zimskom vazduhu.
SPREČAVANJE SUVOĆE
Svaki dermatolog će vam reći kako osnovna briga o koži podrazumijeva redovnu hidrataciju, i to odgovarajućim hidratantnim kremama koje je štite od gubitka vlage. Za najbolje rezultate, za zdravu, nahranjenu i hidratizovanu kožu, preporučuju se preparati na bazi shea maslaca, pčelinjeg voska, ulja jojobe i suncokreta.
TRETIRANJE DEHIDRIRANE KOŽE
Hidratacija kože započinje odabirom hidratantne kreme koja sadrži glicerin ili hijaluronsku kiselinu, sastojke koji pospješuju apsorpciju vode, zbog čega je koža mekana i zategnuta. Iako je piling dobar za kožu, ne pretjerujte, s obzirom na to da prekomjernom eksfolacijom možete da pogoršate dehidraciju i izazovete upalu. Koristite gelove za tuširanje koji ne sadrže sulfate kako biste spriječili dodatnu dehidraciju nakon tuširanja.
SPREČAVANJE DEHIDRACIJE
Najbolja hidratacija je ona iznutra. Svakoj ćeliji našeg organizma treba voda, pijte je u dovoljnim količinama, jer je redovna konzumacija važna za zdravlje, a najvažnija je za održavanje kože hidratizovanom. Osim toga, kada se tuširate vodite računa o temperaturi vode. Osim što skida gornji, zaštitni sloj kože, zbog čega postaje osjetljivija i često dolazi do pucanja površinskih kapilara, pretopla voda doslovno izvlači vlagu iz kože.
View this post on Instagram