spot_img

Ljekoviti maslačak

Poznat još i kao gorko zelje, žućanik, žućanica, žutelj, mlečac, mlekača i italijanska salata, maslačak obiluje ljekovitim svojstvima, a dobar je saveznik i u borbi sa suvišnim kilogramima i celulitom

spot_img

Maslačak (Taraxacum officinale) je jedna od najljekovitijih biljaka naših krajeva, a i najrasprostranjenija. Ima je po livadama, parkovima, travnjacima, pored puteva, tako da je lako možete pronaći, a njena ljekovita svojstva su nevjerovatna. Od maslačka se mogu pripremiti ukusna i hranjiva jela, ljekoviti čajevi, pa čak i vino i pivo. Bogat je mineralima kalijumom, kalcijumom, magnezijumom, fosforom i gvožđem, te vitaminima A, B, C i D, kao i ljekovitim gorkim tvarima koje pročišćuju organizam od toksina. Maslačak se preporučuje za čišćenje krvi i za jačanje organizma, za liječenje infekcija, ublažavanje otoka. Blagi je diuretik, pročišćava mokraćne puteve, djeluje na rad bubrega i mokraćne bešike, pomaže kod gihta i reume, pojačava lučenje žuči. Korijen je koristan kod upala i kamena u žučnoj kesi, detoksikaciji jetre, regulaciji nivoa holesterola i masnoća u krvi, poboljšava varenje, podstiče apetit. Preporučuje se pušačima ili bivšim pušačima, jer nijedna biljka ne čisti tako dobro krv, krvne sudove, sluzokožu disajnih organa i pluća. Narodna medicina ga preporučuje u liječenju ženskih tegoba (bolesti dojki, ciste, tumori, nabrekle grudi, problemi s dojenjem).

Djelotvoran u borbi protiv tumora

Naučnici tvrde da korijen maslačka djeluje mnogo bolje od hemoterapije koja “ubija” sve ćelije, dok korijen maslačka samo one zahvaćene karcinomom. Istraživanjem provedenim u Kanadi, na Odsjeku za hemiju i biohemiju Univerziteta Vindsor, zaključeno je da korijen maslačka djelotvorno “ubija” ćelije zahvaćene karcinomom, bez ikakvih štetnih djelovanja na ostale ćelije u tijelu. Takođe, maslačak sprečava širenje raka na druga tkiva u organizmu.

Dragocjeni mliječni sok

Ljekoviti djelovi biljke su korijen, listovi i cvijet. U cijeloj biljci prisutne su velike količine mliječnog bijelog soka, otuda gorak ukus, a najviše ga ima u korijenu. Mliječni sok ima dosta ljekovitih svojstava, a posebno je efikasan za uklanjanje bradavica. Potrebno ih je mazati mliječnim sokom iz stabljike maslačka, sve dok ne otpadnu. U mliječnom soku korijena nalaze se heterozidi, ugljeni hidrati i minerali. Iako nije otrovan treba izbjegavati upotrebu većih količina.

-

SAVJETI 

*Listove treba brati prije cvjetanja, tada su ukusniji. Stariji listovi su više gorki. Bogati su vitaminima A, C, D i kompleksom vitamina B, mineralima gvožda, cinka, kalcijuma, kalijuma, magnezijuma.

*Korijen se vadi u proljeće, prije cvjetanja, ili u jesen, nakon cvjetanja. Izvađen korijen se suši na suncu 2-3 dana. Može se koristiti i svjež i osušen.

*Cvjetove treba brati kada je sunčano, najbolje oko podneva kada su svi cvjetovi otvoreni. Stabljike treba brati sa cvijetom, pa poslije pranja cvijet otkinuti.

Čaj od korijena i lišća maslačka

Stavite šaku svježeg korijena i/ili lišća maslačka na litru vruće vode. Procijedite nakon deset minuta. Pijte 3 šolje dnevno.

U SLUŽBI LJEPOTE

Odličan je za detoksikaciju, mršavljenje i uklanjanje celulita. Sadrži sastojke koji jačaju sposobnost jetre da razgrađuje otpadne materijale i toksine, a pomaže i oslobađanje vode i otpadnih materija iz krvi preko bubrega, zbog čega predstavlja odlično sredstvo u borbi protiv celulita. Možete dodati listove maslačka u salatu ili ih skuvajte onako kako biste pripremili spanać, ili svakog dana popijte nekoliko šolja čaja od maslačka i efekat “pomorandžine kore” na vašoj koži postaće prošlost. Maslačak pomaže kod ekcema. Čaj od korijena može se koristiti za njegu lica.

MASLAČAK KAO HRANA

Od mladih listova se pravi salata koja je veoma hranljiva jer listovi sadrže dosta vitamina. Pored salate, prave se razne vrste variva, a mogu se praviti i ukusni sokovi.

Sok

Sastojci: 1 banana, 3 dl vode, 100 g svježeg ili smrznutog šumskog voća, 100 g listova maslačka, 1 kašika smeđeg šećera ili javorovog sirupa

Priprema: sve sastojke stavite u blender i meljite 1-2 minute. Sok popijte odmah, malim gutljajima. Ova količina dovoljna je za jedan obrok.

Salata 

Sastojci: mladi listovi maslačka, dvije rotkvice, šaka jezgra oraha, maslinovo ulje, jabukovo sirće i so. 

Priprema: listove operite u hladnoj vodi, “iscjepkajte”, te dodajte rotkvice izrezane na kolutove, isjeckane orahe, so, maslinovo ulje, jabukovo sirće i promiješajte.

Oprez! Upotreba maslačka ne preporučuje se osobama alergičnim na polen ambrozije. Kod nekih osoba se prilikom upotrebe preparata koji sadrže maslačak javljaju alergijske reakcije kao što su kontaktni dermatitis i koprivnjača, a nekad se javljaju i stomačni problemi.

GRACIJA 133

Možda vas zanima

PRATITE NAS I NA INSTAGRAMU

NEDAVNO OBJAVLJENO