Lovorov list najviše se koristi kao začin i dodatak jelima, ali to mu nije jedina namjena. Tradicionalno je korišten u liječenju mnogih bolesti, a za njegove zdravstvene koristi znalo se još u vrijeme doba starih Rimljana. Olakšava varenje, pomaže kod bolesti respiratornog sistema, menstrualnih problema, smanjuje nesanicu, nervozu i stres te stimuliše imunitet. Istraživanje na osobama koji pate od dijabetesa tipa 2, objavljeno 2009. godine u Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition, dokazuje kako je ekstrakt lovorovog lista smanjio nivo glukoze, “lošeg” holesterola i ukupnih triglicerida u njihovoj krvi, a povećao koncentraciju “dobrog” holesterola.
Svježi listovi lovora sadrže vitamin A, C, vitamine B kompleksa i brojne minerale – kalcijum, mangan, gvožđe, selen, cink i magnezijum.
U sezoni prehlada i viroza, dobro je znati da i tu lovor može pomoći. Čaj i sirup od lovorovog lista preporučuju se za jačanje imuniteta, pročišćenje dišnih puteva i ublažavanje kašlja, grlobolje i bronhitisa.
Čaj od lovora Tri lovorova lista isitnite prstima, prelijte s 2,5 dl vode i kuvajte 10 minuta. Ostavite još 10 minuta poklopljeno pa procijedite. Kad se malo ohladi, dodajte kašiku limunovog soka i kašiku-dvije meda. Pijte 2-3 šolje čaja dnevno.
Sirup od lovora Šest listova lovora prelijte s 2,5 dl ključale vode. Poklopljeno kuvajte 6-10 minuta pa procijedite. Dodajte 6 kašika meda, miješajte dok se ne otopi pa iscijedite jedan limun. S hlađenjem će sirup postati gušći. Uzimajte 1-3 kašičice sirupa dnevno. Sirup čuvajte u frižideru u staklenoj bočici nekoliko dana.