Kolagenski sokovi jedan su od kontroverznijih antiageing preparata koji se koriste u kozmetičkoj i velnes industriji. U potrazi za novim i efikasnim načinima za održavanje mladolikog izgleda, ideja o unosu jednog napitka dnevno zvuči primamljivo, no koliko su zaista efikasni za poboljšanje kože? Sve od Instagrama do Pinteresta je preplavljeno kolagenskim pićima koja svakim gutljajem obećavaju zdravu kožu bez bora, koja sjaji. No da li su ta čudesna pića toliko efikasna koliko ih kompanije reklamiraju ili su jednostavno marketinški trik koji će biti zaboravljen istom brzinom kojom je postao hit? Pa čak i ako djeluju, koliko tačno treba da ih popijete kako biste vidjeli razliku na vašoj koži?
Šta je kolagenski “sok” i kako djeluje?
Brojna kolagenska pića koja nalazimo na tržištu koriste hidrolizovani oblik kolagena ili kolagenske peptide za koje se tvrdi da pri svakodnevnom unosu poboljšavaju vaš ten iznutra. Prema istraživanju, kolagen je odgovoran za strukturu i elastičnost kože, no nakon 25. godine života počinjemo da gubimo otprilike 1,5% kolagena godišnje.
Dnevna doza kolagena za uklanjanje bora i skupljanja kože zvuči predobro da bi bilo istina, no postoji li dokaz koji ide u prilog tome? “Kolagenski peptidi iz napitaka navodno ulaze u manje molekule, a potom su apsorbovani u našem želucu, te je dokazano da ulaze u krvotok jedan sat nakon unosa u organizam. Istraživanje u kojem su korišteni radioaktivni markeri pokazalo je da apsorbovani peptidi mogu da dospiju u kožu, te da mogu da se zadrže u tkivu i do dvije nedjelje”, navodi dr dermatologije Džastina Kluk iz Londona.
“Sve veći broj laboratorijskih istraživanja pokazuje potencijal kolagenskih peptida u pićima ili dodacima prehrani da poboljšaju hidrataciju kože i smanje bore jačajući naše vlastite kolagenske mreže”, ističe dr Kluk. “Doza preporučena kliničkim studijama varira od 2,5 g do 10 g dnevno, a rezultati su vidljivi nakon četiri do osam ili više nedjelja. No još uvijek nije potvrđeno da li ovi proizvodi zaista djeluju na ljudima, tako da tek treba da se ustanove preporučena doza i period konzumacije. Zapravo, dokazi njihove djelotvornosti na ljudskoj koži mimo laboratorijskih uslova još uvijek su šturi”, dodaje.
“Kolagen je protein koji se tokom varenja u želucu razlaže na manje molekule poput peptida, a zatim na aminokiseline”, navodi dr dermatologije Anjali Mahto sa londonske klinike Skin55 i autorka knjige The Skincare Bible: Your No-Nonsense Guide to Great Skin. “Malo je dokaza za tvrdnju da će unos čitavog kolagena preživjeti varenje i nakon toga kroz krvotok doći do kože u dovoljno velikim količinama da bi se postigla promjena u strukturi ili funkciji kože. Mnogi od novih dodataka prehrani sadrže tek fragmente kolagena (kolagenske peptide), a ne čitav kolagen. Možda ste čuli navode da ti kolagenski peptidi ‘zavaraju’ organizam da pomisli da je kolagen već razložen, što rezultira stvaranjem novog kolagena, no ja bih takvim navodima pristupila s oprezom, jer je malo snažnih, potvrđenih kvalitetnih naučnih ispitivanja koja idu u prilog toj argumentaciji.”
Retinoidi i C vitamin
Ukratko, nedostaje naučnih istraživanja koja bi pokazala efekte kolagenskih napitaka na kožu. Stoga, ukoliko niste ljubitelj kolagenskih napitaka, postoji niz provjerenih i testiranih sastojaka koji dokazano podižu nivo kolagena u koži kad se nanesu lokalno.
Eksperti tvrde da vaš prvi izbor treba da budu retinoidi koji se, zbog sposobnosti podsticanja promjene ćelije brzinom svjetlosti, često navode kao zlatni standard njege kože. Retinoidi su grupa jedinjenja izvučenih iz vitamina A. To su jedine lokalno primjenjive tvari koje u naučnim studijama kontinuirano dokazuju antiageing efekte. “Retinoidi mogu da smanje pojavu bora, da uspore razlaganje kolagena i izblijede pigmentaciju ili staračke fleke”, kaže dr Mahto. “Oni poboljšavaju obnovu ćelija kože i potiču stvaranje kolagena.”
Pored retinoida, u stvaranju kolagena učestvuje i vitamin C, moćan antioksidans i protivupalno sredstvo za posvjetljivanje kože potrebno i za sintezu kolagena koji koži daje strukturu. Za njegu kože, vitamin C bi trebalo koristiti u koncentraciji do 20%. Veća koncentracija može da izazove više iritacije.
GRACIJA 138