spot_img

Mood Food

Sve što jedemo utiče na raspoloženje, a “namirnice sreće” su dragocjene kako bismo se osjećali dobro i vratili osmijeh na lice…

spot_img

Nervoza, ćudljivost, pomalo tuga. Ili apatija, bez želje za akcijom… Ono što jedemo utiče na našu psihu više nego što mislimo. Želudac je u direktnoj vezi s mozgom i dominira hemijom koja reguliše emocije. Istraživanje provedeno na Penn State univerzitetu je pokazalo: osobe koje uglavnom konzumiraju slane užine i kaloričnu hranu bogatu zasićenim masnim kiselinama veoma su napete i često neraspoložene; osobe koje preferiraju ishranu bogatu ribom, pogotovo lososom koji je bogat omega 3 masnim kiselinama, osigurale su sebi pravo sredstvo za borbu protiv lošeg raspoloženja. Zaključak: ne treba previše razmišljati ili čekati, neka su na našoj trpezi što češće namirnice koje će učiniti da se osjećamo dobro te ćemo biti i zadovoljniji svojim izgledom.

Čokolada i čili papričice Stimulišu lučenje norandrelina, neurotransmitera koji čini da pesimizam iščezne. Čokolada sadrži feniletilamin, aminokiselinu identičnu onoj koja nas odnese na sedmo nebo kada se zaljubimo. Važno je ne pretjerivati! Nekoliko kockica dnevno i to čokolade s visokim procentom kakaa (oko 70 %), jer sadrži manje biljnih masnoća i aditiva. Čili papričice sadrže kapsaicin, supstancu koja potiče lučenje endorfina – hormona raspoloženja. Kako objašnjavaju naučnici, kapsaicin prži nervne završetke na jeziku i u ustima te mozak luči endorfin da bi se zaštitio, što stvara osjećaj ugodne omamljenosti.

Mahunarke i zeleno lisnato povrće Mahunarke (pasulj, grašak, sočivo) sadrže prirodni dijetalni suplement pod nazivom L-dopa, prethodnik adrenalina, koji djeluje kao hormon i čini da postanemo aktivniji. Idealne su u trenucima kada nismo najbolje raspoloženi i nemamo volje za rad te usporeno reagujemo. Izbjegavajte ih ako vam stvaraju probavne smetnje, a u svakom slučaju se preporučuje konzumiranje manjih porcija (zbog nadimanja usljed fermentacije). Kako biste ublažili ovaj neugodan sporedni efekt, mahunarkama tokom kuvanja dodajte kašičicu kima. Zeleno lisnato povrće glavni je izvor folne kiseline, čiji nedostatak izaziva pad nivoa serotonina u mozgu, što uzrokuje loše raspoloženje, depresiju i zaboravnost. Zbog toga ne zaboravite svakog ili svakog drugog dana u ishranu uključiti porciju spanaća, kelja, prase, zelene salate, blitve.

-

Mlijeko, sir, krompir Sadrže triptofan, aminokiselinu neophodnu za sintezu serotonina, hormona sreće, koji nas čini sruštvenijim i otvorenijim. I ne samo to: triptofan (kojeg naš organizam ne može sam sintetizovati) je esencijalan i za stvaranje melatonina, hormona koji se otpušta u večernjim satim i priprema nas za spavanje. Upravo zbog toga su naše bake uvijek savjetovale šolju mlijeka prije odlaska na spavanje, što je i danas izvrstan način da riješite eventualne probleme sa snom.

Kivi i avokado Mogu nas usrećiti pojedinačno, a najefektniji su zajedno, zahvaljujući mješavini šećera (dekstroze i fruktoze) koja olakšava apsorpciju triptofana, aminokiseline neophodne za sintezu serotonina (kao kod mlijeka, sira i krompira). Praktično djeluju kao katalizatori jer pomažu organizmu da ih najbolje što može apsorbuje iz minimalne količine mlijeka i mliječnih proizvoda unesenih u organizam. Najbolje ih je jesti svježe i, po mogućnosti, kao doručak ili jutarnju užinu, tada će dragocjeni šećeri biti najbolje iskorišteni.

Jaja, banane, piletina Svojevrstan su koncentrat tiroksina, supstance korisne za sintezu hormona koji nas podstiču na akciju, i dopamina, stimulatora mozga koji čak budi želju i za vođenjem ljubavi. Osim što će nam pomoći da izađemo iz stanja apatije, garantuju i dodatni efekt: “igre pod čaršavima” su izvrstan put do stanja sreće jer podstiču lučenje endorfina, oksitocina i serotonina, što sveukupno predstavlja snažan hormonski udarac u borbi protiv tuge i neraspoloženja.

Svježa tuna, haringe i škampi Bogati su selenom, mineralom koji potpuno neutralizuje osjećaje napetosti i tjeskobe. Prema istraživanju British Nutrition fondacije djelovanje selena jednako je farmaceutskom. Najbolje ih je konzumirati uz salatu od radiča, svježeg spanaća ili klica soje, jer tada djeluju u savršenoj sinergiji: koncentrat su folne kiseline, savršenog sredstva za podizanje raspoloženja, koja pojačava antiaksiozno djelovanje morskih delicija.

Možda vas zanima

PRATITE NAS I NA INSTAGRAMU

NEDAVNO OBJAVLJENO