Prije više od 6.000 godina zvali su je bijelo zlato, a ljudi se liječili morskom soli zbog njenih jedinstvenih osobina. Morska so je možda najdragocjenija supstanca koje smo se uglavnom odrekli posljednjih godina, a koja se apsolutno mora vratiti u prehranu: kao nijedna druga štiti organizam od slobodnih radikala. S promjenama prehrambenih navika najbolje je krenuti u maju, jer se tada metabolizam nalazi u najuravnoteženijem stanju tokom godine, bez pretjeranih promjena u temperaturi zraka, kada nije ni previše hladno ni toplo.
Cvijet soli
Pažnja: nije u pitanju obična kuhinjska so koja rafinisanjem izgubi terapeutska svojstva. Radi se o takozvanoj integralnoj morskoj soli, koja je sivkasta i koja bi izbjeljivanjem izgubila svoja energizirajuća i revitalizujuća svojstva. So koja bi najviše trebala biti zastupljena u ishrani je takozvani cvijet soli. Ne može može proizvoditi industrijski, nego samo na prirodan način. Kristali koji čine gornji sloj taloga soli se skupljaju, beru ručno i suše na suncu. Takva so se prodaje neobrađena, bogata je kalcijumom i magnezijevim sulfatom kojih nema u kamenoj soli, i bez aditiva je. Proizvodi se u bazenima soli u francuskom selu Guerande u Bretanji, poznata kao fleur de sel, dok najcjenjenija italijanska verzija fiore di sale dolazi iz sicilijanskog sela Trapani, i bere se samo jutrima kada nema vjetra. Kristali morske soli imaju terapeutsko dejstvo zahvaljujući 83 elementa koja sadrže, u stanju su prevenirati, ali i izliječiti mnogobrojne zdravstvene probleme.
Treba izabrati jednu od tri vrste soli, a to su integralna iz francuskog Atlantika, himalajska roza so i cvijet soli. Tokom jednog mjeseca pijte čašu vode s razmućenom kašičicom soli prije odlaska na spavanje: osnažićete imunitet i poboljšati varenje. Ako želite zube bez karijesa, redovno ih ispirajte slanom vodom i spriječićete zadržavanje i razvoj bakterija, te upalu desni. Ispiranje slanom vodom korisno je i kod alitoze, upale grla ili faringitisa. Ubrzano starenje kože spriječićete slanim kupkama: napunite kadu toplom vodom, dodajte 1,5 kilogram cvijeta soli, promiješajte da se potpuno istopi, uronite i opustite se. Ovakva kupka ne samo da pomaže kod akni, iritacija, uboda insekata, otečenih nogu, nego je korisna i za probleme s mišićima, grčevima, iščašenjima i bolovima u leđima. I poslije udarca će koristiti oblog od morske soli, spriječiće oticanje i upalu tkiva. Snažno anti-age djelovanje ima slana rukavica. U pitanju je veoma jednostavan postupak: lufa rukavicu uronite u litar vode u kojoj ste razmutili dvije kašike soli i lagano izmasirajte lice. Koža će biti savršeno čista, a starenje usporeno. Isti postupak ponovite s cijelim tijelom, koža će zablistati i osjećaćete se sjajno.
SUNCE I ČAŠA SLANE VODE Mnogobrojna istraživanja su pokazala da svakodnevno popijena čaša vode s razmućenom kašičicom soli odlično djeluje protiv stresa, nervoze i depresije, pogotovo ako se uz to i umjereno izlažemo suncu.
Cvijet soli se upotrebljava i u kuhinji, naravno, ali se dodaje na samom kraju pripreme jela, ne tokom termičke obrade namirnica kako bi dragocjena svojstva soli ostala netaknuta. Zbog jedinstvene teksture cvijet soli na poseban način oplemeni svako jelo. Postoje i posebne aromatizovane soli, sa začinskim biljem, tartufima, koricom limuna…
Aromatizovana so na toskanski način
Pomiješati jednake količine što sitnije isjeckanih ruzmarina i kadulje, dodati sitno isjeckan bijeli luk. Dobro promiješati, posoliti, pobiberiti, opet dobro promiješati, usuti u teglu i zatvoriti. Držati u frižideru. Ovako aromatizovana so izvrsna je kod pripreme mesa, ribe i krompira, pečenih u rerni ili na roštilju.
Prema ayurvedi, umjeren unos soli čisti organizam, pospješuje eliminaciju toksina, podmazuje i ovlažuje tkiva, poboljšava metabolizam, djeluje kao blagi laksativ, sprečava grčeve, reguliše krvni pritisak, poboljšava apetit i varenje. Zbog prekomjernog unosa i prirodna, nerafinisana so može biti štetna, te se mogu javiti različiti zdravstveni problemi: visok krvni pritisak, kardiovaskularne bolesti, brojne kožne bolesti, prijevremeno starenje kože i vlasišta, upalni procesi…
Priredila Snežana Crkvenjaš