Mača (matcha) čaj, veoma hvaljen zbog energetskih i metaboličkih prednosti, postao je moderan u oblasti wellnessa te sinonim za zdravlje i ravnotežu. Tajna uspjeha ovog zelenog napitka leži u njegovim prirodnim dobrobitima, uz određene mjere opreza. Unazad nekoliko godina mača čaj je izuzetno tražen i popularan, iako se radi o drevnom napitku koji se spominje u Kini još u 8. vijeku.
Gvinet Paltrou, Selena Gomez, Bred Pit, Bela Hadid, Adel i Džastin Biber često šetaju ulicama Njujorka i Los Anđelesa držeći u rukama čašu punu zelene tečnosti. Nisu samo slavne osobe te koje vole ovaj napitak. Na TikToku, heštegovi #matcha, #matchatea i #matchalatte imaju milijarde pregleda, a bezbroj je prijedloga kako da napravite savršenu šolju mače ili kako da je uklopite u druge recepte, od kolača do palačinki.
Šta je mača čaj
Camellia sinensis je naziv biljke od koje nastaje mača, kao i zeleni čaj. Razlika je u posebnoj tehnici uzgoja: listovi su pokriveni tako da sunčeva svjetlost do njih dopire samo djelimično, čime se povećava sadržaj hranjivih tvari (uključujući aminokiseline i antioksidanse) i hlorofila koji im daje intenzivnu aromu, zemljani ukus i klasičnu jarkozelenu boju. Listovi se zatim beru, kuvaju na pari, suše na vazduhu i melju u fini prah.
Osobine
Mača je bogata antioksidansima, odlična je za jačanje imunološkog sistema, nudi širok izbor vitamina (B1, B2, C, beta-karoten) i minerala, kao i polifenola, biljnih jedinjenja koja pomažu u smanjenju visokog krvnog pritiska i rizika od srčanih bolesti, a prema nedavnom istraživanju aktiviraju dopamin D1 i serotoninske 5-HT1A receptore s korisnim efektima protiv aksioznosti i stresa. Pored toga, mača sadrži katehin zvan EGCG (koji smanjuje rizik od srčanih bolesti i dijabetesa) i L-teanin, aminokiselinu koja je odlična za koncentraciju. I tu nije kraj: ovaj čaj ima visok nivo hlorofila koji ima protivpalna svojstva i idealan je za detoksikaciju jetre i za one koji pate od lošeg zadaha.
Kontraindikacije
Mača čaj svakako ima mnoga korisna svojstva, ali iako nema posebnih kontraindikacija, možda nije pogodan za svakoga zbog prisutnosti kofeina (oko 70 mg po šolji u poređenju sa 140 mg u kafi) i drugih metilksantina koji bi potencijalno mogli da budu problematični kod hipertenzije, tahikardije i alergija. U svakom slučaju, preporučljivo je umjereno konzumiranje. Prevelika konzumacija može uticati na raspoloženje, san, zdravlje srca i koncentraciju, baš kao i ispijanje previše kafe.
Važno je da ga pažljivo odaberete
Kvalitet mača čaja zavisi od raznih faktora, kao što su regija uzgoja, lokacija, nadmorska visina ili vrsta mljevenja. Iako je uvijek bolje odabrati organski, kako prepoznati dobar mača čaj? Što je kvalitetniji, to je svjetlija zelena boja i bogatiji, puniji ukus u šolji, a manje je gorak. Svjetliji prah, na primjer, ima blaži ukus i prikladan je samo kao sastojak u kuvanju, dok se tamniji prah – dobiven mljevenjem starijih i dragocjenijih biljaka – povezuje s jakim, jasnim ukusom, savršenim za piće kao što je čaj.
Kako se priprema
Potrebna oprema za pripremu uključuje poseban set koji se sastoji od velike keramičke šolje, cha-sena, neke vrste bambusove mutilice, sita i male kašičice za mjerenje. Uzmite kašiku praha i, kako biste izbjegli grudvice, prosijte ga kroz sito u činiju u kojoj su dvije kašike tople vode i miješajte dok se ne stvori pjena, što znači da je smjesa spremna za konzumaciju. Za one koji žele da bude više kremasto, može se dodati još vode ili, ako žele napraviti matcha latte, dodati vruće mlijeko (oko 1 dl). Za dodatni ukus dodajte malo cimeta, par kapi javorovog sirupa ili meda.
Eliksir ljepote
Mača čaj se takođe smatra eliksirom ljepote zahvaljujući visokim antioksidativnim svojstvima. Ako se redovno konzumira može učiniti da vaš ten postane svjetlij i izgleda mlađe. Zahvaljujući prisutnosti L-teanina, vitamina C, cinka i drugim protivupalnim svojstvima, pogodan je za umirenje iritirane kože. Iz tog razloga postoji sve više kozmetičkih proizvoda na bazi mače. Na primjer, u šamponu smiruje nadraženo vlasište, jača i štiti kosu te pomaže u kontroli peruti. U toniku ili kremi za lice pomaže u očuvanju zdravlja kožne barijere, čisti i umiruje masnu i osjetljivu kožu pružajući ravnotežu, smirujući bubuljice, natečenost i oštećenja izazvana stresom.