O njezi kože ili kose često se razgovara i piše, mnogo više nego o intimnoj njezi. Radi se o izuzetno važnoj temi kada je u pitanju zdravlje žene: pravilna higijena ima značajnu ulogu u prevenciji mnogih bolesti, dok nepravilna može da dovede do veoma neugodnih posljedica. Kako biste zadržali svježinu intimnih djelova tijela i izbjegli neugodnu iziritiranost, tokom ljeta posebno treba obratiti pažnju na intimnu higijenu. Upravo tokom ovog perioda žene mogu biti izložene iritacijama i infekcijama. Uvijek u pokretu, tokom cijelog dana van kuće, na odmoru, na moru, na planini ili u gradu, žene imaju potrebu za osjećajem samopouzdanja. U svakom trenutku i u svakoj situaciji. Toplota i vlaga mogu uzrokovati smetnje, crvenilo, neugodan osjećaj i iritirati najosjetljivije djelove ženskog tijela. Ginekolozi neprestano upozoravaju na važnost pravilne njege kako bi zdravlje žene bilo što manje ugroženo spoljnim faktorima. A oni su najizraženiji ljeti, kada je temperatura vazduha veoma visoka. Kojih pravila se treba pridržavati kako bismo izbjegli neugodnosti?
Pamučni veš je na prvom mjestu. Dolaskom vrućina najbolje je nositi veš izrađen od stopostotnog pamuka i to najbolje u bijeloj boji, što garantuje bolju zaštitu i svježinu. Sintetičko rublje i uske pantalone mogu uzrokovati različite neprijatnosti.
Korištenje tampona ljeti je veoma praktično, ali ne zaboravite da ih je potrebno često mijenjati kako biste izbjegli infekciju. Najbolje je to činiti svakih četiri do šest sati.
Ulošci treba da zadovoljavaju individualne potrebe (zavisno od količine i trajanja ciklusa) i trebate se osjećati ugodno. Ljeti ih mijenjajte češće, a kada nemate ciklus, zbog osjećaja svježine koristite dnevne uloške.
Mokar kupaći kostim skinite nakon kupanja i obucite suv. Neke vrste tkanina se duže suše prirodnim putem, a mokra tkanina na tijelu može izazvati iritaciju, crvenilo i upalu. Tuširanje slatkom vodom neka bude imperativ nakon kupanja u moru ili bazenu, tako ćete izbjeći iritacije izazvane slanom vodom ili hlorom. Izbjegavajte da sjedjenje direktno na pijesku i smanjićete mogućnost pojave i razmnožavanja štetnih gljivica. To se takođe odnosi na sjedjenje na ivicama bazena, na klupama svlačionica ili korištenje javnog toaleta.
Intimna higijena
Nemojte se prati više od dva-tri puta dnevno, osim u vrijeme ciklusa ili nakon intenzivnih fizičkih vježbi. Prečesto pranje može da naruši prirodni odbrambeni mehanizam organizma. Kako bi intimna higijena bila korektna i sigurna, ne zaboravite uvijek koristiti poseban peškir. Koristite odgovarajuća sredstva: za pranje intimnih djelova tijela prilikom tuširanja treba koristiti sredstvo za intimnu njegu, a ne sredstvo za tuširanje. Ponekad je preagresivno i može izazvati crvenilo i iritaciju. Ljeti smo obično aktivniji, više se krećemo i bavimo sportom, te intimnoj njezi treba posvetiti izuzetnu pažnju. Koristite klinički ispitana sredstva koja garantuju svježinu!
Delikatna sredstva kisele pH vrijednosti: intimna njega žene je veoma važna i zaslužuje posebnu pažnju i njegu, pogotovo ljeti. Potrebno je koristiti delikatna sredstva koja neće iritirati sluznicu. Idealna su tečna, sa praktičnim dozerom, lagano kisele pH vrijednosti i klinički testirana. Sredstva za intimnu njegu neutralne pH vrijednosti namijenjena su ženama u menopauzi, postmenopauzi i djevojkama, a lagano kisele pH vrijednosti ženama u fertilnom periodu života.