Održavanje dlake: Tokom jeseni, mnogi ljubimci prolaze kroz sezonsko linjanje, pripremajući se za hladnije vrijeme. Redovno četkanje pomoći će u uklanjanju otpale dlake, čime ćete smanjiti pojavu dlake po kući i spriječiti zapetljavanje. Za pse i mačke s dužom dlakom, redovno češljanje može da spriječi nakupljanje prljavštine i smanji rizik od infekcija kože.
Provjera buva i krpelja: Iako se krpelji često povezuju s ljetnjim periodom, oni su aktivni i tokom jeseni. Redovno pregledajte ljubimce nakon šetnje, posebno ako provode vrijeme u šumi ili travi. Koristite preventivne tretmane koje preporučuje veterinar kako biste zaštitili ljubimca od parazita.
Prilagođavanje ishrane: Ako vaš ljubimac postaje manje aktivan tokom hladnijih mjeseci, možda treba da smanji unos kalorija kako bi se spriječilo debljanje. Razgovarajte s veterinarom o idealnoj ishrani za vašeg ljubimca kako bi održao zdravu težinu.
Zaštita od vremenskih uslova: Kišne i vlažne jeseni zahtijevaju dodatnu brigu o šapama i dlaci. Po povratku iz šetnje obrišite šape i tijelo ljubimca kako biste uklonili vlagu i prljavštinu, čime smanjujete mogućnost iritacija kože i infekcija. Psi s kratkom dlakom mogu imati koristi od lagane jakne ili kabanice za šetnje po hladnijem i kišnom vremenu.
Dodatne aktivnosti i igra: Kraći dani i lošije vrijeme mogu da smanje vrijeme za aktivnosti na otvorenom. Kako bi ljubimci ostali aktivni, uključite igre u zatvorenom koje će ih fizički i mentalno stimulisati. Interaktivne igračke ili igra skrivača mogu pomoći da im bude zabavno.
Pratite zdravlje: Jesenje vrijeme može uticati na starije ljubimce koji pate od artritisa ili drugih problema s kostima i zglobovima. Obavezno pratite znakove nelagodnosti ili ukočenosti i posavjetujte se s veterinarom o mogućim dodacima prehrani ili terapijama koje mogu olakšati simptome.