spot_img
spot_img

O benefitima limuna

Limunov sok možete popiti, ali i iskoristiti za liječenje različitih zdravstvenih problema

spot_img

Ispričati ukratko sve o blagotvornom djelovanju limuna nije jednostavno, s obzirom da se smatra jednom od najkorisnijih namirnica na planeti. Sok sadrži limunsku i jabučnu kiselinu, vitamine, minerale, oligoelemente i jedan je od najefikasnijih antioksidansa. Zahvaljujući antioksidativnim svojstvima, limunov sok usporava starenje, doprinosi čistoći kože, pomaže kod problema s miteserima i aknama, kao i kod uklanjanja mrlja s kože. Odličan je u borbi protiv peruti i ispadanja kose, a ako kosu nakon pranja isperete vodom s limunovim sokom biće sjajna i bujna.

Eterično ulje limuna stimuliše moždanu aktivnost: kad ste umorni ili dekoncentrisani, uspite četiri kapi ulja u aromaterapijsku lampu i popijte po čašu limunade svaka dva sata. Ako patite od  ekcema, stavite osam kapi eteričnog ulja limuna u šolju mlake vode, dodajte kašičicu meda, promiješajte, natopite lanenu krpu i držite 15 minuta na problematičnom području, dva-tri puta dnevno. Protivupalna svojstva meda djeluju zajedno s iscjeljujućom snagom limuna, što ublažava infekciju i svrab.

NUTRITIVNA VRIJEDNOST Plod limuna sadrži 91 % vode, 3 % ugljenih hidrata, 1,9 % vlakana, pektin, terpen, kalcijumov oksalat, citrate, organske kiseline. Energetska vrijednost u 100 g je 50 kJ (12 kcal). Vitamini: u malim količinama vitamini grupe B, a vitamina C čak 40 mg. Svježi sok sadrži 7 g folne kiseline. Minerali: najviše kalijuma – 150 mg, te fosfor, kalcijum, natrijum i vrlo malo gvožđa.

Limun ima antiseptička i digestivna svojstva, važan je u odbrani organizma od tumora te nije slučajno da su mu od davnina pripisivana čudesna ljekovita svojstva. U sezoni gripe i prehlade limun treba što češće konzumirati kako bismo ojačali imunitet, a naučna istraživanja su pokazala da vitamin C doprinosi pomaže kod astme, osteoartritisa ili reumatoidnog artritisa. Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje redovno konzumiranje limuna za očuvanje zdravlja kardiovaskularnog sistema. Nutrijenti iz limuna sprečavaju oksidaciju holesterola i njegovo nakupljanje na zidove arterija, koje može uzrokovati moždani ili srčani udar. Limun sadrži dijetalna vlakna koja poboljšavaju rad debelog crijeva te smanjuju pojavu konstipacije, ublažavaju simptome kod oboljelih od sindroma iritiranog debelog crijeva, daju osjećaj sitosti te pomažu u regulisanju težine. Sok limuna razmućen u vodi ublažava mučninu, žgaravicu, nadutost, podstiče rad jetre i crijeva. Studija objavljena u British Journal of Nutrition utvrdila je da su žene koje su redovno pile sok limuna redukovale formiranje bubrežnih kamenaca. Limunov sok pomiješan s toplom vodom i medom pospješuje gubitak kilograma i pomaže kod liječenja infekcija grla i bolesti desni.

Obratite pažnju! Kada kupujete limun: kora ne smije biti smežurana, niti imati tamne mrlje, kao ni zelenu ili bijelu plijesan. Boja zrelog limuna je svijetložuta, a ponekad i zelenkastožuta, kora je hrapava, a što je zreliji to je glađa. Možete ga držati sedam dana na sobnoj temperaturi, na tamnom mjestu ili dvije-tri sedmice u frižideru. Iscijeđen sok usuti u flašu s poklopcem te držati u frižideru do pet dana. Limunov sok i narendanu koru možete duže držati u zamrzivaču, ali s vremenom gube korisna svojstva. Dobro operite limun prije upotrebe.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Kanchan Kherliya (@skin_caring_hacksss)

-

Možda vas zanima

PRATITE NAS I NA INSTAGRAMU

NEDAVNO OBJAVLJENO