O šećernoj bolesti…

Kako da odgodite ili spriječite dijabetes od kojeg u svijetu boluje preko 400 miliona ljudi?

spot_img

Dva su osnovna tipa šećerne bolesti: tip 1, u kojem pankreas ne proizvodi inzulin, i tip 2, u kojem je smanjeno djelovanje proizvedenog inzulina. Simptomi se mogu pojaviti iznenada ili postepeno, u većem ili manjem broju te zavise od osobe do osobe. Najčešći simptomi podrazumijevaju hroničan umor, smanjenje energije, pojačanu žeđ ili mokrenje, debljanje ili mršanje, neuobičajenu glad, zamućenje vida te teško i sporo zarastanje ranica i sličnih oštećenja na koži. Nešto rjeđi simptomi su suva koža, zadah po acetonu, mučnina i bolovi u stomaku te gljivične infekcije.
Osim genetskih faktora, na razvoj šećerne bolesti utiče današnji način života koji podrazumijeva dugotrajno sjedenje i smanjenu fizičku aktivnost te nezdrave prehrambene navike. Na razvoj šećerne bolesti tipa 2 utiče mnogo faktora, no svakako jedan od najuticajnijih je način života.

Redovna fizička aktivnost

Mnogobrojna istraživanja iz različitih djelova svijeta pokazala su da promjena životnog stila te uključivanje fizičke aktivnosti i zdrave ishrane mogu odgoditi ili spriječiti obolijevanje od šećerne bolesti tipa 2. Preporučuje se fizička aktivnost bar tri do pet puta sedmično u trajanju od 30 do 45 minuta.

Smanjen unos gaziranih i zaslađenih pića

Voda, kafa ili čaj mnogo su bolji izbor za organizam od gaziranih ili pretjerano zaslađenih pića. Preporučuje se izbjegavanje ili, barem, smanjeno konzumiranje alkoholnih pića.

-

Zeleno lisnato povrće

Poželjno je pojesti barem tri porcije povrća dnevno, pogotovo zelenog lisnatog poput blitve, kelja, salate, spanaća, raštana i matovilca. Zeleno lisnato povrće bogato je vitaminima, mineralima i drugim nutrijentima korisnim za ljudsko zdravlje.

Smanjen unos voća

Voće je puno korisnih vitamina i minerala, ali sadrži i visok nivo šećera. Osobama koje boluju od šećerne bolesti tipa 2, ali i onima koje spadaju u rizičnu skupinu za njeno dobivanje preporučuje se da ograniče unos voća na tri porcije dnevno. Poželjno je konzumirati voće s nižim glikemijskim indeksom poput jabuka, narandži i jagoda, a ograničiti unos onih s visokim glikemijskim indeksom poput zrelih banana, dinja i lubenica.

Smanjen unos crvenog mesa

Ljekari savjetuju i ograničavanje unosa crvenog mesa te konzumaciju bijelog mesa peradi ili morskih plodova.

Pažljivo birajte hljeb i masnoće

Rafinisani ugljeni hidrati poput (bijeli hljeb, tjestenina) brzo podižu nivo šećera u krvi pa je poželjno smanjiti njihovo konzumiranje. Umjesto bijeloga brašna jedite umjerene količine hrane od integralnih žitarica. Takođe, nemojte izbjegavati masnoće, ali birajte one mononezasićene koje se nalaze u maslinama i maslinovom ulju, avokadu i orašastim plodovima.

Redovna ljekarska kontrola

Šećerna bolest tipa 1 ne može se spriječiti, no prepoznavanjem simptoma, pravovremenim postavljanjem dijagnoze, promjenom životnog stila, redovnim ljekarskom kontrolama te podrškom bližnjih moguće je spriječiti potencijalne komplikacije bolesti.

Možda vas zanima

PRATITE NAS I NA INSTAGRAMU

spot_img

NEDAVNO OBJAVLJENO