Možda ne djeluje previše očigledno, ali dijabetes i zubi su itekako povezani. Nekontrolisani dijabetes povećava i rizik od obolijevanja desni, a može izazvati probleme sa sporijim zarastanjem rana, gljivičnim infekcijama, suvim ustima… U tim slučajevima oralna higijena i zaštita su imperativ. Osobe oboljele od dijabetesa moraju mnogo češće ići na kontrole kod stomatologa, preporuka je na svaka tri mjeseca, a lična higijena mora biti podignuta na najviši mogući nivo. Najčešće manifestacije su: karakterističan zadah (podsjeća na trulo voće), suvoća usta, žarenje sluzokože usta, povećana sklonost infekcijama (kandidijaza), povećan rizik za razvoj karijesa, destrukcija vilične kosti i parodontopatija (oboljenje desni). Takođe, intenzivna naučna istraživanja u posljednjih 20 godina ukazuju na povezanost dijabetesa i zapaljenja tkiva usne duplje, koja je samim tim sklonija povredama (na primjer od proteza). Osobe oboljele od dijabetesa mnogo su podložnije i nastanku parodontopatije (hronično oboljenje parodoncijuma, potpornog aparata zuba). Glavni uzročnik je loša oralna higijena koja podrazumijeva nepranje i nepravilno pranje zuba, kao i neadekvatno urađene plombe, protetske nadoknade (krunice, mostovi i proteze) i karijes.
Suvoća usta
Kserostomija je suvoća usta koju izaziva nedostatak pljuvačke ili smanjeni rad pljuvačnih žlijezdi koje proizvode pljuvačku. Kod dijabetičara povećanje nivoa šećera u pljuvački dovodi do smanjenja njene količine u ustima. Suvoća, osim što je neprijatna zbog osjećaja “gorućih” usta, peckanja, može izazvati i druge probleme poput pojave karijesa, čireva, gljivičnih infekcija, kao i nemogućnost nošenja proteza i vještačkih vilica. Pored unošenja tečnosti, oralne higijene, u nekim situacijama uključuju se i terapija ljekovima.
Zubarske intervencije
Stomatolozi upozoravaju da čuvate zube od dijabetesa. Vrlo često oni prvi i otkriju dijabetes kod pacijenta, uočavajući promjene u oralnom zdravlju, kao što je ispadanje zdravih zuba. Stomatolozi uočavaju i nedisciplinu dijabetičara jer se ona prvo reflektuje na zdravlje zuba i desni. Zubarske intervencije se mogu izvoditi bez problema ukoliko je kod pacijenta nivo šećera pod kontrolom. S tim, što je period oporavka duži kod dijabetičara i preporučuje se da bude uz kontrolu stomatologa. U suprotnom, kada nivo šećera nije pod kontrolom, intervencije je neophodno odložiti, osim ako je riječ o hitnim slučajevima. Pored pojačane oralne higijene, moguće je preduzeti još neke mjere predostrožnosti. Veoma je važno piti mnogo vode, i to češće manje količine, jer osobe s dijabetesom imaju pojačan osjećaj žeđi, a uzimanjem manjih količina nadoknadiće se nedostatak pljuvačke u ustima i razblažiti kiselost sredine. Jedna od preporuka je i češće korišćenje profesionalnog uklanjanja naslaga, najbolje svakih šest mjeseci. Osobama koje su zbog šećerne bolesti u rizičnoj grupi savjetuje se još češći odlazak na čišćenje kamenca, svaka tri mjeseca. Veoma je bitno da pri posjeti stomatologu pacijent kaže koje ljekove koristi, kao i da se blagovremeno reaguje. Rano otkrivanje ovih problema pomaže da se ublaži većina simptoma, a ako se predugo čeka, neki od ovih problema mogu ostaviti trajne posljedice.
GRACIJA 124/2018.