spot_img
spot_img

Patite li od povremene zaboravnosti?

Ako ne možete da se sjetite koji je dan u mjesecu ili gdje ste ostavili ključeve, to se ne dešava samo vama i česta je pojava. Ali, loše kratkoročno pamćenje ponekad može ukazivati i na određene probleme

spot_img

Kratkoročno pamćenje je sposobnost pohranjivanja male količine informacija u umu i zadržavanja na raspolaganju za kratko vrijeme. Informacije koje se zadržavaju u kratkoročnom pamćenju obično ostaju u umu 20-30 sekundi. Iako se većina informacija iz kratkoročne memorije brzo zaboravlja, neke informacije mogu sačuvati u dugotrajnoj memoriji.

Povremeni kratkotrajni gubitak pamćenja, kao što je gubljenje ključeva ili zaboravljanje koji je dan u mjesecu, može se desiti svakome. Loša kratkoročna memorija je obično normalna pojava koja dolazi sa starenjem. Manifestuje se kao povremena zaboravljivost (npr. novih imena), ali cjelokupno kognitivno funkcionisanje je normalno. Međutim, loše kratkoročno pamćenje ponekad može da upućuje i na određene probleme.

Stres ili bolest?

Problemi s kratkoročnim pamćenjem mogu da se jave usljed stresa i najčešće se radi o svakodnevnom zaboravljannju ključeva ili rođendana bližnjih. Kod ozbiljnog gubitka kratkoročnog pamćenja osobe mogu početi da zaboravljaju ključne stvari, kao što je isključivanje pegle ili uzimanje ljekova, a u nekim slučajevima pamćenje progresivno postaje lošije.

Brojni su uzroci kratkoročnog gubitka pamćenja, a među njima su: demencija, ozljede glave ili potres mozga, ugrušci ili krvarenje u mozgu, nedostatak vitamina B12, PTSP, depresija ili anksioznost. Upotreba alkohola, droge i određenih ljekova takođe može da dovede do problema s kratkoročnim pamćenjem.

-

Šta može pomoći?

Određeni dodaci ishrani pokazali su se korisnim za poboljšanje pamćenja i koncentracije, a istraživanja upućuju na gingko bilobu, kurkumin te suplemente B vitamina. No, prije njihovog uzimanja posavjetujte se s ljekarom.

Poboljšanju kratkoročnog pamćenja doprinose kognitivne vježbe poput rješavanja križaljki ili drugih zagonetki, učenja novog jezika ili sviranja instrumenta. Osim toga, za dobro pamćenje važne su i zdrave životne navike, kao što su dovoljna količina sna, redovna fizička aktivnost i ishrana integralnim namirnicama.

Ako se nalazite u stresnom periodu života i smatrate da je to uzrok lošeg kratkoročnog pamćenja, od koristi vam mogu biti i vježbe za smirenje kao što su tehnike disanja ili mindfulness meditacija. Ukoliko vam gubitak kratkoročnog pamćenja značajno utiče na svakodnevni život, treba da posjetite ljekara.

Via: Kreni zdravo

Možda vas zanima

PRATITE NAS I NA INSTAGRAMU

NEDAVNO OBJAVLJENO