“Mi na festival gledamo kao na događaj koji okuplja dvije i po do tri hiljade ljudi, tokom četiri dana. Ove godine ugostićemo veliki broj izvođača iz raznih krajeva svijeta, od čega devet bendova, a napomenuo bih Krisa Dejva & The Drumhedz, Idrisa Akamura & The Pyramids, Liroja Burdžesa…”, kayao je na konferenciji za medije Petar Lazović, ispred organizacije manifestacije.
Ispred Ministarstva održivog razvoja i turizma, Marina Miketić Nikolić, podsjetila je na razloge zbog kojih ova institucija podržava Southern Soul, ali i ostale muzičke festivale.
“Prvi razlog je to što zahvaljujući ovom festivalu u Crnu Goru dolaze strani turisti, mahom iz Zapadne Evrope koji su visoke platežne moći i to je klijentela koja je naš strateški cilj”, smatra ona. “Mi sa zadovoljstvom podržavamo manifestacije koje u kulturno-zabavnom aspektu pozicioniraju Crnu Goru visoko na mapi turističkih destinacija. Sve ovo se finansira zahvaljujući posebnim podsticajnim mjerama za turizam koji opredjeljuje Vlada, a za mjesec dana će biti raspisan konkurs za 2018/19. godinu te pozivam sve organizatore da se konkurišu, jer je ove godine izdvojeno u tu svrhu 645 hiljada eura
.Radica Zeković ispred UNDP-a koji u okviru projekta Razvoj niskokarbonskog turizma, sarađuje sa festivalima kao što su Lake i Sea Dance, ali i Southern Soul, kazala je da “zaštita životne sredine počinje od podsticanja promjene navika, a jedna od stvari koju mi radimo u okviru ovog projekta sa različitim partnerima je da preko fenomena pop kulture dospijemo do velikog broja ljudi, naročito mladih i pošaljemo im važnne poruke o potrebi zaštite životne sredine, smanjenja zagađenja i klimatskim promjenama. Souther Soul će od svake prodate karte odvojiti 50 centi za Zeleni fond”.
Razne ekološke inicijative nisu tu od juče, ali su sve glasnije, potrebnije i djelotvornije. Na svima nama je da doprinesemo. UNDP nastoji da doprinese podizanju ekološke svijesti u Crnoj Gori i kroz saradnju sa ljudima iz svijeta umjetnosti, dizajna, filma, arhitekture, obrazovanja, muzike. Cilj je doprinos ukupnom održivom razvoju, očuvanju i unapređenju kvaliteta životne sredine. Stvaranje održivih muzičkih festivala nije jednostavno jer zaštita životne sredine mora početi podsticanjem promjena u ponašanju.
Jedna od stvari koje UNDP radi u sradnji sa partnerima, jeste da preko fenomena pop kulture nastojimo da velikom broju ljudi pošaljemo važne poruke o klimi i smanjenju zagađenja prirode.
Veliki festivali poput britanskog Glastonbury-ja napravili su od svog imena brend u zelenoj areni zahvaljujući pionirskim inicijativama vezanim za smanjenje uticaja na životnu sredinu. To je upravo ono što UNDP sada radi sa Southern Soul festivalom, Lake festom, i Sea Dance festivalom, Green Montenegro International Film festom. Sve veći naglasak stavlja se na postizanje održivosti u samoj organizaciji. Zeleni događaji su fokusirani na efikasno korišćenje energije i vode, smanjenje otpada, upotrebu ekološkog kartona umjesto plastike i promovisanje tema o zaštiti životne sredine.
Dođite da se družimo i usvajamo dobre navike!