spot_img

Pravilna ishrana i antiaging

spot_img

Najdugovječniji narodi pridržavaju se hipokaloričnog režima ishrane te konzumiraju malo životinjskih, a mnogo biljnih proteina. Voće i povrće su glavni aduti antiaging ishrane, smanjuju pojavu degenerativnih bolesti, uključujući prerano starenje, kardiovaskularne i mnoge druge zdravstvene probleme. Ostala pravila su:

  • Konzumirajte integralne žitarice u količini koja odgovara polovini dnevnog unosa kalorija. Opna zrna žitarica sadrži estrogene i antioksidanse koji u probavnom sistemu pomažu elimisanju nepravilnih ćelija.
  • Izbjegavajte rafinisani šećer: uzrokuje inzulinske “udare” koji povećavaju rizik od hroničnih upala – prve uzroke starenja.
  • Popijte čašu crnog vina dnevno, sadrži oksidans (resveratrol) koji pospješuje dugovječnost.
  • Drastično smanjite konzumiranje zasićenih masnoća, prisutnih u začinima, crvenom mesu, mesnim prerađevinama, sirevima i slatkišima.
  • Koristite ekstra djevičansko maslinovo ulje, posjeduje antiage efekte.
  • U kuhinji uvijek koristite bijeli luk, luk, ljutu papriku i pomalo kurkume.
  • Imitirajte populacije s mnogobrojnim stogodišnjacima i svakodnevno jedite fermentisane proizvode (jogurt, tempeh, umak od soje, miso), bogate bioaktivnim mikroorganizmima koje štite organizam od infekcija.
  • Pijte najmanje 1,5 litar vode i 2-3 šolje zelenog čaja dnevno.
  • Jedite najmanje 250 grama ribe sedmično.

POLANOVA PRAVILA ISHRANE

Američki novinar, pisac i profesor žurnalistike Majkl Polan postao je svojevrstan guru zdrave ishrane, napisao je i nekoliko knjiga (U odbranu hrane, Omnivorova dilema, Pravila o hrani, itd), s mnoštvom jednostavnih pravila o zdravoj i izbalansiranoj ishranu. Prema Polanu, postajemo sve deblji i deblji uz pomoć lagane hrane, a zaključak je nastao nakon iscrpnog višegodišnjeg istraživanja te jedno od pravila iz njegove knjige glase: Ne jedite hranu na kojoj piše: light, low fat, no fat! Kao jedan od primjera navodi podatak da šolja dijetalnog voćnog jogurta sadrži više šećera od čaše koka-kole.

-

Ne jedi ništa što tvoja prabaka ne bi prepoznala kao hranu

Polan smatra da elimisanje masnoće iz namirnica ne znači da ona obavezno postaje light, jer joj se najčešće dodaje određena količina šećera kako bi se poboljšao ukus. Primijetio je da Amerikanci dnevno unose 500 kalorija više otkad su se počele proizvoditi namirnice s niskim procentom masnoće. U knjizi Pravila o hrani autor polazi od dvije osnovne činjenice. Prva je da osobe koje konzumiraju velike količine mesa, hemijski tretiranih namirnica, velike količine masnoće i šećera, više obolijevaju od bolesti izazvanih zloupotrebom tih proizvoda (pretilost, dijabetes tip 2, kardiovaskularni problemi, karcinom), zbog čega jedno pravilo glasi – Ne jedi ništa što tvoja prabaka ne bi prepoznala kao hranu! “Uglavnom ne jedemo hranu, nego prehrambene namirnice, nešto što je na neki način obrađeno, tretirano, procesuirano. Prosječnom čovjeku nije lako da prepozna šta je osnovna namirnica, a šta proizvod, zato sam pokušao da približim i olakšam prepoznavanje. Dakle, ono što bi nečija prabaka sa čuđenjem vrtila u rukama, ne znajući šta da radi, sasvim sigurno nije preporučljivo za jelo”, pojašnjava Polan. Druga činjenica je da osobe koje slijede tradicionalnije dijete ne obolijevaju od navedenih bolesti. Drugim riječima, autor tvrdi da možemo birati između mnogobrojnih varijanti hrane i dijeta, ali nikako ne treba odabrati tipičnu američku dijetu, kojoj pribjegava većina Amerikanaca, koja podrazumijeva ishranu isključivo light i no/low fat proizvodima.

Nije najvažnije šta nego koliko jedemo

Osnovna pravila iz Polanove knjige Pravila o hrani su veoma jednostavna: prestanite da jedete prije nego osjetite na više ne možete; kupite male tanjire i čaše; ako niste dovoljno gladni da pojedete jednu jabuku, znači da niste uopšte gladni; hrana nije ono što vam donesu do prozora automobila; hrana nije nešto što se jednako zove na svim jezicima; za doručak ne jedite žitarice koje promijene boju mlijeka; jedite brzu hranu ako je sami spremate; jedite polako i sjedeći za stolom; pripremite obrok koji ćete ponijeti na posao; nastojte da jedete u društvu; koliko god je jelo ukusno ne uzimajte još. I na kraju: povremeno, ali ne prečesto – zaboravite na pravila.

HARA HACHI BU Polan ističe kako glavni problem ponekad nije to šta jedemo, nego koliko jedemo. Ljudi uglavnom jedu previše: “Kad putujete svijetom, primijetićete da svugdje postoji čitav niz trikova. Jedan od njih su mali obroci. Francuzi jedu bogate i masne obroke, ali se ne debljaju jer jedu iz malih tanjira i ne uzimaju ponovo. U Japanu, na Okinavi, postoji veoma zanimljiva tradicija po imenu hara hachi bu: u pitanju je upozorenje da jedete dok ne budete oko 80% puni. Možda nećete znati kada ste došli do 80 %, ali sigurno znate kad ste puni, te prestanite prije. Tako se znatno smanjuje količina unesenih kalorija.” (Snežana Crkvenjaš)

Možda vas zanima

PRATITE NAS I NA INSTAGRAMU

NEDAVNO OBJAVLJENO