Dolazak ljepšeg vremena donosi ponovno cvjetanje biljaka, sazrijevanje ranog voća i povrća, sunčano nebo, kraće noći i duže dane… To je pozitivno vrijeme koje nas podržava i podstiče u namjeri da se pokrenemo i ponovo aktiviramo. Dolazak proljeća za mnoge je, međutim, povezan i s osjećajima umora i neraspoloženja, što je poznato upravo kao – proljećni umor. Mnogo je istraživanja koja su dokazala da postoji povezanost klimatsko-atmosferskih prilika i fizioloških procesa koji se dešavaju u ljudskom organizmu. Rast temperature i duži dan mogu da stvaraju probleme osjetljivijim osobama, jer moraju da se prilagođavaju promjenama i privikavaju na aktivnosti koje će trajati nekoliko sati više. Organizam bi trebalo da se aktivira, a kako je naviknut na zimu i više mirovanja, nagla promjena ga oslabljuje i iscrpljuje. Zbog toga je mnogo onih koji dolaskom ljepšeg vremena postaju hronično umorni, nervozni i osjećaju snažan stres, što negativno utiče na svakodnevne aktivnosti. Kako biste početkom i tokom proljeća bili dobro raspoloženi i vedri nemojte biti nemarni, pripremajte organizam na promjene. Ako to niste već učinili, počnite odmah!
Za stolom Kako biste očistili organizam i učinili da bolje funkcioniše, ograničite unos industrijski prerađenih namirnica i masne hrane, jer zahtijevaju dugo varenje koje ga dodatno opterećuje. Korisno je jesti što više namirnica bogatih proteinima kao što su meso i riba, te sezonsko voće i povrće, bogato vitaminom C, antioksidantima i beta-karotenom (kupus, blitva, karfiol, šargarepa i crveno voće). Može, takođe, da koristi povećan unos pirinča koji pospješuje čišćenje organizma. Izbjegavajte drastične dijete kao i preobilne obroke, a trudite se da jedete češće, i to laganije obroke. Na taj način bićete puni energije, a nećete opteretiti organizam. Veoma je važno da smanjite unos soli i da pijete mnogo vode, te da svake večeri popijete šolju čaja za čišćenje organizma prije odlaska na spavanje (neven, kopriva, korijen čička). Potražite savjet ljekara ukoliko osjećate da biste trebali dodatne vitamine, minerale ili specifične dodatke ishrani kao što su propolis, ženjšenj…
umjerena aktivnost pomaže oslobađanju toksina nakupljenih tokom zime
Vježbanje na otvorenom ili unutra Kako biste spremno dočekali smjenu godišnjih doba, u velikoj mjeri će vam pomoći fizička aktivnost, bilo da je izvodite u nekoj dvorani ili na otvorenom. Najvažnije je da ne pretjerujete, aktivirajte se postepeno i s vremenom produžavajte i pojačavajte aktivnosti. Prenaglo vježbanje može djelovati suprotno, te dodatno opteretiti organizam, dok umjerena aktivnost pomaže oslobađanju toksina nakupljenih tokom zime.
Pažljivo s odijevanjem Dolazak ljepšeg vremena često je praćen naglim variranjem temperature i klimatskim promjenama, te je veoma važno pažljivo odabrati adekvatnu odjeću. Najefikasnije rješenje je slojevito odijevanje, omogućiće nam da se jednostavno prilagodimo promjenama: lagani džemper ili tanku jaknu lako je skinuti kad naglo otopli i obući kad opet zahladni.
Redovno se odmarajte Kako biste izbjegli tipičan proljećni umor pridržavajte se određenog ritma: pokušajte da u isto vrijeme ustajete iz kreveta i odlazite na spavanje. Svaka nagla promjena ritma negativno će se odraziti na ukupno stanje organizma i raspoloženje. Činjenica da su dani sve duži ne znači i da sa svakodnevnim aktivnostima treba kasnije završavati.
Posvetite se sebi Ako želite da se tokom prelaska jednog godišnjeg doba u drugo osjećate dobro, važno je da nađete vremena za sebe kako biste se opustili i vratili fizičku i mentalnu energiju. Pola sata svakog dana za bavljenje sobom, bilo da se radi o hobiju ili njezi tijela, pomoći će vam da se oslobodite stresa i pronađete mir. Ovo pravilo vrijedi i za sve ostale dane u godini!