spot_img

RALF LOREN Oduvijek drugačiji

Prema njegovom mišljenju svi bi trebalo da imaju mogućnost da se osjećaju i izgledaju bogati – i to sa samo jednom majicom. Postigao je istinski uspjeh, kreirajući lifestyle holivudskog filma

spot_img

Ralf Loren je prvi modni dizajner koji je otvorio sopstvenu prodavnicu, ali i prvi koji je, osim odjeće, kreirao i sve ostalo što uz nju ide. Lorenova odjeća nikada nije bila trendy, bila je vječna i uvijek odisala s nešto snobizma. Sam je rekao da kreira odjeću koju će jednog dana moći da ostavi svojim unucima. Njegov koncept je drugačiji, paradoksalno demokratičniji, barem po nastojanjima. Koga je briga ako nisi dijete nekog poznatog ili nemaš plemićke krvi: ako si inteligentan i dobar u postizanju toga “da izgledaš kao da imaš poznatog oca ili plavu krv”, ako ti tvoj senzibilitet dopušta da uzmeš ono što ti treba kako bi postao dio nekog svijeta, imaš sva prava da postaneš njegov dio. 

LIFESTYLE AMERIČKOG SNA 

Kao dječak je sanjao da postane veliki holivudski glumac. Njegova strast bila je pomno proučavanje svakog i najminimalnijeg detalja u scenama u kojima su se pojavljivali Keri Grant, Randolf Skot ili Džejms Stjuart. Rođen 14. oktobra 1939. godine u Bronksu, njujorškoj četvrti koja je tada bila siromašna, ali i ponosna i sigurna, ovaj modni dizajner je simbol salfmade mana. Zahvaljujući svojoj utopijskoj viziji Amerike sa razglednice i wasp vrijednostima (white-anglo-saxon-protestant: bijelaca, anglosaksonaca i protestanata; mada je sam rusko-hebrejskog porijekla), Ralf Loren uspio je da kreira jedan svijet kojeg nema, ali, koji, za razliku od filma, može da se kupi i posjeduje oblačenjem jedne košulje. I znao je da proda taj lifestyle američkog sna kojem su težili milioni njegovih sunarodnika i ljudi iz cijelog svijeta. 

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Whitney Robinson (@whowhatwhit)

-

POČETAK 

Na put u svijet mode krenuo je 1967. godine, kada počinje dizajnirati kravate za firme Rivetz & Co. i Beau Brummell. Samo s tim iskustvom i kreditom od 50.000 dolara, osnovao je Polo Fashion Company. Njegove široke kravate ubrzo su postale pravi modni hit, a željele su da ih prodaju i velike modne kuće kao što je Bloomingdale, gdje su zahtijevali da budu uže i da Loren s njih ukloni svoje ime. Naravno da nije pristao, a nekoliko godina kasnije su ga jednostavno preklinjali da im proda nešto iz svojih kolekcija. Loren je shvatio da njegovoj kravati trebaju odgovarajuća košulja i odijelo pa ih je i kreirao. Godine 1971. otvorio je svoj prvi butik na Rodeu Drajvu i počeo da kreira i prve ženske košulje. Godinu kasnije pojavila se kompletna ženska kolekcija, pretežno urađena od kašmira, pamuka i tvida, karakteristična po svom američkom casual chic looku. Bila je to, ustvari, ženska verzija muške kolekcije. 

Zahvaljujući filmskom hitu Vudija Alena iz 1977. godine Annie Hall, sa Dajanom Kiton u glavnoj ulozi, Loren je ostvario potpunu afirmaciju kao modni kreator. U osamdesete je ušao s linijom posuđa, posteljine, tepiha, tapeta i namještaja, a nakon toga se pod njegovim imenom moglo pronaći apsolutno sve, čak i boja za drvo i zidove. Uspio je bez velikih inovativnih pomaka, njegov credo oduvijek je bio – uzeti najbolje iz prošlosti i oživjeti ga, dajući mu dodir savremenosti, uz pomoć uglađenosti, jednostavnosti i umjerenosti.

ODUVIJEK DRUGAČIJI 

Koračao je ulicama Bronksa i već onda bio drugačiji. Kelvin Klajn, koji je živio u istoj četvrti, sjeća se da ga je često viđao i pitao se ko je taj mladić koji se oblači i ponaša – apsolutno bezgrešno i neusiljeno. U knjizi koju mu je posvetio Kolin Mekdauel, Loren je ispričao kako je kosu posipao specijalnim prahom kako bi bolje izgledala. Nije slučajno da je jedna od njegovih najvećih satisfakcija kreiranje kostima za film Veliki Gatsby, ne samo zbog Roberta Redforda i Mije Farou, nego zbog doživljene atmosfere o kojoj je oduvijek sanjao. Ta atmosfera oživljena je u pojedinim Lorenovim reklamnim kampanjama: neke od američkih kuća inspirisane evropskom aristokracijom ne samo da su fotografisane, Loren ih je kupio i u njima živio s porodicom. Kuća u Bedfordu, u blizini Njujorka, ima ogroman park, dvorac rekonstruisan od francuskog i engleskog kamena. Kako bi sve izgledalo što autentičnije, posađene su cvjetne aleje, drveće i originalan park. Ništa manje lijepo od bujnog i tropskog kutka u Round Hilu na Jamajci, ili ranča u Koloradu s originalnim indijanskim taipee šatorima za spavanje. Jer, Ralf Loren oduvijek promoviše jedan mnogo “prirodniji” san od američkog: san pionira u osvajanju Zapada, ali i Indijanaca koji su tamo živjeli. U njegovim buticima uvijek postoji dio posvećen tirkizima, vintage draguljima koji se inače mogu naći u Santa Feu ili Arizoni. 

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Manuel Cozar (@orenim)

ŽIVOT I SPORT 

Polo igrač na majicama by Ralph Lauren amblem je jednog elitnog sporta koji je čitavim generacijama davao osjećaj pripadnosti klubu ekskluzivnog stila. Loren je, ustvari, odabrao taj amblem zbog njegove energije, preciznosti i dinamike koje polo posjeduje. On sam je, kao pravi Amerikanac, neko ko vjeruje u fizičke aktivnosti. Svojoj djeci je uvijek govorio: “U sportu i u životu takmičiš se samo sa samim sobom. Ostali, igrači i timovi, tu su samo kako bi ti pomogli da od sebe daš ono najbolje što možeš.” Strastveni je ljubitelj košarke, stonog tenisa, dugih šetnji, jahanja, a fitnes je postao njegova opsesija nakon operacije benignog tumora na mozgu 1987. godine. Od tada je manje prilagodljiv i mnogo uporniji.

Ralh Loren je uspio bez velikih inovativnih pomaka, njegov credo oduvijek je bio – uzeti najbolje iz prošlosti i oživjeti ga, dajući mu dodir savremenosti, uz pomoć uglađenosti, jednostavnosti i umjerenosti.

 Priredila Snežana Crkvenjaš

Možda vas zanima

PRATITE NAS I NA INSTAGRAMU

NEDAVNO OBJAVLJENO