spot_img
spot_img

Savjeti za ublažavanje ekcema

Evo šta možete da učinite ukoliko patite od ekcema, odnosno atopijskog dermatitisa

spot_img

Atopijski dermatitis, obično poznat kao ekcem, hronično je upalno stanje kože uz uobičajene simptome kao što svrbež, crvenilo i ljuštenje. Često se pojavljuje u djetinjstvu i može da traje i u odrasloj dobi, uzrokujući nelagodu i utičući na kvalitet života. Iako je tačan uzrok nepoznat, vjeruje se da atopijski dermatitis uključuje kombinaciju genetskih faktora, faktora okoline i imunološkog sistema. Liječenje obično uključuje ovlaživače vazduha, lokalne kortikosteroide i izbjegavanje okidača za ublažavanje simptoma i sprečavanje pogoršanja. Prema mišljenju stručnjaka, njega je ključna za smanjenje pogoršanja izazvanih faktorima iz okoline, ishrane i stresa povezanih s atopijskim dermatitisom. Štaviše, može dugoročno da smanji zavisnost od ljekova. Evo šta možete da učinite za sebe ukoliko patite od ekcema.

Kraće, hladnije tuširanje Dugotrajno izlaganje vrućoj vodi pogoršava stanje jer dodatno isušuje kožu, što je uobičajeni okidač za atopijski dermatitis. Dermatolozi preporučuju kraće tuširanje u hladnijoj ili mlakoj vodi kako bi se spriječili prekomjerno isušivanje i iritacija kože.

Blaga sredstva za kupanje Tradicionalni sapuni i proizvodi za tuširanje i kupanje uklanjaju prirodna ulja s kože, pogoršavajući suvoću. Stručnjaci savjetuju da se odlučite za blaga sredstva – bez mirisa, boje, sulfata i alkohola – kako biste izbjegli ili smanjili pogoršanje.

Hidratacija dvaput dnevno Svaki dermatolog će vam reći kako osnovna briga o koži podrazumijeva redovnu hidrataciju, i to odgovarajućim hidratantnim kremama koje je štite od gubitka vlage. Za najbolje rezultate, za zdravu, nahranjenu i hidratizovanu kožu, preporučuju se preparati na bazi shea maslaca, pčelinjeg voska, ulja jojobe i suncokreta. Hidratacija nakon tuširanja pomaže zadržavanju vlage i jačanju kožne barijere. Odaberite bezbojne i bezmirisne hidratantne kreme bogate uljima.

Kontrola stresa Stres je jedan od najbitnijih okidača atopijskog dermatitisa. Praktikovanje svjesnosti, fizička aktivnost i terapija razgovorom dokazane su metode za ublažavanje stresa i smanjenje ozbiljnosti i učestalosti pojavljivanja problema na koži.

-

Protivupalna dijeta Upala igra ključnu ulogu u atopijskom dermatitisu, a izbor hrane može da utiče na njegovu težinu. Protivupalna dijeta, s naglaskom na namirnice biljnog porijekla uz ograničenje mliječnih proizvoda, mesa i prerađene hrane, može znatno da ublaži simptome.

Oprezno sa vlažnim maramicama Morali biste da ih izbjegavate ako imate ekcem ili rozaceu. Iako sadrže neophodne sastojke za skidanje šminke, obično sadrže i alkohol koji dodatno isušuje kožu, a grubi pokreti trljanja lica dodatno je iritiraju. Sadrže i konzervanse, što znači da na lice često nanosite štetni formaldehid. I najbitnije – pranje lica čistom vodom je obavezno poslije svakog kontakta kože sa maramicama.

Ne izlažite se jakom suncu  Obavezno se konsultujte s dermatologom o izboru kreme i njezi kože za vrijeme izlaganja suncu. Preporučuje se izbjegavanje direktnom izlaganju suncu između 10 i 16 časova, uza napomenu da uvijek, i kada je oblačno, nanesete odgovarajuču zaštitnu kremu. Sunce, da podsjetimo, emituje dvije vrste zraka štetnih za kožu: UVA, koje uzrokuju prijevremeno starenje, ali i maligna oboljenja kože, te UVB zrake, koje uzrokuju opekotine, imunosupresiju i maligna oboljenja kože.

 

Možda vas zanima

PRATITE NAS I NA INSTAGRAMU

NEDAVNO OBJAVLJENO