spot_img

Selfie nekad i sad

Od njemačkog fotografa Alfreda Ajzenšteda naovamo, niko nije imun na selfie

spot_img

Selfimanija postoji odavno, a sasvim sigurno ste mislili da je u pitanju fenomen novijeg datuma, nastao tek pojavom mobilnih telefona s ugrađenim foto-aparatom. Međutim, neodoljiva potreba hvatanja sopstvenog odraza u ogledalu, izlogu ili prozoru, ima iznenađujuće dugu istoriju. Dovoljno je pogledati rane primjere autoportreta koji idu unazad čak do 1933. godine. Predivne vintage fotografije dokazuju da suptilna želja za fotografisanjem samog sebe nije povlastica našeg vremena. Od njemačkog fotografa Alfreda Ajzenšteda (1898-1995) naovamo, niko nije imun na selfie. Naprotiv. Samo što pojavom pametnih telefona selfimanija dobiva još jedan oblik: uz pomoć prednje kamere možete da se vidite i fotografišete te vam ogledalo više ne treba.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Renaud Gallet (@oneliners)

 

Josip Broz Tito, 1968. godine

Porijeklo riječi selfie seže do 2002. godine, kada je korišćena u postu na nekom australijskom forumu. Od 2004. postala je popularna na Flickru kao hashtag, ali je počela više da se koristi tek 2012. na Twitteru i Instagramu. Nakon što je našla put do internetskog izdanja Oksfordskog rječnika, proglašena je internacionalnom riječi 2013. godine. “Nekada se riječ pisala selfy, a korištenje deminutivnog sufiksa – ie pomaže da se nešto što je u suštini povezano sa narcizmom pretvori u nešto simpatično”, objašnjava Džudi Pirsal, urednica Oksfordskog rječnika.

Pravila ponašanja za opsjednute selfijem

-

Možda i nismo u stanju da prevaziđemo opsjednutost društvenim mrežama i narcisoidnom kulturom, ali bar možemo da naučimo pravila lijepog ponašanja koja svakako postoje i u toj sferi života. Šta je to tako privlačno u okretanju objektiva prema samima sebi što nas tjera da čak zaboravimo i na lijepo ponašanje? Možda i nismo u stanju da prevaziđemo opsjednutost društvenim mrežama, medijima, narcisoidnom kulturom, ali bar možemo da naučimo pravila lijepog ponašanja koja svakako postoje i u toj sferi života. U nastavku slijedi nekoliko lekcija kojih trebate da se pridržavate, a daje ih Kristal L. Bejli, direktorka Etiquette Instituta u Vašingtonu. 

Gdje ne bi trebalo da se fotografišemo

Prva greška, kaže direktorka vašingtonskog instituta za pravila ponašanja, odnosi se na mjesto gdje smo odlučili da se fotografišemo. Na vrhu liste zabranjenog su sahrane i prostorije Hitne pomoći. Postoje tvrdnje da je hirurg koji je operisao Džoan Rivers tom prilikom napravio selfi, a čak su i američki predsjednik Barak Obama i prva dama Mišel kritikovani od strane eksperata jer su se na sahrani Nelsona Mandele fotografisali u društvu danske premijerke Hele Torning Šmit i britanskog premijera Kamerona. Bilo koje mjesto na kojem se neko nalazi u nesvijesti ili je mrtav, nije dobro za selfi. 

Ono što je manje uvredljivo, ali ipak neukusno, je fotografisanje u kupaonicama. Bilo da se oblačite, nalazite u restoranu ili klubu, toalet i kupaonica bi jednostavno trebalo da budu zabranjeni kao mjesto za fotografisanje. Niko kao pozadinu ne želi da vidi wc-šolju.

Takođe, možda mislite da ujutru izgledate svježe i odmorno, ali stvar je najčešće sasvim drugačija. Selfi nije nešto što treba da radite dok ste u krevetu. Osim toga, tvrditi da ujutru izgledate ovako ili onako i pružati to na uvid totalnim strancima, pa čak i poznanicima jednostavno je nevaspitano. Nažalost, zvijezde to stalno čine, pa i ne treba da čudi što se trend proširio brzinom svjetlosti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Anne Hathaway (@annehathaway)

Iako će to mnogima teško da padne, selfi ne treba postavljati češće od jednom nedjeljno i ne na više od jedne socijalne mreže. Takođe, povedite računa o izrazu lica. Držite se podalje od bilo čega što bi moglo da se opiše kao pretjerano. Da ne kažemo da su fotografije sa poslovnih sastanaka, na kojima se očigledno vidi da vam je dosadno, glup potez, jer vaši pretpostavljeni vrlo lako mogu da ih vide. Ni vaše kolege ne bi bile oduševljenje, jer oni vjerovatno naporno rade dok se vi igrate telefonom.

Ukoliko ste u nedoumici da li da objavite određeni selfi, zapitajte se da li bi vas uznemirilo da se takva vaša fotografija pojavi na naslovnoj strani nekih novina. Ili, ukoliko ne biste voljeli da je vidi vaša baka, to znači da ne treba da je vidi ni neko drugi. (S.Crkvenjaš)

 

Možda vas zanima

PRATITE NAS I NA INSTAGRAMU

NEDAVNO OBJAVLJENO