Osjećaj umora je normalna reakcije tijela na iscrpljenost poslije dugotrajnog fizičkog i psihičkog napora. Međutim, ako traje danima, čak i nakon dobrog sna, sa zdravljem nešto nije uredu. Za razliku od običnog umora i onog izazvanog nekim organskim poremećajem ili psihičkim tegobama, sindrom hroničnog umora je iznenadno “padanje” u krevet izazvano virusom ili nekom drugom infekcijom. Ova bolest je prvi put registrovana u SAD sredinom osamdesetih te dobila ime “japijevska” i još uvijek izaziva brojne nedoumice.
Ovom sindromu su najpodložnije osobe od 35 do 45 godine, a glavni uzroci su previše obaveza na radnom mjestu, stres, prekomjerne fizičke aktivnosti, svakodnevni životni problemi, nepravilna ishrana, nedostatak sna, zloupotreba antibiotika…
Njeni simptomi su prepoznatljivi: umor traje najmanje šest mjeseci i ne prolazi ni nakon dovoljno sna, javljaju se problemi sa pamćenjem, bolovi u mišićima, zglobovima, limfnim čvorovima, glavobolja, poremećaj spavanja, suvoća usta i bolovi u grlu. Osim toga svakodnevni poslovi se, uz vidnu razdraženost, obavljaju posljednjim atomima snage.
Kako riješiti problem?
Protiv ove neobične bolesti možemo se boriti jedino višenedjeljnim predahom od napornog rada i potpunim odmorom. Nažalost, ne mogu svi sebi tako nešto i priuštiti, ali postoji nekoliko provjerenih metoda borbe protiv umora.
– Izbjegavajte niskokalorične dijete ili preskakanje obroka ako se bavite intenzivnim fizičkim aktivnostima. Zalihe energije ćete obnoviti raznovrsnom i uravnoteženom ishranom, bogatom vitaminima, mineralima i ugljenim hidratima. Jedite više puta u toku danje manje obroke, tako ćete spriječiti nagli pad nivoa šećera u krvi koji pojačava osjećaj umora.
– Buđenje i odlazak na spavanje treba da budu uvijek u isto vrijeme, tako se poboljšava kvalitet sna. Spavajte najmanje osam sati.
– Odmor nije ležanje uz TV. Kada ste najumorniji bavite se nekom od fizičkih aktivnosti, bez obzira na vremenske uslove. Umjerene vježbe istezanja će vas ujutro razbuditi, a šetnja tokom popodneva ili predveče osvježiti. Ali – nemojte ni u tome pretjerivati.
– Vježbe opuštanja, kratkotrajan san od dvadesetak minuta ili samo zatvaranje očiju na nekoliko trenutaka su načini da se dodatno osvježite.
– Zaboravite cigarete, one uništavaju vitamin C, oštećuju ćelije i pojačavaju umor.
– Pijte što manje kafe i gaziranih sokova, kofein takođe negativno utiče na odmor i san.
– Izbjegavajte sušene, dimljene namirnice, zrele sireve, pivo, sirće.
– Kada možete popijte kefir ili jogurt da bi se u organizmu nadoknadile korisne bakterije.
– Ne radite istovremeno nekoliko poslova! To će vas dovesti u “smušeno” stanje.
– Kućni mir ne remetite službenim obavezama.