spot_img

ŠIPURAK

Poznat kao šipurak, divlji šipak ili ruža, ovalnim oblikom ploda i narandžastocrvenom bojom počinje da plijeni pažnju u septembru, kad plodovi počinju da sazrijevaju. Od davnina se plod, cvijet i lišće biljke koriste za liječenje raznih bolesti. Slatkokiselkastog ukusa, najčešće se koristi za pripremanje čaja i džema

spot_img

Nutritivna vrijednost ploda Šipak je izuzetno bogat vitaminom C, 1700-2000 mg na 100 grama, koji se kuvanjem ne gubi. Ali, količina vitamina C ne ostaje dugo stabilna: nakon jedne godine u plodovima i džemu smanji se na samo jednu četvrtinu. Šipak sadrži i vitamine A, D i E, a od minerala gvožđe, fosfor, magnezijum, te u manjoj mjeri flavonide, tanine, voćne kiseline. Sadrži i 25 posto pektina koji pomažu pri ukuvavanju džema.

Ljekovite osobine Pomaže kod otklanjanja umora (posebno proljećnog), malaksalosti, anemije. U zimskom periodu čaj od šipka pomaže u liječenju prehlade i gripe, a posebno za snižavanje povišene temperature. Šipak ima blago purgativno dejstvo, zahvaljujući voćnim kiselinama i pektinu. Pogodan je za liječenje gihta, bubrežnog kamenca i pijeska, pospješuje varenje, a djeluje i kao antidiuretik.

Ulje šipka obiluje različitim kiselinama i ima visoku biološku vrijednost. Kako ima blagotvorno dejstvo na ćelije epiderma koristi se za izradu preparata za ublažavanje upalnih reakcija kože poput opekotina, akni, ekcema i psorijaze. Dobar je i za njegu suve i zrele kože, jer pojačava njenu elastičnost.

Kako da ispravno osušite plod

Plodovi se beru ručno krajem ljeta do sredine jeseni. Suše se na suncu, sušarama ili na temperaturi ne većoj od 50 stepeni kako plod ne bi promijenio boju, okus i osobine. Osušen plod je tvrd, smežuran, sjajan, crvene ili tamnocrvene boje, nakiselog ili slatkog ukusa, ali bez mirisa.

-

RECEPTI

Čaj za suvi kašalj
Kašiku dobro usitnjenog ploda sušenog šipka preliti sa 2 dl ključale vode, poklopiti i ostaviti da odstoji 15 minuta. Procijediti, zasladiti kašičicom bagremovog meda i piti triput na dan prije jela. Čaj se može piti i češće, samo je važno da je uvijek svježe spremljen.

Džem od šipka (3 kg šipka i 1 kg šećera)

Odrezati vrhove, pa šipak staviti u lonac sa vodom toliko da ih prekrije. Kad omekšaju, procijediti pa malo-pomalo pasirati. Dodavati vode koliko je potrebno da tečnost lakše prolazi. Ispasiran šipak procijediti, usuti u šerpu, dodati šećer i miješati dok se ne otopi. Ukuvati do željene gustine. Vruće sipati u tegle i zatvoriti.

Domaći sladoled sa sirupom od šipka

Sirup: U litar kipuće vode usuti 500 g grubo sjeckanog šipka. Kada provri, skloniti sa vatre, ostaviti da odstoji 30 minuta i pažljivo procijediti kroz cjediljku prekrivenu gazom. U drugu šerpu usuti pola litre kipuće vode, dodati ocijeđen šipak i ponoviti postupak. Sjediniti tekućine i kuvati dok se količina na prepolovi, pa dodati 500 grama šećera. Kada provri, kuvati još pet minuta. Vruć sirup usuti u bocu ili teglu.

Sladoled: rastopiti 125 g šećera sa 2,2 dl mlijeka. Umutiti 4,5 dl slatke pavlake sa kašičicom ekstrakta vanilije, sjediniti smjese i staviti u zamrzivač. Služiti uz vruć sirup od šipka.

Možda vas zanima

PRATITE NAS I NA INSTAGRAMU

NEDAVNO OBJAVLJENO