Predstavnica NVU Djeca Crne Gore Sabra Decević, kazala je na konferenciji “Primjeri dobre prakse za prevenciju i suzbijanje govora mržnje, ekstremizma i radikalizma u školama” da je govor mržnje na internetu naročito aktuelizovan u toku pandemije, jer se djeca i mladi druže više druže online.
„Vršnjačko nasilje nije novi fenomen, ali uz upotrebu interneta poprimilo novi način manifestacije, pogotovo među mlađom populacijom. Osim novih mogućnosti koje internet omogućava, predstavlja i prijetnju, a zloupotreba interneta je tema o kojoj se i dalje ne vodi dovoljno računa“, istakla je Decević.
Prema njenim riječima, ta zloupotreba ne odnosi se samo na prevare ili pornografiju, ono na što se najčešće aludira ili nas asocira na zloupotrebu, „već je to prostor gdje su mladi i djeca su često izloženi nasilju na internetu“.
„Imamo primjere diskriminacije, netolerancije. Tako govorimo i o primanju prijetećih poruka, širenju glasina, ucjenama, ne dozvoljenom objavljivanju fotografija i video snimaka. Tako da djeca jako lako postaju žrtve nasilja, ali i počinitelji. Elektronsko vršnjačko nasilje je ozbiljan i uporan problem među djecom i mladima“, rekla je Decević.
Predstavljajući rezultate projekta, Decević je kazala da je cilj projekta bio kreiranje sveubuhvatnog i održivog programa prevencije u školama kao mjestu na kom mladi usvajaju znanja i vještina, prihvataju odgovarajuće stavove i pozitivne društvene vrijednosti kako bi se oduprli negativnim uticajima.
„U projektu su učestvovale 22 škole od čega 14 osnovnih, sedam srednjih i jedna predškolska ustanova iz centralnog dijela Crne Gore (Danilovgrad, Niksic Podgorica i Tuzi). Takođe, održane su dvije akreditovane dvodnevne obuke za 27 stručnih saradnika iz 21 osnovnih i srednjih škola i jedne predškolske ustanove. Nastavnici su realizovali radionice, u kojima je učestvovalo 22 nastavnika i 20 saradnika. Ukupno je realizovano 33 radionica sa 480 učenika“, navela je Decević.
Ona je kazala da je realizovano sedam akcionih planova u školama.
Predstavnica organizacije Forum MNE, Anđelija Lučić, podsjetila je da ta organizacija od 2015. godine sprovodi aktivnosti koje se bave pitanjem nasilnog ekstremizma, a da je projekat koji sprovodi NVU Djeca Crne Gore jedan od 24 koja su podržali u okviru hub-a organizacija civilnog društva koji se bave pitanjem nasilnog ekstremizma – od prevencije do reintegracije.
„Obrazovne institucije i nastavnici su nam bili jedna od ciljnih grupa. Oni se nalaze na prvoj liniji odbrane. Profesori i nastavnici su često ti koji prvi primjete prve znake radikalizacije ili nasilnog ekstremizma kod djece i mladih. Upravo su oni najbolje u mogućnosti da prvi reaguju i da ukažu da postoji neki problem“, istakla je Lučić.
Pedagogica u srednjoj Elektrotehničkoj školi „Vaso Aligrudić“, Selma Šabotić, koja je učestvovala u projektu kazala je da je sadržaj radionica bio osmišljen tako da su djecu upoznali koji su to problemi u online svijetu, šta je online nasilje, šta je govor mržnje, na koji način mogu da reaguju, šta se podrazumijeva pod online nasiljem.
U toku radionica su, kako je kazala, izbodjili ključna zapažanja učenika koja se odnose na upotrebu interneta.
„Učenici su kazala da od tri do pet sati provode na društvenim mrežama. Najviše koriste Viber, Instagram, Facebook, Snapchat i druge društvene mreže. Veoma često su u grupama „u tajnim sobama“ sa mladima koje i ne poznaju. Najčešći oblik nasilja na internetu koji preoznaju je isključivanje i izopštavanje iz grupa, šale i komentare na internetu na račun nekog drugog ne smatraju nasiljem. Učenici prepoznaju govor mržnje na internetu i navode konkretne primjere. Većinom ne bi prijavili uznemiravanje i vrijeđanje nekoga na društvenim mrežama“, rekla je Šabotić.
Profesorica u Medresi “Mehmet Fatih”, Vaida Đoković, koja je takođe učestvovala u radionici, rekla je da su ciljevi radionica bili da učenici uz klipove, komentare, razne sopstvene primjere i iskustva shvate da je elektronsko nasilje svakim danom sve više prisutno.
„Učenici su saznali da treba da se informišemo kako na najbezbjedniji način koristiti društvene mreže, koje su toliko zastupljene, a ako se budemo našli u toj situaciji mi ili naši najbliži da znamo kako da reagujemo i kome da se obratimo“, navela je Đoković.
Pedagogica u Osnovnoj školi „Njegoš“ Tatjana Jokić smatra da je jako važno uključiti osnovne škole u projekte koji se tiču govora mržnje.
„Iako se o ovoj temi već govorilo u školama, potrebno joj je sistemski prići kroz projekte, jer onda to ima neku posebnu težinu. Ovu temu smo uvrstili u časove odjeljenjske zajednice kao obaveznu. Iskustvo nam je pokazalo da vršnjački eukatori daju najbolji rezultat“, navela je Jokić.
Učenica Osnovne škole „Vuko Jovović“, Jelena Bobičić kazala je da je stekla lijepo iskustvu učestvujući u radionicama, da je dosta novog naučila o kulturi, ali i stekla nove prijatelje. .
Konferencija je održana u okviru projekta «Škole kao resurs za prevenciju i suzbijanje govora mržnje, ekstremizma i radikalizma» koji realizuju NVU Djeca Crne Gore i Udruženje pedagoga Crne Gore.
Projekat je podržan u okviru regionalnog projekta “Zajednice na prvom mjestu: Pokretanje hub-a organizacija civilnog društva koji će se baviti pitanjem nasilnog ekstremizma – od prevencije do reintegracije” koji Forum MNE (Crna Gora) realizuje u partnerstvu sa Center for Legal Civic Initiatives (Albanija), Hope and Homes for Children (Bosna i Hercegovina), Partners Kosova – Center for Conflict Management (Kosovo), Centre for Common Ground (Sjeverna Makedonija) i Kulturnim centrom DamaD (Srbija), uz finansijsku podršku Evropske unije i Ministarstva javne uprave Crne Gore.
Izvor: PR pres servis