Jagoda je bila omiljeno voće još od antičkih vremena. Zbog oblika, boje i ukusa smatrana je simbolom boginje Venere. Stari Rimljani su je obožavali i koristili za liječenje mnogih tegoba. U Belgiji se nalazi muzej posvećen jagodama, a u prodavnici koja se nalazi u sklopu Le Musée de la Fraise (Muzej jagoda) možete kupiti sve posvećeno ovom voću, od džema od jagoda do piva s ukusom jagode.
SAVJETI Kada kupujete jagode, obratite pažnju: treba da imaju peteljke, da budu zrelih, sočnih i crvenih plodova bez bijelih ili zelenih vrhova. Neoprane jagode možete da čuvate u frižideru do dva dana. Oprane jagode možete i da zamrznete tako što ćete ih staviti u jednom sloju na tacnu, posuti šećerom, zamrznuti i onda spakovati u plastične kesice. U zamrznutom obliku možete da ih koristite najviše u roku od 12 mjeseci i to za pripremu kremova i sladoleda.
POMAŽU U MRŠANJU Jagode sadrže antocijanine koji pomažu pri sagorijevanju masnih naslaga, jer ih organizam koristi kao gorivo. Istraživanja su pokazala da antocijanin takođe povoljno utiče na kratkotrajno pamćenje.
UBLAŽAVAJU BOL Dokazano je da jagode imaju antiupalno i analgetsko dejstvo. Istraživanja su pokazala da smanjuju markere upale, a preporuka je da ih konzumirate tri puta nedjeljno kako biste smanjili rizik od upala.
DJELUJU ANTIKANCEROGENO I ANTIALERGENO Ovo voće bogato je flavonoidima koji se bore sa kancerogenim ćelijama i ujedno sprečavaju njihovu sposobnost da se umnože. Osim toga, fenolne kiseline iz jagoda imaju antialergena svojstva. Ipak, iako pomažu osobama s alergijama, mnogo je onih koji su alergični baš na jagode.
USPORAVAJU STARENJE Izuzetno su bogate antioksidantima i na četvrtom su mjestu na listi namirnica sa najvećom koncentracijom antioksidanata, važnih za organizam jer ga štite od slobodnih radikala, koji nisu samo izazivači mnogih bolesti, već ubrzavaju i starenje kože.
Prehrambena vlakna iz jagoda djeluju blagotvorno na sistem za varenje, snižavaju holesterol u krvi, smanjuju rizik od srčanih oboljenja i štite od karcinoma debelog crijeva.
Kako koristiti jagode za liječenje
Pored ploda, može se koristiti korijen i lišće jagode. Čaj od lišća jagode vjekovima se koristi kao lijek protiv probavnih smetnji, ekcema, upale grla, gripe i prehlade te u liječenju kostobolje. Čaj od lista jagode pravi se na sljedeći način: 2 pune čajne kašike suvih listova jagode preliti s 2,5 dl kipuće vode, nakon 15 minuta procijediti i piti 3 puta dnevno po jednu šolju poslije jela. Taj čaj može da se koristi i za grgljanje.
Ukoliko želite da pročistite organizam, uveče se počastite većom porcijom jagoda (bez dodatka šećera ili šlaga), i ujutro ćete se probuditi svježi, odmorni i puni energije.
U službi ljepote
Jagode čiste i njeguju kožu, a zahvaljujući vitaminu C i A održavaju je glatkom i zategnutom. Preporuka je da jednom ili dvaput nedjeljno stavite na lice jagode izrezane na kolutiće, ili da od njih napravite kašastu masku, koju se prvo ispira mlakom, a zatim hladnom vodom. Jagode su i dobar saveznik u borbi protiv celulita. Naime, vitamini C i A su antioksidansi, a oni usporavaju starenje i gubitak elastičnosti tkiva, te uništavaju slobodne radikale, pa će redovno konzumiranje jagoda ubrzati cirkulaciju i pomoći u borbi protiv celulita.
Izbjeljivanje zuba
Jagode su bogate vitaminom C, koji pomaže da se ukloni plak koji čini da zubi požute. Sadrže i enzim, nazvan jabučna kiselina, koji pomaže u uklanjanju površinskih mrlja. Možete samo istrljati zube jagodama i ostaviti da djeluje par minuta ili probati neki od mnogobrojnih recepata. Evo jednog od njih: Izgnječite 2-3 jagode, dodajte prstohvat soli i pola kašičice sode bikarbone, te dobro miješajte dok se ne sjedine u pastu. Četkicom za zube nanesite na zube i dobro istrljajte, a poslije 5 minuta isperite mlakom vodom. Ponavljajte proces kad god imate priliku.
GRACIJA 131