spot_img
spot_img

Vinarija između planina i mora

Razgovarali smo s Aćimom Dabovićem, vlasnikom Vinarije Dabović, koja se nalazi u živopisnom selu Nudo, 14 kilometara od Grahova

spot_img

Porodica Dabović živi malom selu Nudo, na samoj granici Opštine Nikšić sa Hercegovinom, koje ima stotinjak stalnih stanovnika. Od Nikšića je udaljen 60 km, od Podgorice 110 km, od Risna 45 km, a od Herceg Novog 60 kilometara. Klima je mediteranska i možda je jedno od rijetkih mjesta gdje na malom prostoru rastu planinski bor, loza, maslina i smokva.
Nudo je poseban vinski region i trenutno je najmanji u Evropi. Čak 400 puta je manji od najmanjeg francuskog regiona. Kroz istoriju je poznat po uzgoju vinove loze, i po ljudima koji vode porijeklo iz Nudola, a dali su veliki doprinos u svim sferama društva. Ponose se narodnim herojem Savom Kovačevićem, prvim doktorom u Crnoj Gori dr Jovanom Kujačićem, kao i time da je ujčevina čuvenog slikara Dada Đurića takođe iz Nudola.
Kako kažu, mogu nam se pohvaliti time da se vinski turizam u Nudolu razvija iz godine u godinu, a i time što sa svih kontinenata dolaze gosti da degustiraju njihova vina. Ističu da se vina Vinarije Dabović nalaze na trpezama Melburna, Dubaija, Londona, Njujorka, Beča… Osvajači su preko sto zlatnih priznanja, od kojih su najznačajnija ona sa Festivala VieVinum u Austriji; Challenge du vin u Francuskoj, Balkanskog takmičenja u Češkoj, te mnoge druga.

Kada ste započeli proizvodnju vina?
– Zvanično sam Vinariju otvorio 2008. godine, kada sam od porodične tradicije počeo da razvijam porodični biznis. Isao sam korak po korak, ali stalno uzlaznom putanjom. Počeo sam sadnjom novih zasada vinograda, jer sam u starim zasadima imao jako puno različitih sorti grožđa, što je dobro za proizvodnju rakije, ali sam imao viziju i želju da širim zasade Žilavke koja je autohtona sorta u Nudolu i da dokažem njen kvalitet i potencijal. I tako sam od početnih 2000 stigao do sadašnjih 15000. Uporedo sam proširivao i podrumske kapacitete i modernizovao opremu za proizvodnju kako bih mogao da proizvedem vrhunska vina.
Šta su bili najveći izazovi?
– Tokom svih ovih godina bilo je puno izazova i prepreka koje smo uspješno prebrodili. Od toga kako izaći iz anonimnosti i dokazati se na tržištu kvalitetom proizvoda, kako doći do potrošača, do toga kako se izboriti sa pandemijom i ostalim okolnostima koje su izazvale ekonomske krize i krize na tržištu. Međutim, zahvaljujući velikom radu, stalnom ulaganju u znanje i opremu, kao i trudu da svake godine napravim bolje vino, uspjeli smo da se izborimo. Dokazujući kvalitet naših vina i rakija, postali smo osvajači preko sto medalja na sajmovima od Austrije, Francuske, Češke i mnogih zemalja regiona. Uspio sam da ostvarim svoj san i da dođem u poziciju da kupci traže naša pića, a ne da mi tražimo kupce. Pošto sam zaokružio proizvodnju i povezao proizvodnju vina sa seoskim turizmom, napravio sam izvoz vina na kućnom pragu, tako da se naša vina piju na svim kontinentima, a gosti su najbolja reklama za naša vina i rakije.

Šta su prednosti vaše domaće proizvodnje?
– Prednosti domaće proizvodnje su brojne. Kad imate svoje vinograde, imate beskrajne mogućnost da iz godine u godinu povećavate kvalitet proizvoda, vina i rakije, kontrolišete svaki detalj i u mogućnosti ste da ponudite kupcima najkvalitetniji proizvod.
Koliko građani Crne Gore znaju o domaćim proizvodima, da li ih vole i kupuju u dovoljnoj mjeri?
– Mislim da građani Crne Gore još uvijek ne znaju dovoljno o kvalitetu domaćih proizvoda, i to ne samo vina, već i svih proizvoda. Isto tako, građani još uvijek nisu dovoljno svjesni svih benefita koje dobijamo kupovinom istih. Međutim, na sreću svih, to se iz godine u godinu mijenja nabolje i naši građani se sve više edukuju i razumiju kvalitet domaće proizvodnje.

Gracija 227, septembar 2024.

Možda vas zanima

PRATITE NAS I NA INSTAGRAMU

NEDAVNO OBJAVLJENO