Dunja je od davnina poznata kao sredstvo za ublažavanje kašlja i umirivanje stomačnih tegoba. Plod dunje sadrži vitamin C, pa vitamin B1, B2, niacin, karoten, kalcijum, magnezij, kalijum, bakar, natrijum, cink, gvožđe, mangan, hlor i sumpor. Pored toga, sadrži i proteine, dijetalna vlakna i ugljene hidrate. Sjemenke su njen najljekovitiji dio, i kada odstoje u vodi oslobađaju sluz koja pomaže kod problema s kašljem.
Svakodnevno konzumiranje dunje pokazalo se blagotvornim kod tuberkuloze, insuficijencije jetre, proliva, dizenterije, čira na želucu te bolesti jetre i očiju. Visoka koncentracija dijetalnih vlakana pomaže kod mršavljenja. Dunja je niskokalorično voće koje na 100 grama sadrži samo 57 kalorija Kod problema s crijevima ili želucem nema boljeg lijeka od dunjinog kompota.
Dunju možete iskoristiti i kao osvježivač prostora: jednostavno je stavite tamo gdje želite da lijepo miriše.
Čaj od ploda
Ovaj čaj blagotvorno djeluje na disajne tegobe, smiruje kašalj, promuklost i ublažava simptome bronhitisa.
Priprema: Operite, očistite i presjiecite plod na četiri dijela. Odstranite sjemenke i tvrdi dio, a mesnati dio isjecite na listiće i odmah ih stavite u litar vode, da ne bi promijenile boju. Lagano kuvajte 15 do 20 minuta, a zatim ostavite da se ohladi. Procijedite ga i pijte u gutljajima tokom cijelog dana.
Sirup za bronhitis
Narodni lijek protiv kašlja i upala disajnih organa možete napraviti vrlo jednostavno i od samo nekoliko sjemenki.
Priprema: Izdrobite pet sjemenki dunje i prelijte sa 1 dl vode. Kada se stvori gusta sluzasta masa, dodajte 15 g svježeg soka od bokvice i 100 g meda od žalfije. Uzimajte po jednu kašičicu tri puta na dan prije jela.
Sok za želudac
Tegobe sa varenjem možete lako eliminisati sokom od dunja.
Priprema: Operite i sitno narendajte kilogram dunja, pa ih procijedite kroz gazu. Sok popijte odmah jer brzo oksidira. Najbolje je da ga pijete prije jela.