Učestalo zvonjenje, zujanje ili šum u uhu mogu ozbiljno uticati na kvalitet života. Od tinitusa pati oko 10 do 15 % ljudi, a može biti vrlo neugodan, često i uznemirujući. Tinitus može biti povremen ili stalan problem, ali kako to zapravo nije bolest, nema ni lijeka.
Koje bolesti i stanja uzrokuju tinitus?
Prema podacima s Univerziteta Jejl, ovo oštećenje može da nastane usljed bezazlenih uzroka kao što je nakupljanje ušne smole, ali može biti i rezultat bolesti ili poremećaja, kao što su:
* Neurološki problemi, uključujući povredu glave
* Bolest srca
* Infekcija uha ili sinusa
* Poremećaj unutrašnjeg uha
* Visok holesterol
* Problemi sa štitnom žlijezdom
* Hormonske promjene
* Fibromijalgija
* Poremećaj temporomandibularnog zgloba
* Nuspojava ili reakcija na ljekove
* Problemi s cirkulacijom
Šta pogoršava tinitus?
Glasni zvukovi: Buka mašinerije ili preglasan zvuk na slušalicama mogu da izazovu zvonjavu i šum u ušima. Zaštitite uši čepićima i smanjite zvuk kad god to možete.
Ljekovi: Na ovom širokom popisu nalaze se antibiotici, antidepresivi, diuretici, ljekovi protiv raka, nesteroidni protivupalni ljekovi te visoke doze aspirina. Često će simptomi nestati kad prestanete da uzimate ljekove.
Stres: Ako ste uznemireni, zvonjava u ušima će biti glasnija. Pokušajte da se opustite vježbanjem, dubokim disanjem, meditacijom, masažom…
Problemi s vilicom: Zglob vilice dijeli živce i ligamente s unutrašnjim uhom, tako da problemi s vilicom mogu da izazovu i probleme u ušima, a to znači i bol i zvukove.
Ušna smola: Cerumen ili ušna smola štiti uši od prljavštine, ali nekad je ima i previše. Posjetite ljekara kako biste riješili problem jer guranje štapića u uši može samo da prouzrokuje dodatne probleme.
Visok krvni pritisak: Posjetite ljekara kako biste dobili ljekove koji kontrolišu visoki krvni pritisak ako ste primijetili da vam je to čest problemi (i prenizak krvni pritisak može da izazove zujanje).
Infekcije: Ponekad se zujanje i zvonjava u ušima javljaju odmah nakon prehlade. Ako nakon sedam dana ne prestane, javite se ljekaru.
Nedostatak gvožđa: Neka istraživanja pokazuju da tinitus može biti izazvan i nedostatkom gvožđa, odnosno anemijom.
Tinitus utiče na opšti kvalitet života jer može da izazove ili pojača stres, umor, nesanicu, depresiju, anksioznost, razdražljivost te izazove probleme sa koncentracijom i pamćenjem, depresiju…
Zašto je važno ispitati i liječiti tinitus
Iako je tinitus najčešće samo po sebi bezopasno stanje, u nekim slučajevima ono može biti signal ozbiljnijeg, skrivenog zdravstvenog problema, kao i uzrok stresa, anksioznosti ili depresije. Kako je u 90% slučajeva povezano sa gubitkom sluha, važno je reagovati i odmah se obratiti ljekaru te izvršiti sve potrebne analize kako bi se utvrdio uzrok zujanja u ušima i, prema pootrebi, pristupilo terapiji. Mogućnosti za potpuno otklanjanje zujanja u ušima nisu velike, ali postoje mnoge terapije i opcije koje mogu pomoći da se jačina zvukova smanji, a samim tim i opšte tegobe izazvane tinitusom.